Düzetme: Saygı değer okurlar, Şanghay Turizm Festivalin’in ilk günü gece yarısı yapılan kortejde havanın yağmurlu olması ve gece karanlığı ile Yunanistan bayrağı ile Finlandiya bayrağını karıştırmış bulunmaktayım. Yazıda bahsi geçen güreşçilerde Finlandiya ekibinde kortejde bulunmaktaydılar. Kültür ve Turizm ateşeliğimizin verdiği bilgiye göre organizasyon komitesi tarafından Türkiye bu organizasyona davet edilmemiştir. Yazının amacı bir kişi ya da kurumu karalamaktan ziyade Shanghai’da Türkiye adına yapılmayan organizasyonlara dikkat çekmekti. Yapılan hatadan ötürü tüm okurlarımızdan özür dileriz.

Çin’in en etkili turizm etkinliği olan Şanghay Turizm Festivalin’de Türkiye maalesef yok. Yunanistan ise yağlı güreşçilerine kısbet giydirmiş Şanghay caddelerinde yürütüyor. Yunanistan yürüyor, Türkiye maalesef uyuyor.

Çin’in en etkili turizm etkinliği olan Şanghay Turizm Festivalin’de battı batacak denilen Yunanistan gövde gösterisi yaparken Türkiye’nin bu etkinlikte yer almaması açıkcası üzücü. Yunanistan ile dalga geçmek, küçük düşürmek için Türkiye ile kıyaslamıyorum. Geçtiğimiz sene Yunanistan, Şanghay’daki Kültür ve Turizm ateşeliğini kapatıyor, biz Türkiye olarak Şanghay’da Kültür ve Turizm ateşeliği açıyoruz diye kıyaslama yapıyor ve gururlanıyorduk. Geçen zamanda ne bizim ateşelik açıldı, ne de Şanghay’da bir arpa boyu yol aldık. Şanghay’da bir Türk sinema haftası düzenlendi, Türklerin bile haberi yoktu. Sinema haftasının ikinci günü konsolosluk olaya el atmayıp duyurmasa boş salonlarda kendimiz çalıp kendimiz oynayacaktık. İşte Şanghay’da kültür ve Turizm adına yapılan tek etkinlikte maalesef buydu !

Yunanlılar yağlı güreşe sahip çıkıyor

Şanghay Turizm haftasının açılış kortejine tesadüf eseri bende katıldım, yağmur nedeniyle beklenen ilgi yoktu ve kortej kısa tutuldu. Yunanistan’ın kortejinde, kısbetini giymiş iki yağlı güreşçi de bulunuyordu. Batan Yunanistan bu etkinliğe bütçe ayırırken, teğet geçen bizlerin seyirci olması düşündürücüydü doğrusu. Belli Yunanistan kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyordu, Hüseyin Kavrak Bey’in “Çinli turist para basıyor” yazısında bahsettiği gibi, geçen sene 57 milyon Çinli yurtdışına seyahat etti ve 48 milyar dolar harcadı. Çinlilerin dış ülkelere seyahatleri her yıl %17 artması beklenirken, 2020 yılında harcamaların 220 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu pastadan pay almak isteyen Türkiye’nin, Çin’in en etkili turizm etkinliğine katılmaması da bizleri düşündürüyor.

6 Ekim’e kadar sürecek olan Şanghay Turizm Festivalindeki etkinliklere bu siteden Çince olarak bakabilirsiniz.

Not: Tesadüf eseri korteje katılmam sebebiyle Yunanlı güreşçilerin fotoğraflarını çekemedim. Yukarıdaki fotoğraf Huai Hai Caddesindeki kortejden bir fotoğraftır.

6 Yorum var
 1. Alim Ozkan | 16 Eyl 2011 | 14:29:27

  Her yerde boy gösterirken orada olmamiz üzücü ama temelin hesabi okadar cok turiste nerde barindiracagiz biz ona hazir degiliz.onlarin parali olanlari bize zaten geliyor ekonomik kalkinmada onlarala yarisani onlar biliyor.

 2. Yavuz Selim ŞEN | 16 Eyl 2011 | 18:15:05

  Hangi paralı turist Türkiye’ye gidiyor ? Fransa’da aldıkları çanta fiyatına iki Çinli Türkiye’de her şey dahil (uçak biletleri de dahil) tatil yapıyor !

 3. Sari Kiziltan | 9 Kas 2011 | 18:43:26

  Turkiye’ye giden Cinli Turist sayisi nedir?

 4. Sayin Ergin | 25 Kas 2011 | 19:10:53

  Turkiyeye giden Cinli turist sayisi 145,000 mis. Yetkilileri tebrik ediyorum.

 5. Ercan Dinc | 5 Ara 2011 | 06:24:35

  Turkiyeye 2010da giden cinli turist sayisi 40 bin kisidir, rakamlari abartmayi cok severiz. 2010da Turkiyeye vize alan cinli sayisi toplami 70 bin kisidir, bunun icinde isadamlari, misira, avrupaya transit gidip 1 gun istanbulda kalan cinlilerde dahil. 145 bin rakami desteksiz atma olmus Sayin Ergin.

 6. esra | 7 Ara 2011 | 17:55:27

  Sadece Turkiye’ye giden Cinli turis sayisi 40,000 kisidir. Bu rakami buyukelci soyledi. Bir de transit sekilde giden 1-2 gun kalanlar varmis, buda 20-30 kadaramis. Vize sayisi 70,000 2010 yili icin. Bu rakami da buyukelci soyledi.

Yorum yapınız.