cin_gida_fuari_2

Yabancı gıda firmalarının Çin pazarına girişinde etkili olan Şanghay FHC Gıda Fuarı bu sene %30 büyüdü. Türkiye’den de yoğun katılım gerçekleşti. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi fuarda yaptığı etkinliklerle, katılımcılara “Türkiye’nin gıda ülkesi” olduğunu anlatmaya çalıştı. 

2018 yılında Dünya’nın en büyük ithal gıda pazarı olması beklenen Çin’e ilgi yoğun. Çin gıda pazarına girişte en etkili fuarlardan olan Şanghay FHC Gıda fuarı, bir önceki yıla nazaran %30 büyüdü. 70 ülkeden 1820 firmanın katılım gösterdiği fuara, 4-5 yıl önce katılımcı firma sayısı 1000’i dahi bulmuyordu. Türkiye’ de bu sene fuara 32 firma ile rekor katılım gerçekleştirdi. Fuarda Türkiye bölümünde öne çıkan sektörler, zeytinyağı, makarna, kuru meyve, bal ve meyve suyu oldu. Bu sene Milli katılımda dikkat çeken sektör zeytinyağı oldu. 10 firma ile temsil edilen Türk zeytinyağı, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Konseyi’nin (ZZTK) fuar boyunca yapmış olduğu aktivitelerle ilgi odağı oldu.

cin_gida_fuari

ZZTK Show Yaptı

Çin zeytinyağı pazarının yaklaşık %50 sini elinde bulunduran, İspanya’daki fiyat artışları, FHC fuarında Türk zeytinyağına olan ilgiyi üst seviyeye taşıdı. Fuar öncesi FELIXUM tarafından Çinli distribütörlere yönelik yapılan kampanyalar, fuar boyunca gerçekleşen aktivitelerde izdihama neden oldu. Fuarın ilk günü ZZTK tarafından, Olive Oil Theather’da gerçekleşen Türk zeytinyağı sektör tanıtımı ve tadım aktivitesine 80 distribütör / alıcı / ithalatçı katıldı. ZZTK Başkanı Metin Ölken tarafından katılımcılara, Türk Zeytin ve Zeytinyağı sektörü hakkında bilgiler verildi. ZZTK Yönetim Kurulu üyesi Emre Uygun tarafından katılımcılara, iyi zeytinyağını nasıl anlayabilecekleri anlatılırken, katılımcılarla birlikte zeytinyağı tadımı yapıldı.

Fuarın ikinci günü Felixum & ZZTK iş birliği ile yapılan yemek şovunda, ünlü Çinli şefler hünerlerini sergilediler. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı yemek şovunda, Türk zeytinyağı ile Çin yemekleri yapılarak katılımcıların beğenisine sunuldu. Çin yemeklerinin yanı sıra, Türk makarnası, Türk meyve suyu katılımcılara ikram edilerek, Türkiye’nin gıda ülkesi olduğu anlatılmaya çalışıldı. ZZTK’nın yapmış olduğu bu çalışmalar, İtalyan ve İspanyol firmalar tarafından da ilgi ile izlendi.

4 Yorum var
 1. İlyas Çaylı | 29 Kas 2013 | 11:34:43

  ZZTK ı tebrik ediyorum.Sayın Metin Ölken ve girişimcilerimizi de tebrik ediyorum.Güzel Ülkemize ve sektörümüze katkıda bulunan güzide ve çalışkan insanlarımız övgüleri hak etmektedir.O insanlara saygılarımı sunarım.

 2. Ali Erdoğan | 26 Ara 2014 | 19:16:49

  Gıda sektöründe çine atılım yapmak için herkezin çok düşünmesi gerekir.Damak zevkleri tamamen farklı . Öncelikle bizim onların yediklerini tadıp aldığımız tad şekline göre bir üretim yapmanız gerekmekte.En basitinden ÜLKER.Yıllar önce Çinde yatırım yaptı fakat 1,3 milyarlık nüfuslu ülkede eli boş döndü.Son yıllarda yine çalışmları var fakat çinlileri yine cezbetmemekte maalesef sadece Çindeki diğer yabancı ve bizim türklere hitap etmektedir.Onun için Gıda Sektöründe çinde birşeyler yapması için öncelikle çinlilerin ne tarz tadlardan zevk almasını bilmelidir.

 3. Teoman Alemdar | 30 Nis 2015 | 05:59:06

  10 senedir ayni urunler, bedave cin’e gelmek icin yapilmis ucuz standlar. Turkiyede kimsenin yuzune bakmadigi markalar. Zeytinyaginda Italya ve Ispanya parseli kapmis. Biz hala yuruyemiyoruz bile.

 4. Yavuz Selim ŞEN | 30 Nis 2015 | 20:48:22

  Yürümek için yürümeyi bilmek lazım ! Yürümeyi bilen yürüyor. Ucuz stand dışındaki diğer tespitlerinize katılmıyorum, rafta yer alan birçok marka fuarlara katılmakta.
  Saygılar,

Yorum yapınız.