Çin’in en önemli gıda fuarlarından FHC Gıda fuarında, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Metin Ölken Bey ile, komite olarak Çin hedeflerini ve sektör üzerine görüşme fırsatımız oldu.

Çocukluğu zeytin ağaçlarında geçti

Metin Ölken, İzmir Karşıyaka’da yaşayan bir ailenin çocuğu. Zeytin ve zeytinyağı tutkusu çocukluk zamanlarından başlıyor. Çocukluğunu, İzmir Şakran’da bulunan yazlıklarında, zeytin ağaçlarında oynayarak, zeytin toplayarak geçti diye özetliyor. Küçüklüğünden beri iyi bir zeytin ve zeytinyağı tüketicisi olan Metin Bey, iş hayatında da zeytin ve zeytinyağından ayrılamamış. Zeytin ve Zeytinyağı üreten ve ihracat yapan bir firmada dış ticaret müdürlüğü yapan Metin Bey, daha sonralarda %75 İtalyan ortaklı kendi firmasını kurmuş, bu ortaklık 10 yıl sürmüş. Firması sektörde daima Türkiye’nin en büyük üç ihracatçısı arasında yer almış.

Zeytinyağı ihracatçısı mutsuz

Türk zeytinyağının neden rekabetçi olamadığını soruyorum Metin Bey’e, ihracatçıların geneli mutsuzken zeytinyağ ihracatçılarınkini de Metin Bey’den dinledik. 3-4 yıl önce Türkiye’de yaşanan kuraklık sebebiyle, zeytin hasatı 75 bin ton ortalamanın altında kalmış ve fiyatlarda ciddi artışlar olmuş. Daha sonraki yıllarda 140 – 150 bin ton ortalamayı yakalamış olsalarda TL’nin değerli olması nedeniyle ihracatçılar rekabetçi fiyatı yakalayamıyorlar. Zeytin ve zeytinyağı sektörü önceleri 350 milyon doların üzerinde ihracat yaparken şu sıralar 170 – 180 milyon dolar arasında seyrediyor diyor Metin Bey.

Türk Zeytinyağı Çin’i hedefliyor

Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, 2007 yılında uluslar arası arenada bir Türk imajı yaratmak, Türkiye’nin zeytinci bir ülke olduğunu dünyaya anlatmak için kurulmuş. Zeytinyağı Tanıtım Komitesinin hedef pazarları; Çin, Japonya, Rusya, Irak, İngiltere ve geleneksel pazarlar olarak tabir ettikleri, ABD, Romanya, Kanada ve Almanya. Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, geleneksel pazarlarda sıkıntı olduğunda, tanıtım aktiviteleri çalışmaları düzenlerken, hedef pazarlarda üç ayaklı bir çalışma düzenliyorlar.

Zeytinyağı hedef pazarlara üç ayaklı bir çalışmayla giriyor

1. Hedef pazarlarda yapılacak tanıtım etkinlikleri, sunum ve tadım aktiviteleri. Bu çalışmalarla, Türkiye’yi, Türk zeytinyağını, ilgili ülkedeki alıcılara ve medyaya tanıtıyorlar. Çin’de bu etkinliği FHC fuarının yanında 11.11.2010 günü Intercontinental Shanghai Expo otelinde yapıldı.

2. Zeytinyağı’nın hasat zamanında, hedef ülkelerden alım heyetleri getirerek potansiyel alıcılara, Türkiye’yi, Türk zeytinyağını tanıtıyorlar. Bu çalışmayı da 2010 Kasım’ın ilk haftası Türkiye’de yapıldı.

3. Türkiye’den bir ticaret heyetini hedef pazara götürerek, o ülkedeki alıcılar ve distribütörlerle görüşmelerini sağlıyorlar. 2011 yılının ilk yarısında Çin’e bir ticaret heyeti getirmeyi hedefliyorlar.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Metin Bey’e röportaj için teşekkür ediyor, komite olarak kendilerine Çin’de ve diğer pazarlarda başarılar diliyoruz.

9 Yorum var
 1. Huseyin Kavrak | 22 Kas 2010 | 08:24:59

  Bildigin gibi rekabet bu iste oldukca yuksek Akdenizin tum ulkeleri bu ise yonelmis vaziyette Yani Lubnandan Fas’a kadarher ulkeden zeytin yagi ureticisi piyasada yer edinmeye calisiyor .
  Hatta bazilari Akdeniz bolgesinin zeytinlerinden yapilmistir gibi terimler kullanip Cesitli markalar adi altinda Cin piyasasinda satiyorlar.
  Bu arada Cinli firmalarda zeytin ithal edip bu tip uretime baslamislar marketlerde mevcut.
  Umarim bizim ureticilerimizde bu piyasada kendilerine yer edinebilirler .Tabii diger urunlerde oldugu gibi hukumetimizin boy boy haber yaptirip sonra uygulamada iki ulke arasinda anlasmalarini bir turlu tamamlamadigi ve bu yuzden bir cok firsatin kactigi cukura dusmezlerse

 2. Bülent Turgut | 30 Kas 2010 | 18:28:54

  Çinliler yakında çakma zeytin ağacı ve zeytinyağı da yaparlar.. Adamlar zaten kendi ülkelerinde zeytin ile ilgili fuarlar düzenliyorlar. Zeytin ülkesi olan Türkiye’de ise aynı değerde ilgi yok.

