Bana göre kendileri Çin Eğitim Hizmetlerinden sonra Türkiye’deki en iyi öğrenci yollayan danışmanlık şirketiydi, Çin Eğitim Hizmetlerinde bu işleri gerçekleştiren hocanın olmaması nedeni ile kendilerine gittim. Pek fazla seçim şansım yok bir diğeri de adını anmayacağım bana göre öğrencileri dolandırmak için kurulmuş güzel tezgah.

Çin’e gelmeden kendilerini öven yazılar yazdığım ve bu sayede onlarla Çin’e gelen herkesten özür diliyorum. Aslında bir çoğunun işlerine burada yardım ederek bu özrümüzü dilemiş olduk.

Uzakdoğu Eğitim sizin için neler yapıyor, onları yazalım önce 350€+KDV ödüyorsunuz sonra hangi üniversiteye gitmek istiyorsanız formunu dolduruyorsunuz. Sonra üniversiteden kabul edilirseniz üniversitenin ücretini ödüyorsunuz. Ödediğiniz dekontuda kendilerine veriyorsunuz. Onlarında üniversiteye vermesi gerekiyor. Gelelim kendileri ile neden çalışmayacağımıza..

1- Shanghai gidiyorum, akşam saatlerinde shanghai varacağım dolayısı ile ben ne yapacağım diye soruyorum. Söyledikleri hocan seni okulda bekliyor olacak ve seni alıp yurda yerleştirecek. Dedikleri gibi kimse beni beklemiyor, hatta yabancı öğrenci servisi bile kapalı. Az Çincemiz olmasa Shanghai sokaklarında sabahlıyacaktım. Shanghai ilk geldiğimde yazdığım bir yazım o anki durumumu anlatıyor..

2- Okul kayıdımı yaptıklarını söylüyorlar, ama okula gidiyorum kayıdım yapılmamış. Burada kendim okula kayıdımı yaptırıyorum tabi bir sürü eziyet çekerek. Danışmanlık şirketine lanet okuduğum shanghaidaki ilk yazım..

3- Vize almak için heyet raporu için kıvranıp duruyorum sonunda alıyorum kopyasını götüreyim lazım olur diyorum. Gerek yok diyor kendileri, burada ingilizce sağlık raporu istiyorlar bizde yok, 376 yuan verip tekrardan sağlık raporu alıyoruz.

4- Okula kendileri benim dekontumu yollamaları gerekiyor ama yollanmamış, üstelik kendilerinde de yokmuş, kaybetmişler. Bravo diyorum.

5- Türkiye’den giderken en önemli sorunumuz konaklama, kendilerine soruyorum biz orada nerede kalacağız yurda kayıdımızı yapsanıza. Kendileri şunu söylüyorlar, oraya gidince yurda kayıdınız yapılacak. Biz bu karga hikayesine pek inanmıyoruz yapacak birşey yok diyerek geliyoruz. Biz geldiğimizde öğrenci işleri tarafından bir otele yönlendiriliyoruz, ilk gece orada önümüze bir Çince yazı konuluyor ve imzalıyoruz. Ne olduğunu bilmiyoruz, danışman ne işe yarar bilmiyoruz. İstanbul’da kendilerine ben yurtta devamlı kalmam eve çıkabilirmiyim diyorum tabikide bütün öğrencilerimiz 1 ay yurtta kalıp eve çıkıyor diyorlar.

Şimdi sırayla yazalım, Türkiye’den yurda kayıt yapılmıyor diyorlar ama okulun içinde bulunan hem güzel hem ucuz olan yurtlara kayıt yaptıran Amerikalı ve tüm Avrupalı öğrenciler ülkelerinde kayıtlarını yaptırmış. Yani siz bilmiyorsunuz.. Biz onlardan aylık 450 yuan (100 ytl) fazla ödüyoruz. Biz o yurda geçmek istiyoruz ama dolu diyorlar.

Bizi anlaşmalı bir otele yolluyorlar, bu otel öğrenci işleri ile anlaşmalı ve öğrenci işlerinin yolladığı öğrenciden kendi payına düşeni alıyor. Ben yurttan ayrılmak istiyorum ama yurttan çıkarsan paran verilmez deniyor, öğrenci işlerine gidiyorum otel ile anlaşmalı olduklarından ilgilenilmiyor. İstanbuldaki danışmanlık şirketimize söylüyorum, kendileri onların bana söylediklerini aynısını söylüyorlar…

Ben hem fazla para ödüyorum hem de paramı geri alamıyorum, herkese de işi bilmeyen bu şirketle çalışmamasını tavsiye ediyorum. Siz en iyi bildiğiniz işi yapın Türkiye’de Çince öğretin bırakın Çin’e öğrenci bilenler yollasın..

Birde Fudan Üniversitesinde, bu danışmanlık şirketinin hatalasından dolayı vizesi iptal olacak kıza da söylüyorum eğer bu yazıyı okursan sende sorununu yazarmısın..

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.