wal-mart-china

Dünyanın en büyük perakende devi Wal-Mart gelişmekte olan ülkelerde büyüme kararı aldı, büyüme kararı aldığı ülkelerden birisini de Çin oluşturuyor.

Wal-Mart’ın Çin’de 104 mağzası ve 50.000 çalışanı bulunuyor. Şirket bu sene Çin’de 23 yeni mağaza açmayı hedefliyor. Wal-Mart’ın 2008 aralık ayında almış olduğu kararla Çin’de yeni pilot program başlattı. Çin’in güneyinde, 300 metre karelik 3 tane küçük market açtı.

Wal-Mart, takip etmeye çalıştığım, yaptıkları birçok modeli takdir ettiğim ve hakkında en çok kitap okuduğum şirket. Shanghai da gittiğim Wal-Mart, şehir içindeydi, ufaktı, tek kat değil çok katlıydı, alışveriş merkezinin içinde yapılmıştı, fiyatlar aynıydı. Yukarıdakiler belki normal gelebilir ama, Wal-Mart diğer perakendecilerden çok farklı bir yapı üzerine kurgulanmıştı. Amerika’da Wal-Martlar şehir dışlarında, büyük, araba tamirine kadar herşeyi bulabileceğiniz marketler olarak kafamda yer etmişti. Ve en önemli fonksiyonu hergün daha ucuz fiyat politikalarıydı. Çin’deki Wal-Mart larda cips dışında ucuz ürün ararken çok zorlanacaksınız..

Çin’deki Wal-Martlar da Türk ürünü olarak bir tek Tariş zeytin yağı var, oda bizim gurur kaynağımız olsun.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.