Lotte-El-Cube

Tüketicilerin gittikçe artan farklı ihtiyaçlarını karşılamak için Asyalı perakendeciler işlerini yenilemek, yenilikçi stratejiler oluşturmak için yollar arıyor. Uzakdoğu perakende sektöründeki bazı yeni iş modelleri. 

Küçük ölçekli mağaza zincirleri Convenience Store’lar, pop-up mağazaları son yıllarda daha güçlü büyüme yaşadı. Küçük mağazalar rakiplerine oranla tüketicilere daha kolay şekilde erişme avantajına sahipler, ayrıca cazip ürün seçimleri ve ek rahatlık ile daha hızlı hizmetler sunabiliyorlar ve daha düşük işletme maliyetleri bulunuyor. Bu nedenle bazı büyük perakendeciler küçük ölçekli mağazalar açarak ya da mağazalarını küçülterek daha küçük formatlara geçiyorlar. Asyalı yeni tüketiciler, özellikle gençler daha fazla kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler talep ediyorlar. Bazı perakendeciler ve önde gelen e-ticaret oyuncuları, belirli demografik özelliklerin zevk ve ihtiyaçlarına hitap etmek için sipariş üzerine ve doğrudan tüketiciler gibi yeni iş modelleri benimsemişlerdir.

Isetan Mitsukoshi

Japonya’nın büyük mağaza işletmecisi Isetan Mitsukoshi, yeni alışveriş deneyimini yaratmak ve farklı demografik ihtiyaçlara hızlı cevap vermeyi hedefleyen, Japonya’daki hava alanları ve tren istasyonlarına bitişik 120 den fazla küçük ve orta ölçekli mağaza açtı.

Lotte El Cube

G.Kore’nin meşhur büyük mağaza işletmecisi Lotte’de küçük mağaza konseptini benimsedi ve üç yeni küçük Lotte El Cube mağazası açtı. Lotte El Cube, herkes için birşeyler sunmak yerine modaya duyarlı genç tüketicilere odaklanır.

Homes to Life

Singapur’da bulunan ev eşyası perakendecisi Homes to Life Amiral mağazasını açmadan önce Singapur’un iki işlek caddesinde birer yıllığına pop-up mağazalarını açtı. Firma Mohammed Sultan caddesindeki Amiral mağazasının lansmanı öncesinde marka imajı ve farkındalığını artırmayı amaçlıyordu.

Pomelo

Tayland’ın lider e-ticaret sitesi Lazada’nın kurucu ekibinde yer alan kişiler tarafından kurulan bir moda sitesi. Üreticiden – Tüketiciye, Direk Tüketiciye (M2C, D2C) yaklaşımını benimsemiştir. Başka markaların ürünlerini satmak yerine Pomelo kendi moda markasını oluşturmaya odaklanmıştır. Kendi moda ürünlerini üretmek için kendi tedarik zincirini dikey olarak entegre etmiştir.

Furla

İtalyan çanta şirketi Furla Singapur’da sipariş üzerine çanta üreteceği Made for you servisini başlattı. Müşteriler kendi çantasını tasarlayabilirler. Her özelleştirilmiş çanta için seçilen malzeme ve piyasa talebine bağlı olarak 8-12 hafta arasında teslim edilecek.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.