hindistan

Bazı ekonomistler, 2009 yılında Hindistan’ın Çin’in üstesinden geleceğini, Hindistan ekonomisinin daha hızlı büyüyeceğini ön görüyorlar.

Bu ekonomistlerin ön görüsüne göre, eğer Hindistan Çin’in dörtte biri, bir büyüme oranı elde ettiğinde yabancı sermayenin Hindistan ile flörtte olacağını ve bunun devamında Hindistanı başarı öyküleri beklediğinin altını çiziyorlar.

Economik Danışma Kurulu (EAC) üyesi Satish C Jha,  Hindistan’ın Çin’den daha hızlı büyümesinin süpriz olmayacağını söyledi. Çin’de durumun Hindistan’dan daha kötü olduğunu iddia ederek, Çin’de ihracatın devamlı aşağıya inmesi sonucu Çin ekonomisinin belli bir müddet sonra durgunluğa gireceğini ön görüyor. Hindistan’da ise iç talebin daha fazla olduğundan şuan için Çin’den daha hızlı büyümesinin süpriz olmayacağını açıkladı.

Çin ve Hindistan, dünyanın en büyük nüfusuna sahip iki ülke. Çin’in nüfusu, Taiwan, Macao ve Hongkong ile birlikte 1,5 milyarı bulurken, Hindistan’ın nüfusu ise 1,1 milyar olarak telaffuz ediliyor. Hindistan nüfusuyla Türkiye’yi 15’e katlarken, Çin nüfusuyla Türkiye’yi 21’e katlıyor.

Çin mi ? Hindistan mı ? sorusunu önümüzdeki günlerde çok daha fazla konuşuyor olacağız gibi duruyor. Biz’de bundan sonra Çindistan’ı inceliyor olacağız.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.