img_1268

nanjing datusha girişindeki heykeller

Nanjing gezimizde son durağımız Nanjing Datusha oldu, Japonlar 1937 gelmişler altı haftada 300.000 kişiden fazlasını öldürmüş gitmişler bu 12 saniyede bi insanın ölmesi demek. Bu vahşetin adıdır Datusha, göş yaşlarının kanla karıştığı yerin adıdır Datusha. Çok hikayeleri vardır, kimi ihanet, kimi kahramanlık, kimi vahşet…

Neden Japonlar bu vahşeti yapmış devamlı bu sorunun cevabını aradım, Nanjing gezisi boyunca… Maalesef mantıklı bir cevabı yok, biz size tarafsız şekilde olayın kronolojisini yazalım sonra Nanjing Datusha gezimi, örnek alınacak yönleri hakkında yazılar yazacağım.

13 Ağustos 1937 : Çin ordusu 10 tümeni ile yabancılarında yaşamış olduğu Shanghai’a karşı baskı uygulamaya başlıyor. Amacı Shanghai’daki Çinlileri korumak. Bu o zamanlar orada yaşayan japonlar ve diğer devletlerin hoşuna gitmiyor.
14 Ağustos 1937 : Japon ordusu Çin’i denizden bombalamaya başlıyor.
14 Eylül 1937 : Japon ordusu Beijing (Pekin) ve Baoding’i (Pekin’in güneyinde bir şehir eşşek eti ile meşhur) işkal ediyor.
Kasım ayında Çin Milliyetçi partisi hükümetin başkentini Changqing’e(Çin’in ortalarında bir şehir) taşır.
5 Kasım 1937 : Japon ordusu Hangzhou(Çin’in en güzel şehri olduğu söylenir) körfezine çıkarma yapar, Japon genel kurmay başkanlığı Suzhou (shanghai’ın kuzeyinde Hangzhou ile birlikte en güzel şehirler arasında gösterilir, köprüleri ile meşhurdur) ile Jiaxing şehirlerini bağlayan hatta kadar ilerlemesine izin verir.
19 Kasım 1937 : Japon ordusu Suzhou’yu işkal eder.
27 Kasım 1937 : Japon ordusu, Japon genel kurmaylığını dinlemeyip, Wuxi (Suzhou’nun kuzeyinde) şehrini işkal eder.
29 Kasım 1937 : Japon ordusu Changzhou’yu işkal eder.
1 Aralık 1937 : Japon genel kurmay başkanlığı, Nanjing’in işkaline izin verir.
7 Aralık !937 :  “Jiang Jie Shi” Nanjing komutasını Orgeneral “Tang Sheng Zhi”ya bırakarak Nanjing’den kaçar.
10 Aralık 1937 : Japonya Nanjing’e saldırmaya başlar.
12 Aralık 1937 : Komutayı devralan “Tong Sheng Zhi” da Nanjing’den kaçar.
13 Aralık 1937 : Bu tarih Nanjing Datusha daki anıta geldiğinizde kocaman birşekilde yazar. Japonlar Nanjing’i işkal etmişlerdir ve katliam başlar.

img_1274

kemik odası

Tam tamına 6 haftada 300.000 kişi katledilir, kadınlara tecavuz edilir, hamile kadınların karnı deşilerek çocukları alınıp katledilir, japon askerler aralarında “kim daha fazla kişinin kafasını kesecek” diye yarışma yaparlar. Tabi Nanjing Datusha’daki müzede bunlardan daha fazlasını okuyacaksınız.

Nanjing Datusha yı size iki bölüme ayırarak anlatacağım, biri müze kısmı diğeri açık alandaki heykellerin bulunduğu kısım. Nanjing Datusha anıtının kapısına geldiğinizde kanınızı donduracak heykeller sizi karşılıyor, içeride hemen her tarafta “300.000” yazısını görüyorsunuz. Girişte ileride bir çan var hemen arkasında 300.000 yazıyor onun sol tarafında bayağı bir ileride “üç yüz bin” yazısı bir çok dilde yazı ile yazılmış. Arka bölümdeki duvarlarda ölenlerin isimleri yazıyor, oradan hemen kemik odasına giriyorsunuz, ondan sonraki durağınız büyük tütsülerin yakıldığı bir meydan. Ondan sonrada kemik odasına benzer bir yere giriyorsunuz, topluca katledilmiş insanlar. Bundan sonraki durağımız ise kapkaranlık bir yer. Yanındaki insanı göremiyorsun, 12 saniyede bir su damlıyor ve karşıda 12 saniyede bir resim değişiyor. Çinliler 12 saniyede bir kişinin öldüğünü vurgulamak için bu mekanı yapmışlar müze içinde de buna benzer bir yapı var. Buradan çıktıktan sonra barış meydanına çıkıyorsunuz, bir heykel var kadın sol elinde bebeği sağ elinde güvercin.

