uzakdogu_sosyal_medya

Bir süredir Uzakdoğu perakende sektöründeki trendleri, tüketici alışkanlıklarını sizlerle paylaşıyorum. Akıllı telefonların hızlı yayılımı ile birlikte, tüketicilerin internette ve sosyal ağlarda geçirdikleri zamanda hızlı arttı. Yaklaşık 1,5 milyar sosyal medya kullanıcısının yaşadığı Uzakdoğu’daki tüketicilere ulaşmak için, uzakdoğudaki sosyal ağları anlamakta bir o kadar önemli. 

Akıllı telefon kullananların hızlı artışıyla tüketicilerin çevrimiçi geçirdikleri zaman artışı sayesinde sosyal medya kullanıcı sayısı Asya’da önemli ölçüde arttı. Go-Global’e göre Asya-Pasifik bölgesi Dünya’daki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 52’sinden fazlasını oluşturuyor. Asya-Pasifikteki aktif sosyal medya kullanıcılarının yüzde 97’den fazlası sosyal medya hesaplarına mobil cihazlardan erişiyor.

Asya-Pasifik bölgesinde 1.428 milyar sosyal medya kullancısı bulunuyor, 1.358 milyarı aktif sosyal medya kullanıcısı. Asya-Pasifik ülkelerinde birçok ülke farklı sosyal ağlarda sosyalleşiyor. Ülkelere göre Asya – Pasifik ülkelerinde popüler olan sosyal ağlar;

Çin; WeChat, Weibo, QQ
Japonya; Line, Twitter, Facebook
Güney Kore; Kakao Talk, Facebook
Singapur; Youtube, Facebook, Whatsapp
Tayvan; Facebook, Instagram, Line
Malezya; Facebook, Twitter
Tayland; Youtube, Facebook, Line
Endonezya; Facebook, Twitter, Instagram

Uzakdoğu’da birçok ülkenin WhatsApp benzeri kendi konuşma programları bulunuyor. Çin WeChat’i, Japonya Line’ı, G.Kore Kakao Talk’u, Vietnam ise Zalo’yu kullanıyor. Uzakdoğulu konuşma programları WhatsApp’dan çok daha gelişmiş vaziyette.

WeChat’ten, taksi çağırabilir, yemek sipariş edebilir, uçak-tren biletinizi alabilir, otel ayırabilir, faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda WeChat’in ödeme sistemi sayesinde, birçok Çinli gibi yanınızda hiç banka kartı ve para taşımazsınız. WeChat Çin’de Facebook’un boşluğunu da dolduran, Çinlilere fotoğraf, haber, paylaşımı sunan bir ara yüzüde bulunuyor. WeChat aynı zamanda markalara ve kullanıcılarına We Dian ile kendi dükkanlarını açmalarına ve WeChat üzerinden satış yapmalarına da olanak sağlıyor.

Line Taxi, ile taksi çağırabilir, Line Wow ile yemek sipariş edebilir, Line Pay ile ödeme yapabilirsiniz. Line integral ile günlük paylaşımlarınızı tüm arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz. Line’ın 2015 sonlarında aldığı yeni servisiyle de canlı müzik yayınını kullanabilir hatta arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Kakao Talk, G.Kore’nin popüler uygulaması, oda Çinli ve Japon rakiplerine göre oldukça kullanışlı. Kakao TV, Kakao Giftshop gibi alt uygulamaları var. Ünlü moda markası Burberry’nin ürünlerini Kakao Talk gift shoptan satın alabilirsiniz. Burberry’nin Kakao Talk giftshopta 190 milyon takipçisi olduğunun altını çizmemizde de fayda var. Markalar için bu uygulamaların önemini tekrar söylememize gerek yok umarım. Kakao Talk’un aynı zamanda yemek dağıtım ağı da bulunuyor ama bunu bir sonraki konu başlığı altında inceliyoruz zaten.

Sosyal ağların yaygınlaşmasıyla sosyal ticarette (s-ticaret) önemli hale geliyor. S-ticaret şuanda Güneydoğu Asya pazarındaki çevrimiçi ticaretin üçte birini oluşturuyor. Facebook ve Instagram Güneydoğu Asya’da çevrimiçi alışveriş için en çok aranan sosyal ağlar. Endonezya’nın %96’sının Facebook kullanıcısı olduğunu düşünürsek bu sonuç hiçte garip değil.

Uzakdoğu perakende pazarını ıskalamayın, Felixum‘a gelin sizin için en iyi çözüm yolunu bulalım !

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.