 3. Bülent Turgut | 30 Kas 2010 | 18:31:53

  Türk zeytin firmalarına başarılar dileriz. Allah gönlünüze göre güzellikler nasip etsin. Türkiye’de değil de İtalya’da veya İspanya’da yaşıyor olsaydınız inanıyorum ki şu anki durumunuzdan en az yüz misli daha iyi konumda olurdunuz.

 4. çağrı | 4 Ara 2010 | 05:31:49

  Bu zeytin yağlarını yurt dışından alıpta türk markası basılıp çine gönderilse olamazmı ?Hem maliyeti dişer, hemde transiz ticaret yapılarak türk markalarıda yurt dışı markalarıyla rekabet etmmiş oluruz.

 5. aydın tüzün | 9 Ara 2010 | 22:49:33

  Yaklaşık olarak 2,5 yıldan buyana Çin’e Tariş Ayma Markalı zeytinyağı satmak için çabalamaktayım.
  Bir çok aşamayı zorluklarla atlatıktan sonra ilk ihracatımızı Agustos 2010 de gerçekleştirdik.
  Pekin Carefour mağazalarına Tariş Ayma markası ile girdik.
  Ancak bu tamamen ve sadece ben ve ortağımın, tüm riskleri üstlenerek, hatta parayı burada peşin vermemize rağmen; türlü zorluk ve aksilikleri aşmak zorunda kaldık.
  Bizim için en büyük zorluk Çin pazarına zeytinyağı sokmak ve müşteri bulmak değildi; Türkiye ayağında bize inanan ve bizi destekleyen üretici bulamadık.
  Ciddi bir kurum ve kooperatif olması sebebi ile Tariş Ayma ile yola çıktık. Sonradan öğrendikki Tariş kendi içerisinde Zeytin birliği, Pamuk birliği çekişmesi varmış ve zeytin birliği Tariş’in ihracat firması Ayma ya yağ satmıyormuş.
  Ama biz bu durumu Çin’de ki muhattaplarımıza anlatamadık haliyle.
  İşin garip bir yanı da komünist Çin’de kooperatifçilik tokmuş meger. Çok ilgi duydular ve illaki Tariş ile devam etmek istiyoruz dediler.
  Bu kez Tariş zeytin birliğinin kapısını çaldık. Çin de temsilcimiz var, sizi yetkilendiremeyiz dediler.
  Mecburen Verde tesislerinde üretilen Ayma markalı ürün yaptırarak Çin’e sattık.
  Bu aşamadalar esnasında gerek Ayma yetkilileri, gerekse Verde yetkilileri, Çin konusunda dikkatli olmamız gerektiğini, hatta son dakkaya kadar bu işten vazgeçmemiz gerektiğini, (malın biz tamamının parasını peşin ödediğimiz halde) Çin gümrüğünde etiketi yada başka bir şeyi bahane ederek malı devletleştirecekleri felan bahsettiler. Biz pes etmedik ve malın Çin’e gitmesini sğladık.
  Buradan, bu konuya ilği duyan tüm arkadaşlara seslenmek istiyorum; biz Çin’de çok doğru ilişkilerle, çok doğru kanallara ulaştık, ama Türkiyede doğru muhattaplarımız olamadık.

 6. vedat tunca | 5 Oca 2011 | 16:25:13

  çin’in zeytin yağına gereksinimi çok benim Çin de bağlantılarım var fakat toplu ihraç gerektiğinden bu işe girişemedim.

 7. Safa ustun | 10 Şub 2011 | 15:19:00

  Aydin Tuzun bey sizinle zeytinyagi ihracati ile ilgili gorusmek isterim.
  Safa ustun

 8. aydın Tüzün | 15 Şub 2011 | 13:50:57

  Sevgili Çin Günlüğü okurları,
  Öncelikle bir konuya açıklık getirmek isterim; yukarıda adıma yazılı olan metni, yardımcım benim bilgim olmaksızın yazmıştır.
  Bu metinde adı geçen Verde ve Ayma firmalarını rencide edici bazı anlatımlar ve vurgular olmuştur. Bu sebepten ötürü her iki muhattaptan özür dilerim.
  Her iki firma bu ihracatın gerçekleşmesi için ellerinden gelen tüm yardımları ve profesyonelliğin de ötesine geçen dostluklarını esrgememişlerdir.
  Destaklerinden ötürü bir kez daha teşekkürü bir borç bilirim.

 9. Yusuf BIÇAK | 2 May 2012 | 21:00:09

  Vedat bey bende Çine zeytinyaği ihraç etmek istiyorum tedarikçi olabilirim.Konu ile ilgili görüşmek isterim. Saygılar

Yorum yapınız.