sokak-tezgahi

Bugün Çin sokaklarında satılan yiyecekleri anlatacağız. Çinliler neler yiyorlar bunlarıda yakından tanımış olacağız. Sokaklarda bir çok yiyecek olduğundan kaç yazısı dizisi olur bilemiyorum. En sonunda Türk sokaklarında olup Çin sokaklarında tutacak ürünleri inceliyeceğiz, tutarmı tutmazmı yorum yapacağız. Numune yollarsanız Çinlilere deneterek onların yorumlarını da bu blogda paylaşırız süper bir pazar araştırması olur. Bunları Televidyon’da çekmek istiyoruz ama gittiğimiz satıcıların hiç biri bunları çekmemizi istemiyor ve izin vermiyorlar. Çin sokaklarında satılan ürünler yazı dizimiz.

baozi

Baozi ; resimde gördüğünüz şekilde olmaktadır. Kimisinin içinde et bulunmakta, kimisin de içinse sebze bulunmakta. Et ve sebzede her hangi bir sınırlama yok her çeşit et ve sebze konulabiliyor, hatta karidesli, balıklı olanları dahi mevcut. Buharda pişirilerek yapılıyor.

huntun

Huntun ; kalınca açılmış bir yufkayı kesiyorlar, içine Baozi’daki gibi her türlü et ve sebzeyi koyuyorlar. Sonra mantıya benzer şekilde kapatıyorlar. Sonra suyun içine koyuluyor ve orada pişiriliyor. Sonra süzgeçle alınarak Çinlilerin et suyundan yaptıkları çorbalar ile sunuluyor.

Shaokao ; mangalda yapılan ürünlerin tümüne shaokao diyorlar. Sizlerin merak ettiği ise mangal değil üstünde pişenler. İnek eti, koyun eti, tavuk kanatı, domuz eti, balık, karides, sosis, tavuk kalbi, ve sebze ürünleri var, bunlara muz’u da dahil edelim bunları her yerde bulabilirsiniz. Az bulabileceğiniz ürünler, akrep, çekirge, salyangoz ve bunlara dahil edebileceğiniz bir çok çeşit böcek var. Ben beş aydır shanghai’dayım kedi restoranı gördüm, akşam köpek eti satanı gördüm ama son yazdıklarımı pişireni görmedim. Bir çok Çinli’de dediklerimi yemiyor zaten, guangdong bölgesi bu yemeklerle ünlü bir bölge. Birde Sichuan bölgesinde büyük bir havana binlerce böceği koyup, acı biberle birlikte dövdüklerini görmüştüm bayağı bir meşhur yemekmiş.

tanghulu

Tanghulu ; resimde gördüğünüz şekerler. Çince de Shanzha denilen bir meyveden yapılıyor, bizdeki elma şekeri ile aynı yapılışı var. Elma şekerine şuana kadar ben rastlamadım, shanghai’da elma pahalı olduğundan başka şehirlerde gören varsa, bizlerle paylaşırlarsa bizde öğrenmiş oluruz. Türk lokumu tutarmı bilemiyorum ama denettiğimiz Çinliler sevmediler.

Tangchao lizi ; bildiğimiz kestaneyi, kum ve şekerle birlikte pişiriyorlar. Okulun yurdunun karşısında bir işportacı yapsada alıp denemiş değilim, tadı nasıldır bilmiyorum.

choudofu-1

Choudoufu ; Soya peynirinden yapılan iğrenç birşey Çinliler seviyorlar işte. Chou (koku) demek, kokan soya peynirinden yapıyorlar, iğrenç iğrenç ötesi. Tabi kokmayan soya peynirinden de yapıyorlar, kokmayan soya peyniri nasıl oluyorsa artık iğrenç ötesi bir kokusu var. Seçim yapmak zorunda kalsam böcek mi Choudofu mu diye, böceği tercih ederim gibi geliyor. Choudofunun yapılışı da soya peynirini yağda kızartıyorlar biber ekliyorlar v.s.

zongzi

Zongzi ; içinde yapışkan pirinç bulunuyor, bu yapışken pirinç saz ve bambu yaprakları ile sarılıyor. Sonra ince iple bağlanarak dörtken yada yastık şeklinde bağlanıyor, bağlanan bu zongzi lar suda pişiriliyor. Zhong zi aynı zamanda Çinlilerin, Duanwu bayramı dedikleri bayramda da yenen yiyecek.

6 Yorum var
 1. ihsan | 21 Şub 2009 | 09:38:23

  “Tangchao lizi ; bildiğimiz kestaneyi, kum ve şekerle birlikte pişiriyorlar.”Kum ne adamlar kum mu yiyor yani.

 2. yavuzselimsen | 21 Şub 2009 | 13:46:51

  @ihsan, sadece kestaneyi yiyorlar, kum ve şekerle birlikte pişiriyorlar.

 3. gökten | 30 Kas 2009 | 12:02:02

  shanghai yakınlarında küçük bi şehirde yaşıyoruz.jiangyin diye bir yer.wuxi ye çok yakın.burada elma şekeri var.elmaları çok güzel olduğu için elma şekeride harika.ama yerken acaba nasıl yapmışlardır diye düşünmedende edemiyoruz.bu arada çin yemeklerini denemek çok güzelde bunların temizlik anlayışı hakkında ne düşünüyorsunuz???biz düşünmektn pek yiyemiyoruz da

 4. Umit yilmaz | 15 Şub 2012 | 13:48:51

  Cinlilerin Mantigi , pisirilen yiyecekden mikrop kalmaz yada vucuda mikropda lazim :D:D

 5. Süha Doğan | 18 Tem 2013 | 18:16:09

  Çin yemekleri candır. Çin’de yaşarken herzaman en pis görünen yerleri tercih etmişimdir yemek için. Çünkü en lezzetlileri oralarda olur. Korkmadan, çekinmeden yiyin, bu tadları Türkiye’de daha bulamazsınız. :)

 6. suzy | 7 Nis 2014 | 22:19:13

  güney koreninkiler kadar guzel olamaz tabi onlard güzeldir ama deimgibi arkadaslar .:D

Yorum yapınız.