Bugün yazımızda bir girişim öyküsünü yazacağız, Türkiye’ye ilk çakmak, kilit gibi ucuz hırdavat malları Türkiye’ye satarak işe başlayan bir iş adamının öyküsünü yazacağız. Uygurlu iş adamı Rozi Hacı’yı tanıtacağız.

Rozi Hacı ilk ticarete babasının yanında başlamış, 17 yaşında Çin’in güneyindeki ticaret şehri Guangzhou ya gitmiş. Bilmediği Çinceyi ve Türkçeyi geliştirmiş 22 yaşında Türkiye’nin yolunu tutmuş. Buradaki fırsatları görmüş Türkiye’de bir firma kurarak ufak tefek ürünlerle 1 milyoncuların ilk temelini atmış. Ürünlerin ne ucuzluğuna bakın nede ufaklığına kurduğu şirketin cirosu 5 milyon doları bulmuş. Tabi o sırada Türkiye’de ondan mal alan firmalarda yavaş yavaş Çin’i keşfetme fırsatını bulmuşlar, direk Çin’den gelip alımlar başlamış.

Rozi Hacı 2000 yılında yani 32 yaşında tekrar Urumçiye dönmüş ve burada bir markanın temellerini atmaya başlamış. 2000 yılında müslüman yiyecek içecek ithalat-ihracatı yapan bir firma kurmuş. 2001 yılında Urumçi de ilk süper marketini açmış. Şirketi ilk ürünü olan İhlas Bebek Mamasını 2002 yılında piyasaya sürmüş. Şuan ürün yelpazelerinde 200 den fazla ürün var.

Rozi Hacı aynı zamanda Ülker’in de Çin’deki temsilciliğini yapıyor, Ülker Çin’de sadece Xingjian’da var başka yerde yok. Büyük firma diye geçinen Ülker hala neden gelmez buralara bilinmez… Neyse efendim bizim konumuz Rozi Hacı ilk süper marketini 2001 yılında açan Rozi Hacı’nın İhlas süper marketlerinin sayısı 500’ü geçmiş. Rozi Hacı’nın şirketinde 1500 kişiyi istihdam ediliyormuş. Şimdi diyeceksiniz ki 500 süper market 1500 işçi, haklısınız buradaki Carrefourlar bile ufacık. İstanbulda bizim mahallede bulunan Karadağ süper market bile Shanghai’ın en büyük Carrefouru olan Hubei Carrefour’dan büyük. Çin’de bakkal amca yok(yada ben görmedim böyle bir iddiam da yok sonra saçma yorumlar geliyor) , hepsi süper market tarzı marketler.

Türkiye’de bulunan İhlas Holdingle alakaları olup olmadığını bilmiyorum ama İhlas okulları yaptırdıklarıda gelen dedikodular arasında.

6 Yorum var
 1. Turgay | 11 Ara 2008 | 01:12:31

  Açık adresi varsa dövelim biraz :)
  İyi girişimci ama şuan bizim memlekete vürüsü ilk bulaştıranda o!
  Şuan piyasada çin malları olmasaydı bu küresel krizin etkileri bu kadar olmayabilirdi.
  Hayırlı bayramlar.

 2. Kazim Goker | 12 Ara 2008 | 11:33:39

  Kucuk bakkallar var Yavuzcum ozellikle kucuk yerlerde ve koylerde…Hatta Sangayda bile var..

 3. yavuzselimsen | 12 Ara 2008 | 11:44:41

  Teşekkürler Kazım abi, istediğimiz yorumcu profili bu, bildiklerini yorumlarda paylaşarak yorumlarla yazıları daha aktif hale getirmek.

 4. abiye | 13 Ara 2008 | 13:12:48

  keşke yapmasaymış bu işi kimseyi uyandırmasaymışta bizde eskisi gibi ticaret yapmaya devam edebilseymişiz. ah bu çinlileer ahh

 5. Altan | 14 Ara 2008 | 17:36:05

  Merhaba Yavuz. Ülker 2 sene öncesine kadar Şangaydaki marketlerde bulunabiliyordu. (Gofret ve Çikolata çeşitleri ile) fakat sonra ne olduysa birden pazardan çekildiler. Tahminin ya dağıtım ağını kuramadılar yada çinlilerin damak tadına hitap edemedi bizim meşhur ülker çikolatalı gofret :) ama çok kısa bir zamanda çekildiler halbuki uzun vadede düşünebilirlerdi.
  Saygılar

 6. kenan | 16 Eki 2009 | 23:18:11

  merhaba saygı değer dostlar. şangaydan türkiye’ye çin mallarını ithal eden kayseri’li işadamıyla irtibata geçmek istiyorum sizlerde bilgi varsa mail adresime göndermenizi rica ediyorum. herkese iyi akşamlar…

Yorum yapınız.