img_1301

O zamandan kalmış bir ev, gizli çekim

Nanjing Datusha daki müze’ye giriyoruz, yerin 2 kat altında bir yer, içinde savaş zamanından kalmış yıkık evler var, bazılarıda sonradan yapılmış ama eski olanlar ile sonradan yapılanlar kolayca ayırt edilebiliyor. İçeride savaş zamanından kalmış bir çok eşyanın yanı sıra savaşı yaşayanların anlattıkları videolarda müzenin her tarafında mevcut. Müzenin sonunda ölenlerin isimlerinin yazıldığı klasörler var, bu klasör arşivi alfabetik sıraya göre yüksekliği 6-7 metre eni de 7-8 metre olan bir dolapta istiflenmiş, istediğinize alıp bakabiliyorsunuz. Dolabın hemen ön tarafında bir çok dokunmatik ekranda Nanjing Datusha hakkında sorular soruyor ve sizden cevaplamanızı bekliyor. Bu bölümün arka tarafında ise üçken şeklinde bir yapı var ve her 12 saniyede bir fotoğraf açılıyor. Bu bölüm de “Bu olayı asla unutmayın!” yazıyor. Müzenin ikinci katında, japonya ile Çin arasındaki savaştan sonraki ilişkileri ele alıyor ve halka devamlı öğütler veriliyor. En sonunda üzerinizde bir sürü güvercinin bulunduğu barış yolundan geçerek gezinizi bitirmiş oluyorsunuz.

12 Yorum var
 1. serrose | 8 Şub 2009 | 13:57:51

  Anlatiminizdan ve muzeden cok etkilendim cok tesekkurler

 2. Arzu | 15 Şub 2009 | 12:42:21

  “Neden Japonlar bu vahşeti yapmış devamlı bu sorunun cevabını aradım, Nanjing gezisi boyunca… Maalesef mantıklı bir cevabı yok.”

  Bunun cevabı aslında çok basit. Bu tür vahşetlerin yapıldığı yerlere bakın, orada iman yoktur. Kalpte Allah’ın nuru olmadığında orada her türlü kötülük yapılabilir. Fakat başka bir yönü daha var olayın. Eğer Allah’a isyan ederseniz, nankörlük ederseniz başınıza da bir musibet gelmesini bekleyebilirsiniz. Adiyat suresini okuyarak bunun üzerinde düşünülebilir. Sureyi baştan sona kadar okuduktan sonra bir de baştan 5 sureyi tekrar okuyun. Allahü Teala 5 şeye yemin ediyor. Nankörlük edenler işte bunlara hazır olsun. Allah herşeyin en doğrusunu bilir.

  Mealini aktarıyorum:

  1-2-Andolsun o hızlı hızlı koşanlara. Sonra o çarparak ateş saçanlara.
  3-Sonra sabahleyin baskın verenlere.
  4-Sonra onunla toz duman karıştıranlara.
  5-Sonra onunla bir topluluğun ortasına girenlere (andolsun ki),
  6- Muhakkak o insan, Rabbi için elbette nankördür.
  7-Ve şüphe yok ki o (insan) bunun üzerine (bu nankörlüğüne) elbette bir şahittir.
  8-Ve şüphesiz ki o servet muhabbeti için pek şiddetlidir.
  9-Bilmez mi ki, kabirlerde olanlar fırlatılacakları zaman,
  10-Ve sinelerde olanlar, toptan izhar edildiği vakit,
  11-Şüphe yok ki, Rabbleri o gün onlara (ait bütün işlerden) elbette haberdardır.

 3. Cevat | 3 Nis 2009 | 01:53:09

  Japonlar zaten moğolların soyundan geliyoruz diyorlar yani barbarlık kanlarında var onların.

 4. kemal | 4 Nis 2009 | 06:28:44

  tek tarafli bakis acilari insani yanlisa surukler kanimca. tum dunyada bilinen “cin iskencesi” diye bir kavram vardir. dogrudur, 300bin cinli katledilmis olabilir ancak, hemen diger tarafa barbar vb tanimlamalar yakistirmak bizim gibi ucuncu parti konumundakileri tarafsizliktan uzaklastirir. Japonya’da yasamis biri olarak sunu soyleyebilirim, japonlar takintili insanlardir, bir hedefe odaklanip olumune uygulamaya gecerler. 300bin degil, 1 milyar dahi oldurebilirler, ama benim simdiye kadar tanismis oldugum birbirine ve tum insanliga en saygili insanlar Japonlardir. (gunumuzde) japon hukumeti her sene afrika ve tum dunyadaki az gelismis ve gelismekte olan ulkelere hibeler yapmaktadir, ve bu hibeler sosyal refah seviyesini yukseltmeye yoneliktir. Japonya’nin su anda ordusu yoktur (2nci dunya savasi sonrasi anlasmalar geregi) tam tersine Cin en hizli silahlanan ulkelerden biridir. Katliam yapilmistir, Japonya sucludur ama barbar vb tanimlamalar bizim gibi ucuncu partileri yanlisa surukler. Ayrica “nefret” kimseyi bir yere ulastirmaz!

