Akıllı_Supermarket

Yapay zekalar hayatımıza girmeye başladıkça, Dünya’daki teknolojik değişim daha da hızlanıyor. Önümüzdeki 20-30 yıl yapay zekaları konuşuyor olacağız. Teknoloji firmaları hayatımızda kullandığımız ne varsa onları yeni teknolojilere entegre etmek için bir birleriyle yarışıyor. Çinli Alibaba Grubu yeni girişimi Hema ile akıllı süpermarketler sayesinde tüketicilerin hem alışveriş, hem de yeme-içme alışkanlıklarını değiştirmeye başladı.

Alibaba Grubu, Çin’in lider e-ticaret platformudur. Türkiye’de genelde Alibaba.com ve Aliexpress ile tanınsa da Çin’de farklı girişimleriyle B2C ve C2C pazarlarının kontrolü Alibaba’nın elindedir. Aynı zamanda online ödeme sistemi Alipay ile de büyük oyuncu durumundadır. Alibaba genelde online girişimleriyle tanınıyor olsa da, firma 2016’dan itibaren offline girişimlere başladı. Alibaba Hema Fresh Store (Suaygırı Taze Süpermarket) ile pazara agresif giriş yaptı.

Akıllı_Supermarket_2

Akıllı Perakendecilik

Hema Fresh Store başlangıçta, taze ürünlerde (Meyve-sebze, et ve su ürünleri, süt ürünleri) hızlı teslimat, market içinde akıllı raylı sistemler, market içindeki taze restoranları, hızlı ödeme kasaları ile fark yaratıyordu. Markette seçtiğiniz balığı orada pişirip afiyetle yiyebiliyorsunuz. Hatta o balığı internet üzerinden alabileceğiniz gibi, pişmiş olarak da evinize servis ediyorlar.

Yukarıdaki hizmetleri birçok market, farklı servis isimleri altında zaten müşterilerine sunuyor. Hatta sadakat kartlarıyla müşterilerinin ne sıklıkla alışveriş yaptıklarını ve neler aldıklarını da biliyorlar. Bu datalar birçok markette etkin şekilde kullanılmıyor. Süper marketler, sadakat kartı olan müşterilerine, spam SMS’ler aracılığı ile genel duyurular dışında bir şey göndermiyor. Üstelik geleneksel süpermarketlerden alışveriş yapan çoğunluğun da böyle bir kartı yok, yani birçok tüketici marketlerin sadık müşterisi arasında yer almıyor.

Hema’da durum tam tersi, Hema sizin ayda ne kadar et, ne kadar balık yediğinizi biliyor. Eti pişmiş mi yoksa az pişmiş mi sevdiğinizi de biliyor. Hema müşterilerinin ne kadar sıklıkla dışarıda yediğini, ne kadar sıklıkla evde yemek yaptığını, neleri sevdiğini, neler içtiğini biliyor. Örneğin iyi bir meyve suyu müşterisi iseniz, Hema yeni gelen meyve suları hakkında sizi bilgilendiriyor. Çok tükettiğiniz ürünlerdeki kampanyalar hakkında da bilgileniyorsunuz. Yani Hema sizin akıllı bir tüketici olmanız, ürünlerin fiyatları düşünce almanız konusunda uyarıyor. Alibaba, Hema ile koyduğu yeni kurallar neticesinde tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor.

Akıllı_Supermarket_3

Akıllı Perakendecilik Neleri Değiştiriyor?

Hema ilk kurulduğunda, tüketicilerin alışkanlıkları üzerinde pek oynamadı. Hızlı ödeme kasaları kurarak insanları alipay üzerinden ödemeye ikna etti sadece. Çin’de online ödeme sistemleri yaygın olduğundan tüketicilerin buna alışması zor olmadı. Markette kartla ödeme yapamıyorsunuz, eğer peşin ödeyecekseniz çok fazla zahmete katlanmak zorundasınız ! Markette sadece bir tane peşin ödeme kasası var, dün akşam peşin ödemek istediğimde bozuk paramız yok, ya kuruşuna kadar verin ya Alipay, yada Hema uygulaması üzerinden ödeyin dediler! Şimdi marketlerde alipay üzerinden de ödeme almamaya çalışıyorlar. Müşterileri Hema uygulaması üzerinden ödemeye mecbur bırakarak, hangi ürünleri ne sıklıkla aldığını, hangi aralıklarla internetten ya da süpermarketten alışveriş yaptığını, balık mı et mi sevdiğini, etin nasıl sevdiğini hepsini biliyorlar.

