Duty_free_changi_havaalanı

Uzakdoğu’da hızla artan Çinli turistler sayesinde, duty free (gümrüksüz) mağazalar hızla büyüyor. 10 milyar doların üzerinde duty free satış cirosuyla Güney Kore Asya’daki liderliğini sürdürüyor. Uzakdoğu lüks, kaliteli ürün üreten Türk firmaları içinde ciddi fırsatlar barındırıyor. Türk girişimcilerimizin Uzakdoğu duty free pazarından daha fazla pay alması dileğiyle. 

Çinli turistlerin artması havaalanları ve şehirlerdeki duty free mağazalarının büyümesine neden oldu. Güney Kore’nin duty free mağazaları 2016 yılında %33,5 büyüyerek 10,56 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Güney Kore’nin en büyük duty free şirketi Lotte duty free 2016 yılında 5,1 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. İkinci sırada gelen Shilla duty free’nin 2016 yıl satışları 2,93 milyar dolar.

Çinli turistler arasında yakın olmasından ötürü Asya ülkeleri tercih edilen destinasyonlar arasında bulunuyor. Moda, güzellik ve eğlence alanında Asya’daki trendleri belirleyen Güney Kore, 2016 yılında Çinlilerin en fazla seyahat ettiği destinasyon konumunda. Kore’yi, eşsiz plajları ve tapınaklarıyla Tayland, tarihi ve kültürüyle Japonya, ünlü sokak yemekleriyle Tayvan izledi. Çinli turist patlamasının üzerinden gelmek için, gümrüksüz mağazalar havaalanlarında ve şehir merkezlerindeki genişleme sürecini hızlandırdı.

Duty Free Cenneti Güney Kore 

Güney Kore Duty free mağazacılıkta en gelişmiş ülke, gümrüksüz alışveriş sadece havaalanında gerçekleşmiyor. Güney Kore’de duty free mağazaları ülkedeki birçok Alışveriş Merkezi içinde de faaliyet gösteriyor. Uçağınıza birkaç saat kala neleri satın alabilirsiniz? O yüzden rahat rahat şehirdeki duty free mağazalarını saatlerce gezmeniz, alacağınız ürünlere rahat şekilde karar vermeniz ve satın almanız mümkün. Tabi aldığınız ürünleri anında teslim alamıyorsunuz, havaalanında paketlenmiş şekilde teslim alıyorsunuz, sıra beklemenize ve acele etmenize gerek yok.

Duty free pazarının bu derece hızlı büyümesi, Hyundai gibi devlerinde iştahını kabarttı. Güney Kore’nin büyük departman store yöneticisi Hyundai’da, 2016 sonunda Lotte ve Shinsegae ile birlikte beş yıllık duty free lisansı almayı başardı. Hyundai Seul’un simge binalarından COEX kongre ve sergi sarayında 14005 metrekarelik duty free mağazasını 2017 yılının sonunda açmaya hazırlanıyor. Hyundai duty free mağazası, müşterilerine lüks hizmeti yaşatmak ve hissettirmek istiyor, özel müşteri salonlarının yer aldığı mağazada, lüks butiklerde kendinize özel kıyafetlerinizi yaptırabilecek ve havaalanında teslim alabileceksiniz.

lotte_duty_free

Changi Havaalanı (Singapur)

Changi havaalanı trafiği Çinli turist patlamasıyla yolcu trafiği daha da arttı. 2015 yılına nazaran yolcu trafiği yüzde 5,9 artan Changi havaalanı, 2016 yılında 58,7 milyon yolcu ile rekor kırdı. 2016 yılında Çinli yolcu trafiğinde yüzde 15 artış gerçekleşti. Çin, Endonezya ve Malezya’dan sonra, Changi havaalanının üçüncü büyük turizm pazarı haline geldi. Büyüme trendinin 2017 yılında da devam etmesi ve yeni bir rekor kırılması bekleniyor.

Incheon Uluslararası Havaalanı (Güney Kore)

2016 yılında yüzde 14,7 büyüyerek 2 milyar dolarlık satış cirosuyla, Dubai havaalanını da geçerek Dünya’nın lider duty feee merkezi haline geldi. Havaalanında gerçekleşen 2 milyar dolarlık ciro, yukarıda bahsettiğimiz şehir içindeki duty free mağazaları ve firmaların internet satışları kapsamıyor.

Havaalanındaki satışlara kategorisel olarak bakarsak, satışların yüzde 37’sini oluşturan kozmetik ve parfüm 770 milyon dolarlık satışla ilk sırada geliyor. 440 milyon dolarlık satışla, içki ve sigara, 280 milyon dolarlık satışla deri ürünleri, havaalanındaki en büyük üç kategoriyi oluşturuyor.

Güney Kore’ye alışveriş için gidenlere küçük bir tavsiye, duty free firmalarının internet satışları, havaalanından ve şehir içindeki duty free mağazalarından daha ucuz. Biz genelde internetten satın alıp, havaalanında ürünleri teslim alıyoruz.

Yazıda bahsetmedik, lakin not olarak düşmemizde fayda var. Amerika tarafından, Güney Kore’ye yerleştirilmesi planlanan THAAD füze savunma sisteminden ötürü, Güney Kore Çin’in tepkisiyle karşılaştı. Çinli turistler mümkün mertebe Kore’ye seyahat etmiyor ve Kore ürünlerini boykot ediyorlar. Bu olay ciddi şekilde Kore ekonomisini etkiliyor, muhtemelen bu sene Kore’nin duty free satışları ciddi oranda düşme görülecek.

Endonezya, Malezya gibi nüfusunun çoğunluğunu müslümanların oluşturduğu ülke vatandaşlarının en fazla kullandığı Changi havaalanında, helal hassasiyetinden ötürü Türk gıda ürünleri kendine yer bulabilir. Kalitesi ve işçiliğiyle kendini Dünya’ya kabul ettirmiş, Türk deri sektörünün de Uzakdoğu’daki duty free pazarını takip etmesinde ve iş geliştirmesinde fayda var.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.