Zeytinyağındaki rekoltenin artmasıyla, Türk zeytinyağcılarının da Çin’deki hedefleri büyüdü. Şanghay gıda fuarı kapsamında Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) başkanı Metin Ölken Bey ile Çin pazarında yaptıklarını ve hedefleri konuştuk.

Çin’de ticari network kurmayı başardık

Çin’de tanıtımdan önce bir ticari network kurmaya çalıştık, biz Çin’deki alıcılarla Türkiye’deki satıcıları bir araya getirmeye, birbirlerinin farkında olmalarını sağlamaya çalıştık ve bunu da başardık. Özellikle Türkiye’den Çin’e doğru ciddi bir ilgi yarattık, Türkiye’deki ihracatçımız Çin pazarının öneminin farkına vardılar. Bir de zaman içerisinde, rekabet edecek seviyede fiyatlarımız oluştukça pazar payımız da artacak diye düşünüyorum.

ZZTK Çin’de %25 pazar payı hedefliyor

Bir yıllık ihracat rakamlarına baktığımızda, azda olsa Çin’e olan ihracatımızda bir artış görüyoruz. Bir yıllık zaman zarfında Türkiye’ye iki alım heyeti getirdik. VIP alım heyeti Mayıs ayında Türkiye’ye geldi, diğer alım heyeti Kasım ayında hasat şenlikleri kapsamında geldi. Çin’den gelen firmalarla Türk iş adamlarımızı sanayicilerimizi bir araya getirme şansımız oldu. Kasım ayında yaptığımız alım heyetinde hasat şenlikleri çerçevesinde Aydın’da düzenledik. Çin’den gelen misafirlerimiz zeytin topladılar, topladıkları zeytinleri fabrika da sıktılar, dolayısıyla yapacakları işin ham maddesinin nasıl üretildiğini de gösterdik. Bütün bu çalışmalardan sonra, Çin pazarındaki hedefimizi, %25 pay almak üzere belirledik.

Çin pazarı büyüyor, genişliyor, bundan 5 sene önce 5 bin ton ithalat varken, 2011 yılını 40 bin ton ile kapatılması bekleniyor. 2010 yılında 20 küsür bin ton ile kapatmıştı. Bundan sonraki süreçte, artık yavaş yavaş bu ticari networkün ötesinde, işadamlarımız iş yapmaya başlayacaklar, ticaret hacmimizin de arttığını göreceğiz, bizde o zaman tüketici nezdinde tanıtım çalışmalarını başlarız.

Çinliler Zeytin’e de ilgi gösterdi

Bu sene fuara ilginin geçen seneden az olduğunu düşünüyorum, buna rağmen standımızda geçen seneki kadar ziyaretçi ağırladık.  Fuar alanında bir seminer yaptık, davetiyeler basıp gönderdik, dolayısıyla herkesten farklı olarak biz biraz daha fazla çalıştık. Standımızda 4 farklı bölgenin yağını tattırdık. Bu sene zeytinlerimiz, geçen seneye nazaran daha fazla ilgi gördü.  Standımızda, bu sene de Türk zeytinyağı ile Çin yemekleri yaparak, fuardaki ziyaretçilerimize ikram ettik.

ZZTK olarak Şanghay dışına da çıkacağız

Shanghai’ın dışında da artık çalışmalar yapacağız, bu kapsamda bir pazar araştırması çalışması yapacağız. Farklı eyaletlerde çalışmalar yapacağız, böylece, Shanghai ve Pekin dışındaki önemli merkezlerde de çalışma yapıp buraları da takip etmeye başlayacağız. Çünkü Shanghai çok rekabetçi bir piyasa haline gelmiş, diğer şehirlerde ciddi potansiyel olabilir, daha az marka olabilir. Dolayısıyla bizlerin Shanghai ve Pekin dışındaki eyaletleri de takip etmemiz lazım. Bu konu da çalışmalara en kısa zamanda başlayacağız.

Metin Ölken Bey’e teşekkür ediyor, ZZTK olarak kendilerine Çin pazarında başarılar diliyorum.

Yorum Yok
  1. Bu yazı yorumlara kapalı.