Wal-Mart Çin’de e-ticaret’e yatırım yaparak daha fazla Çinli tüketiciye ulaşmayı hedefliyor. Çinliler Afrika’dan sonra Güney Amerikada da yatırım faaliyetlerini hızlandırıyor. Bank of China uluslar arası piyasalarda büyüme kararı aldı.

Wal-Mart Çin’de e-ticarete yatırım yapıyor

Wal-Mart Çin’de yatırımlarına bir yenisini ekliyor, e-ticaret (e commerce) ile daha fazla tüketiciye ulaşacak. Çin internet kullanımında ve e-ticarette dünyanın en önde gelen ülkesi, internetten alışveriş yapanların sayısı 150 milyon kişiden fazla. Çin online video pazarından elde edilen ciro yılın ilk yarısında 1,5 milyar RMB 232 milyon dolara ulaştı.

Çinliler G.Amerika’da atakta

Çinliler Afrika’dan sonra Güney Amerika’da da yatırım faaliyetlerini hızlandırıyorlar. Arjantin ile hükümetler arası imzalanan anlaşmalar; ziraat, enerji, taşıma ve madencilik alanlarını kapsamakta. Kostarika’da Sinohydro 300 megawatlık bir hidro elektrik santrali yapacak. Brezilya’da hali hazırda devam eden madencilik tarım yatırımlarının üzerine, 4,5 milyar dolarlık bir ekleme yapılarak yüksek teknoloji alanında yatırımlara başlandı. Yıl sonunda Çin’in bu sene Brezilya’ya yaptığı yatırımların 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Srilanka Merkez Bankası Çin parası RMB’ye izin verdi

Srilanka Merkez bankası yerel bankalara Çin parası RMB kullanabilmelerine izin verdi. Bu kararın nedeni olarak Çinle büyük miktarda artan dış ticaretin, bu değişim sayesinde daha da büyük bir ivme kazanması ve işlemlerde kolaylık sağlanacağı açıklandı. Türkiye aynı şekilde geçtiğimiz sene bu anlaşmayı prensipte yapmış ve merkez bankaları arasında gereken anlaşmaların tamamlanmasını öngörmüş ve bunu duyurmuştu. Fakat daha sonra hükümet tarafından bu konu ile ilgili açıklama yapılmadı.

Çin muhasebe şirketlerinde kontrolü artırıyor

Çin hükümeti muhasebe hizmeti veren şirketlerin kontrolünü artırmak için yeni düzenlemelere gidiyor. Son senelerde yaşanan sahte beyanların denetçiler tarafından saptanamaması, muhasebe şirketlerini yerli ve yabancı yatırımcılar karşısında oldukça zor duruma soktu. Hükümet yerli ve yabancı yatırımcılara hizmet veren muhasebe firmalarını yakın takibe aldı ve denetçilerin sahte beyan üzerine uzmanlaşmış elemanlardan oluşturulmasını istedi.

Sincan Uygur bölgesinde, senelik üretimi 50 milyon ton olarak yüzeyden işlenebilecek kömür madeni Amerikalılar ile ortak işletmeye alınacak.

Bank of China uluslar arası piyasalarda büyüme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda bazı ülkelerde bankalar satın alacak.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.