Çin’in Kayserisi olarak bilinen, aynı zamanda birçok Türk firmasının ithalat yaptığı Wenzhou şehri büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya.  Çin metal piyasaları, motorlu araç, maden, demir cevheri ve tekstil piyasalarındaki son gelişmeler.

Çin’in Kayserilileri Krizle Karşı Karşıya

Çin’in önemli ticaret ve endüstri şehri Wenzhou ekonomisi büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya. Ödenmeyen kredi miktarı 30 milyar dolara ulaşırken 200 ün üzerinde büyük endüstriyel şirket zararlarının, %50 nin  üzerinde olduğunu belirtiyorlar. Wenzhou aynı zamanda Türk ithalatçıların çok iş yaptığı bir bölge, yapılan anlaşmaların daha dikkatlice gözden geçirilmesinde yarar var.

Çin’de Yabancı Yatırımlar Yavaşlıyor

Avrupa ve Amerika’daki krizin sürmesi Çin’de yabancı yatırımların yavaşlamasına yol açtı. Geçtiğimiz sene ile karşılaştırıldığında Çin genelinde yabancı yatırımlarda %15 bir gerileme var. Başbakan Wen Jiabao, yabancı yatırımcıları teşvik etmek için Çin ekonomisine güvenilmesini, hükümetin yaptığı açılımların süreceğini ifade etmesine rağmen bu düşüşün durması biraz zor gözüküyor.

Çin Metal Piyasaları

Çelik tel ve çubuk piyasasında büyük düşüş yaşanıyor. Çelik tüccarları piyasadaki bu durumun yakın zamanda değişmeyeceğini normal piyasa şartlarına dönmelerinin bu sene imkansız olduğunu söylüyorlar. Seamless pipe (Dikişsiz boru) piyasası da aynı durumda. Talep azlığına karşı Çelik üreticilerinin fiyat düşürmeleri geçtiğimiz Dragon Boat festivalinden beri görülen zayıflamayı iyice tetikliyor ve kararsızlık devam ediyor.

Demir piyasasında ise pig demir fiyatlarındaki düşüş %30 lara ulaştı. Yuxi, Shanxi ve Gansu bölgelerindeki demir döküm şirketleri de piyasalarda gevşemenin devam ettiğini bildiriyorlar.

Demir cevherinde de durum farklı değil, %63-%66 tenorlu cevherlerin satış fiyatı %20 düşmüş vaziyette, fiyatlar 850-880 RMB arasında. Piyasadaki genel düşüş ve talep arzlığı Refraktör üreticilerini de etkilemiş durumda. Fabrikalar üretimlerini azaltırken, fiyatlarda %13 gerilemiş vaziyette.

Motorlu Araçlar

Çin’de motorlu araç sayısı 233 milyona ulaştı, toplam ehliyetli sürücülerin sayısı 247 milyonu buluyor. Otomobil üreticileri artan işçilik fiyatları karşısında maliyetlerini düşük tutabilmek için üretim hatlarını robot destekli hale getirmek için yatırıma gidiyorlar. Öte yandan elektrikli otomobil üretimin de önemli adımlar atılıyor. Hükümet bu tip çevreci yatırımları desteklemek için kredi kaynakları ve fiyat teşvikleri yaratıyor, bankaları da bu tip yatırımları desteklemeleri için teşvik ediyor. Örneğin Shenzhen şehrinde, 2000 elektrikli ve yeni enerji kaynakları ile çalışan araçlar satışa sunuldu ve 500 elektrikli taksi hizmete girdi.

Maden Piyasaları

Yunnan bölgesi, doğal güzellikleri, zengin mineral, altın yatakları ve shale gas (Kaya gazı) rezervleri ile bilinir. Bölgedeki yerel hükümetler bu kaynakları kullanabilmek için ilk defa yabancı yatırımcılara kapılarını açtılar ve teknik yardım kısıtlıda olsa finansman sağlıyorlar.

Kömür piyasasında talep düşüklüğü ve üretim fazlalığı yüzünden senenin ikinci yarısında piyasaların gevşekliği süreceğini işaret ediyor. Ülkenin senelik üretimi 1.92 milyar metric ton dan, 2012 yılının ilk yarısındaki üretim miktarlarına bakıldığında 150 milyon metric ton daha artacağı tahmin ediliyor. Aynı şekilde ithalat miktarının 60 milyon metric ton dan, 135 milyon metric tona çıkması bekleniyor. Tüketimi incelediğimizde 1 milyar ton enerji üretimine, 270 milyon tonu Çelik başta olmak üzere metalurji fabrikaları tarafından kullanılıyor. Kalan miktar ise çeşitli endüstriler ve ısınma amaçlı kullanılıyor.

