Sincan (Xin Jiang) otonom bölgesinin baş şehri Urumçi (Wulumuqi). Urumçi’de, Orta Asya’nın dünyaya açılan penceresi olarak lanse edilen, yerel halkın deyimiyle “Büyük Pazardayım”. Birden tanıdık bir ses duydum, kafamı çevirip baktığımda Polat Alemdar’ı gördüm.

Urumçi Kapalı Çarşısı, 2003 yılında tamamlanmış, 4.000 m2 lik bir alana kurulmuş. 2004 yılında Urumçi’nin en iyi yapısı olarak seçilmiş, çarşıda yaklaşık üç bin dükkan bulunuyor. Çarşının dekorasyonu islami figürlere göre yapılmış, aynı zamanda çarşı içinde bir cami ve tiyatro da bulunuyor.

Çarşı civarında Türk firmalarının dükkanlarına rastlamanız mümkün, Sabri Özel, Damat ve Türk markası olarak lanse edilen Pierre Cardin’de burada yer alan mağazalardan. Mağaza önlerinde Polat Alemdar ve İbrahim Tatlıses’in büyük posterleri yer alıyor. İbrahim Tatlıses’in şarkılarına, restoranlarda otellerde yani Urumçi’de her yerde rastlayabilirsiniz.

Bir mağazanın önünden geçerken “İskenderin bundan haberi var mı ?” diye tanıdık bir ses duyuyorum. Kafamı kaldırıp bakınca, Polat Alemdar, Memati ve Abdülhey’in posterlerini görüyorum. Kurtlar Vadisi’nin bölümlerindeki konuşmaları kolonlarla dışarı verdiklerini o zaman fark ediyorum. Akşam Uygurlu gençlerin muhabbetine kulak misafiri oluyorum, Kurtlar Vadisinin son bölümü üzerine konuşuyorlar. Kurtlar Vadisinin Çinli video sitelerinde neden bu kadar çok izlendiğini şimdi anlıyorum.

Çarşının içinde, Urumçi’nin bir birinden leziz tatları, cevizler, hurmalar, kuru üzümler v.s. bulunuyor. Bunun haricinde, etnik kültürel kıyafetler, sazlar, at semerleri, sepetler, Türk motifli resimler, halılar, bıçaklar ve kılıçlar. Her taraf envai çeşit bıçak dolu, ama turist olarak almamalısınız çünkü o bıçakları ya da kılıçları uçağa binerken alıyorlar. Bu konu da sizleri kimse uyarmıyor satıyor ama hava alanında bu ürünler toplanıyor ! Eğer giderde bıçak almak isterseniz bilin isterim.

Çarşının çevresinde şişçiler, sakatatçılar, nar suyu satanlar mevcut, eğer öğlen çarşı civarlarında yemek istiyorsanız Urumçi’nin en iyi restoranı Korgan Restoran’a gidin, eğer akşam vaktiyse çarşının karşı tarafına kurulan Urumçi akşam pazarını ziyaret edin. Urumçi akşam pazarını da bir sonraki yazıda yazarım.

6 Yorum var
 1. Murat | 11 Eyl 2011 | 00:43:13

  Aslında gidilip görülmesi gereken yerler arasında Avrupa ülkelerinden önce yer alması gerekiyor. Vize ve maliyet şartlarını bilmiyorum ama gidilirse yabancılık çekmeyeceğime inanıyorum.

 2. Orhan | 9 Eki 2011 | 00:41:38

  Orhan
  Urumçi de ticaret yapmak istiyorum.Bir kaç kalem yapabilcegim i,ş var.Orda iş yeri açmak için biz Türkler için şartlar nasıl?Vize zorluklarını nasıl aşabilrim.Uzun süreli kalabilirmiyim.Oturum almadan orda iş yapabilirmiyim?bütün bu ve benzeri konuları nerden nasıl ögrenmeliyim.Bana burdan yardımcı olabilcek biri olursa memnun olurum.Ben istanbuldan kendi çapında iş adamıyım.Urumçide iş yapmayı çok istiyorum.Bilgilernize saygılarımla.

 3. Mira Zhumabaeva | 20 Nis 2012 | 11:52:41

  evet ben 3.5 senedir burdayim ve soz ettiginiz buyuk pazar en cok gittigim.. ve urumqinin en cok sevdigim bir bolgesi ….

 4. Mengu | 16 Şub 2013 | 16:12:18

  Gezilmesi gereken yerlerden birisi xinjiang. Bende sık sık gidip geliyorum. Oralar hakkında bilgi almak isteyenler için yardımcı olmak isterim. Bu arada ben her gittiğimde hediye etmek için bıçak alıyorum ve uçakta herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmıyorum. Önce bıçağı soruyorlar sonra yabancı olduğum için birşey demiyorlar. Benim bildiğim yerli halkın bıçakları çıkarmasına izin vermiyorlar.

 5. nuker | 10 Tem 2013 | 23:21:13

  Ben biraz bilgi almak isterim.10 gun kadar kalacagim.mutlaka gormemiz gereken yerler.hava sartlari ,yemek vs hakkinda.alisveris icin fiyatlar uygunmu vs.

 6. Sevdegor | 6 Eki 2015 | 12:14:43

  Çin halk cumhurıyeti sincan Uygur bölgesi urumçide bayan gece elbisesi ve erkek takım elbise ve erkek bayan ayak kabılar la alakalı yatırım yapmak isteyen imalatçılar ve iş adamlarıyla görüş alıverirdi yapılabilir iş ve yatırım yapmak isteyenlerce ciddi görüşülür

Yorum yapınız.