 5. yavuzselimsen | 4 Nis 2009 | 08:44:25

  Kemal bey, tabikide hiç bir milleti aşşağılama gibi bir niyetimiz yok, sadece gitmiş olduğumuz şehirde Japonların yapmış olduklarını yazdık. Yalnız Japonlar sadece Nanjing de katliam yapıldı gibi bilinmesin bu japonların yaptığı en büyük katliamdır. Çin’in birçok bölgesinde de Japonlar katliam yapmıştır.
  Az gelişmiş ülkelere verilen hibeleri Çin’de vermekte olup, bunun bir masumiyeti sergilemek için verilmesinin dışında da başka nedenleri vardır. O konuda ne Çin’i nede Japonya’yı öveceğim. Maalesef oralar sömürülmemiş olsaydı gelişmiş devletler tarafından onların paralarına ihtiyaç duyarlarmıydı.

 6. Cihan Aksu | 23 Ağu 2009 | 13:41:13

  Staj yaptığım yerde hem japon hem de çinli arkadaşlarım oldu.İki millet de son derece nazik, kibar.Bu tür olaylar ne yazık ki silinmez ve hep kirli bir sayfa olarak kalır ancak şu durumda eski zorbalıklarının olmadığını uzun sohbetler sonucu düşünüyorum.

 7. Mustafa | 31 Ara 2009 | 22:17:06

  Değişen zamanda teknoloji herşeyi etkiliyor.

 8. Can Yurdaer | 20 Nis 2010 | 09:36:41

  Merhaba, Yavuz kardeşim yazın için çok teşekkürler, bugün bir Japon arkadaşım ile konuşuyorduk o bahsetti bende merakan girip baktım ve yazını buldum çok teşekkürler. Bu hafta sonu Hangzhou Zhejiang University Nanjing’e gezi düzenliyor bakalım gezip göreceğiz teşekkürler yeniden…

 9. deniz dalgic shenyang | 29 Ağu 2010 | 15:01:58

  bugun shenyang(cinin kuzeyi) da japon katliami icin yapilmis muzeyi gezdim ,insanlari nasil oldurduklerini hem resimlerde hemde maketlerde gordum en cok kanimi donduran silindir bir kafesin icinde keskin civiler var ve insanlari icine atip ceviriyorlar ardindan parcalanmis cesetleri disari atiyorlar ve buna gulerek poz veren japon askerlerini cekmisler zamaninda ,, nasil bir nefrettir ki cinlilerin hic bir zaman yayilma politikasi olmamistir ben bu vahseti hakettiklerini hic zannetmiyorum , ne yazikki kuzeyde japonlari hic sevmiyorlar korelileri bile japon zannedip bazen taksiden indiriyorlar ancak cok nadir bu olaylar ben muzeyi gezip duygulanan cinlide gormedim, muzeyi gezmeden once japonlari cok severdim cok asil ve onurlu insanlardir bu vahsetleri gorunce abd nin atom bombasi onlari iyiki bir nebze durdurmus yoksa shangahi hanzhaou gibi kiyilari coktan alirlardi, benim bi sorum olacak selim bu katliam sadece guneydeki katliam rakamimidir 300.000 yoksa butun cin genelinde yani kuzey ve guney de yapilan butun katliamlarda olenlerin sayisimi 300.000?,, ben baska bir rakam gordum muzede daha yuksek bir rakam

 10. Yavuz Selim ŞEN | 30 Ağu 2010 | 05:21:52

  Bu rakam sadece Nanjing’de 6 haftada ölen Çinlilerin sayısı.

 11. kıyas onat | 7 Eyl 2010 | 01:15:19

  olimpiyatlar başlamadan önce,bir tv programında biri anlatmıştı.Çinin tarihinde,yetim çocukların oluşturduğu 250 bin kişilik bir kalabalık (galiba hepsi yetimdi) yaşadıkları yetimhaneden,zor şartlar nedeniyle yaya olarak Beijing şehrine gelip sığınmışlar.çin ordusu ise uzun bir işgalden sonra ,bu ‘ayaklanm’dediği olayı kanlı bastırmış.Ve 250 bin çocuğu katletmiş.bunu daha önce duydunuz mu?

 12. kerem demir | 12 Eki 2010 | 23:14:44

  çok uzağa gitmeyin arkadaşlar maraş katliamında olanları araştırırsanız görürsünüz hamile bayanların ızdıraplarını ve tecavüzler katliamlar vb.Arzu arkadaşım şöyle yazmış japonlar için (Bu tür vahşetlerin yapıldığı yerlere bakın, orada iman yoktur. Kalpte Allah’ın nuru olmadığında orada her türlü kötülük yapılabilir. Fakat başka bir yönü daha var olayın. Eğer Allah’a isyan ederseniz, nankörlük ederseniz başınıza da bir musibet gelmesini bekleyebilirsiniz. Adiyat suresini okuyarak bunun üzerinde düşünülebilir)maraşta bu olaya katılanlar ve japonlar kim ne adına yapmışsa yapmış ama insan allah’ın verdiğine ızdırap çektirmemeli.Önce insan olmayı becerelim sonra önce iğneği kendimize çuvaldızı japonlara batıralım.

Yorum yapınız.