İnsanlar uygulamaya alışsın diye, uygulama üzerinden aldığınız her ürünü eve ücretsiz getiriyorlar. 10 liralık sipariş olup olmaması önemli değil, zaten Çin’de iki ekmek 10 lira tuttuğu için market torbaları da oldukça pahalı oluyor. Artık birçok insan Hema’nın restoranlarında yiyor, ya da Hema’nın restoranlarından sipariş veriyor. Hema tazeliği, sağlığı ve güveni önde tutarak tüketicinin önce cep telefonuna sonra da hayatına girmeye ve vazgeçilmez olmaya aday. Bizim bakkalcı çırağını çağırıp sepet sallandırma görevini Hema yapıyor. Siparişinizin saatini dahi planlıyorsunuz. Tüm bunlar uygulama üzerinden döndüğü için, hata payı minimum da. Geleneksel süpermarketlerin onlarca yıldır sadakat kartlarıyla ulaşamadığı tüketicilere, Hema çok kısa sürede ulaştı. Sürekli olarak da bulunduğu bölgedeki insanların ne yediğini, ne tükettiğini herkesten çok daha iyi biliyor. İlerleyen dönemde, müşterilerine sağlık uyarıları dahi yapabilir. Diyetisyenlerin işlerini de yapay zekalar alabilir!

Akıllı_Supermarket_4

Akıllı Perakendecilik, Marka Olmayan Her Firmayı Tehdit Ediyor

Hızlı tüketim ürünlerinde, 5-10 yıl içerisinde marka olamaz, ürünlerinizi rafa sokamazsanız, ya fason üretici olacaksınız ya da fabrikanızı kapatıp bir yerlerde işçi olacaksınız. Restoranları da aynı son bekleyecek, ya farklılaşacak marka olacaklar ya da akıllı süpermarketlerin rekabetlerine mecbur kalacaklar. Sokak restoranları müşterilerine, tüketicilerin devamlı elinin altında olan, ev alışverişlerini yaptıkları akıllı süpermarketlerden daha yakın olamayacaklar. Gıda firmaları marka olamayıp raflara giremedikleri sürece, 10 yıl sonra raflara giriş imkanı bulamayacaklar. Tüketiciler ilerleyen yıllarda marketlere çok sık gitmeyecekler, dolayısıyla yeni markalarla çok az karşılaşacaklar. Zaten Marka olamamışsanız Akıllı Perakendeciler sizi kabul etmeyecek, ya da çok yüksek meblağlar ödeyeceksiniz. Tüketicinin dolabına A Marka makarna giriyorsa, A Marka makarna girmeye devam edecek. Hema sahip olduğu yapay zeka sayesinde, müşterisinin hangi marka makarna tükettiğini bilecek ve otomatik olarak o markayı yollamaya devam edecek.

Mutfağımızdaki cihazlarında akıllı olmasıyla birlikte, Hema mutfağımızdaki cihazlarla etkileşimde olacak. Bir zamanlar gerçekleşmesi imkansız olarak düşündüğümüz mutfağımızdaki cihazların kendi kendine sipariş vermesi yakında gerçekleşecek. Çok yakında buzdolabımız Hema ile iletişime geçecek, evde eksik olan ürünleri sipariş edecek, biz sadece onay vereceğiz. Yeni bir marka aramayacağız, mevcut ne kullanıyorsak ona devam edeceğiz. Firmaların tüketicilere ulaşım maliyetleri katlanacak, yani ilerleyen dönemde ya Marka olacaksınız ya da mevcut markalara fasoncu olacaksınız.

Gelin geleceğinizi birlikte şekillendirelim, Felixum ile uzakdoğu’da raflara hızlı girişinizi sağlayalım. Yok olmayın, Marka olun !

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.