Demir Cevheri Piyasaları

Demir cevheri stokları rekor seviyelerde sadece 30 büyük limanda 100 milyon metric tonun üzerinde stok var. Özellikle çelik üretimindeki azalma ve fiyat düşüşleri bu durumun etkisini uzun süre koruyacağını işaret ediyor. Tüccarların finansal riskleri oldukça artmış vaziyette. Özellikle banka kredileri ile çalışanlar geri ödemelerde zorlanmaya başladılar. Fiyatlar 100 dolarlar civarında.

Çin madencilik kongresi ve fuarı 4-6 Kasım arasında Tianjin şehrinde Madencilik bakanlığı tarafından organize ediliyor.

Tekstil Piyasaları 

Son 5 aydır dünyaki piyasalardaki daralmalarında etkisiyle Çin tekstil endüstrisi ciddi bir yavaşlama gösterdi ve geçtiğimiz seneye göre üretim %20 geriledi. Guangzhou bölgesinde işçilik maliyeti %30 artarken bazı şirketler bir süre üretimlerini durdurmak zorunda kaldılar. Haziranda ilk defa uzun zamandır yüksek olan iplik stoklarının azalması ve üreticilerin Nisan ayında yaptıkları indirim etkisi ile iplik üretiminde artış gözlendi. Öte yandan Çin’de üretilen pamuk ipliği fiyatlarının Pakistan ve diğer üretici ülkelerden yüksek kalması pamuk ipliği ithalatını artırdı. Polyester ve Nylon filament iplik piyasasında gevşeklik devam ediyor. Son yıllarda bu endüstride büyük kapasite artışları piyasa durumunu iyice zorlaştırıyor. Görünüşe göre önümüzdeki sene piyasada bir konsolidasyon olması bazı firmaların kapanması ya da rakipleri ile birleşmesi büyük bir ihtimal.

6 Yorum var
 1. eenes | 6 Eyl 2012 | 01:52:14

  Çine gitmek istiyorum. Ama tek korkum yemek konusu olacak…

 2. Erinç | 26 Eyl 2012 | 15:38:20

  Akupunktur uzmanı bir doktor olduktamn sonra çin’e olan merakım büsbütün arttı. bu adamlar birşey yaptıysa iyidir. Binlerce yıllık bir bilgelik. Gerçekten çok çok ilginçler.

 3. Derya AKAY | 26 Ara 2012 | 09:20:20

  Merhaba ,
  En son paragrafta tekstil için yazdığınız konu ile ilgili bir sorum var size. Çinde maliyetler yükselmeye başlayınca , başka ülkelere kaçış oldu mu yoksa sadece işlere ara mı verildi. Çin sanırım daha uzun süre dünya piyasasında kalite / fiyat konusunda en uygun ülkelerden biri olarak kalmaya devam edecek gözüküyor.

 4. mustafa gülden | 7 Oca 2013 | 12:15:28

  resimde, arkadaki plazalar olmasa aynı samsuna benziyormuş :)

 5. Uğur | 12 Oca 2013 | 20:27:59

  Çin mahvetti bizi ya Allah yardım etsin vatandaşlarımıza.

 6. Cihan Irfan Ozduru | 31 Oca 2013 | 13:24:28

  Derya Hanım,
  Avrupalılar çoktan: Vietnam, Tayland, Malezya, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan, Kamboçya, Laos, Endonezya gibi ülkelere kaçtılar. Kaçamayanlar ya yatırımlarını yaparken hata yapanlar ve likit durmayanlar yada Çin pazarına satış yapmak için girenler yani Hariçte işleme için yatırım yapmayanlar. Kalite / Fiyat bağlamında Çin’e rakip yeteri kadar çıktı ama bunun büyük yatırımcılardan küçüğe doğru yayılması zaman alıyor. Türkiye Çin’i öğrendiğinde büyükler çoktan Çin’e hariçte işleme için gelmişti. Türkiye biraz geriden geliyor Dış Ticaretteki trendleri öğrenmede.. The Economist’in 2013 Vol.406 (Jan 19th-23th) sayısındaki özel raporu okumanızı öneririm.

Yorum yapınız.