Çin’i hangi konuda geçtik hemen onu belirteyim, 1,5 milyarlık nüfusa sahip, 9.634.057 km² lik yüz ölçümüne sahip Çin’i araba sayısında geçmişiz. Yanlış duymadınız 13,5 milyon araçla Çin’den daha fazla araca sahip olmuşuz bravo.

Ulaştırma bakanı, bunu söylemiş ve bununla övünmüş… Sanki araba üretmede Çin’i geçmişiz, sanki o arabalara düzgün yol yapmada Çin’i geçmişiz. Shanghai’da bulunan köprü ve viyadük sayısı Türkiye’nin bulunanların 2 katı desem yalan söylememiş olurum herhalde. Peki onlardan daha mı zenginiz, Çin’in Türkiyenin nüfusundan fazla aşırı zengin insanı var 75 milyon zengin 220 milyon da orta üst seviyede insandan bahsediyoruz. Araba fiyatları da 5000-6000 $ civarında olan bir ülkedeyiz.

Kara yolu uzunluğu ile Çin ile Türkiyeyi karşılaştırmak haksızlık olur ama yine de Asya’dan bir ülke olan Türkiyenin yarısından daha ufak olan Japonya’nın karayolu uzunluğu 1 milyon 161 bin 894 km, Türkiye’nin karayolu uzunluğu ise 385 bin 960 km.

Binali Yıldırıma bilmediği yada bildiği halde söylemediği Çin’i geçtiğimiz yönleri de söyliyelim. Şehirler arası otobüs işletmeciliğinde Çin’in çooook ötesindeyiz, şehir içi otobüs taşımacılığında Çin’den fazla insan taşıyamasakda onlardan çok daha iyi otobüslerimiz var. Kara yollarında, OGS – KGS gibi sistemlerle Çin kara yollarına beş basmaktayız. Kamyon ve Tır taşımacılığında Çin’i geçemesek de 1980-1990 lı tırları kullanmıyoruz. Ama onlara uygun yolumuz var mı ? Çin’de yollar dümdüz, Çin coğrafyası mı düz, bu yollar mı düz. Hayır dağ görmüşler oymuşlar, nehir görmüşler köprü yapmışlar, hatta abartmışlar denize de 36 km uzunluğunda köprü yapmışlar.

Neyse efendim arabalarımızla övünen, trafiğe küfür edenler de bizleriz. Umut ederiz ki, ileride raylı sistemde Çin’i geçeriz, araba üretiminde Çin’i geçeriz, araba ihracatında Çin’i geçeriz. Bu arada hayırlı olsun demeyi unutmuşum hayırlı olsun. Bu arada birde kriz vardı ama yemişiz kriz denilen illeti, 2001’i görmüş insanlarız biz bağışıklık kazanmışlığımız var.

1 Yorum var
  1. Cocukla Cocuk | 24 Kas 2008 | 20:52:52

    vay be çini geçmişiz demek araba sayısında. Küresel krizden önemlisi ekolojik kriz var , hergeçen gün dünyamızı kaybediyoruz aşırı tüketimimiz sayesinde. üzüldüm valla, övünülecek bir durum değil. Yollarımızın durumunun ordan kötü olması ise vahim gerçekten.

Yorum yapınız.