Urumçi’de Kapalı Çarşı’nın karşısındaki boş alana kurulan akşam pazarı, sokakta yemekten korkmayanlar için hem ucuz hem zengin bir alternatif sunuyor. 

Pekin akşam pazarında gördüğünüz ilginç yiyeceklerden sonra, Urumçi’deki akşam pazarı bir cennet ! Şanghay’da cuma günleri kurulan müslüman yemek pazarının daha büyüğü ve daha fazla çeşitini burada bulabilisiniz.

Urumçi akşam pazarının diğer fotoğrafları da Facebook sayfamızda yer alacak. Güncel gelişmeleri kaçırmamak için Facebook sayfamızı da beğenenlerinize eklemeyi unutmayın !

Mangallardaki şiş kebapların, köy tavuklarının üzerine, atılan uygur ekmekleri dumanların yönünü değiştirse müthiş kokularıyla ateş bizi çağırıyordu !

Sakatat seviyorsanız tam yerindesiniz, her türlü sakatata Urumçi akşam pazarında rastlayabilirsiniz. Biri de Kokereç yapsa ayranla iyi giderdi. Çin’de şuana kadar ayranı sadece Urumçi’deki marketlerde gördüm.

Şişlere takılmış birçok çeşit sebze, helal sosiler, şiş kebapların yanına çeşit arayanlar için iyi alternatif. Yalnız Urumçi’nin meşhur pilavı kendine bu pazarda yer bulamamış ya da benim gözümden kaçtı.

Akşam işten çıkanlar, yolu buradan geçenlerde buradan uygur ekmeği alıyorlar. Açıkta satılan uygur ekmekleri taş gibi, attığınızda kafa yaracak ya da yerken dişinizi kıracak cinsten. Kebapların üzerine atılmayıp yumuşamasa yenecek gibi değil. Urumçi akşam pazarında hamurlu ürünlerde mevcut, taze makarnacılar ve mantıcılar. Resimde gördüğünüz mantının adı Hundun yani çorbalı mantı, bol etli !

Tabi Urumçi’de ziyafetin vaz geçilmezleri meyveler, karpuz, kavun, ananas ve nar suyu satıcısı.

Pekin akşam pazarında alınan yemekler ayak üstü yenilirken, Urumçi’de masalar kuruluyor. Tabi bu fotoğraflar Urumçi akşam pazarının yeni yeni kurulmaya başlandığı saatlerde çekildi, hava kararınca dumandan başka bir şeyi zor çekebilirsiniz ! Sonraki yazı Urumçi’deki Türk ürünleri.

4 Yorum var
 1. yaya | 27 Nis 2011 | 06:21:55

  aciktim , oraya hemen gitmem lazim haha

 2. Yavuz Selim ŞEN | 27 Nis 2011 | 06:30:42

  Bende açıktım, canım Uygur pilavı çekti :)

 3. OCEAN | 1 May 2011 | 00:06:14

  Mantılarını bir kaç kere yedim gerçekten çok güzel.Bu mantı aynı ebatlarda Türkiye deki Çerkezlerin geleneksel yemeğidir. Çerkezlerde (PISHALIVE) olarak adlandırılır.Ayrıca Mantının içine Çerkezler de kaynatılmış patates koyulmaktadır.( Çerkezim ve WO SHI YI DIAN ZHONG GUO REN !!! XİE XİE

 4. Hasan Tecimel | 19 Tem 2011 | 14:28:42

  mantının bir benzerini Xiamen’ deki bir uygur lokantasında yemiştim fakat yanında getirdikleri acılı sos çok ilginç ve muhteşem lezzetliydi.

Yorum yapınız.