DEİK raporunda bir başka bölümü burada yazıyor olacağız. 2006 sonunda Türkiyede faaliyette olan Çinli firmaları sayısı 266 bulmuş durumda. Ama durum onu gösteriyor ki Türkiye olarak Çin’den çok az yatırımcı çekmiş bulunmaktayız. Çin arabalarının Türkiye’ye yatırımları ile bu ivmeyi daha da yükseklere çekeceğimiz inancındayım.

HAİER : Beyaz eşya ve televizyon üreten firma aynı zamanda dünyanın en büyük klima üreticisidir. 2003 yılı cirosu 10 milyar dolar, karı 193 milyon dolar olan grup Wall Mart, Sears ve Best Buy gibi perakende devlerine satış yapmaktadır ve ABD’de küçük buzdolabı pazarının yüzde 25’ine sahiptir. Yurtdışında 20 fabrikası bulunan Çin’in Qiandao şehri yerel hükümeti tarafından kurulmuş ve bugün 20 bin çalışanı ve 42 ayrı kategoride 9 binden fazla ürünü ile dünyanın 100 ayrı ülkesinde satılmaktadır. A.B.D.’de 30 milyon dolarlık yatırımla buzdolabı fabrikası kuran Haier, Mısır ve Angola gibi ülkelerde de yüksek gümrük vergilerinden dolayı üretime başlamıştır. Halen 100 civarında klima markasının satış aptığı Türkiye pazarına 1998 yılında klimayla giren Haier’in Türkiye distribitrlüğünü Sanko Holding kuruluşu Akfel yürütmektedir.

HİCON : Çin’in önde gelen su sebili, klimave buzdolabı üreticilerinden olan Hicon firması Kervancı Grup ile birlikte 1, milyon dolarlık yatırım yapmıştır. Hedefi ilk önce çevre ülkelere, daha sonra Avrupa’ya ürün ihraç etmek, Hicon ayrıca Türk partneriyle birlikteklima ve buzdolabı üretimine de yönelmek isteiğini belirtmektedir. 30 yılır klima üreten Hicon, yılda 300 bin adet üretim kapasitesine sahiptir ve ayrıca hava perdesi, klima santralleri, su dolabı ve küçük ev aletleri üreten dünyanın önde gelen firmalarından bürü konumundadır. Kervancı Grubu ise 2001 yılından itibaren Hicon marka klima ve su dolaplarının Türkiye distribitörlüğünü yürütmektedir.

KONKA : 1980 yılında kurulan televizyon üreticisi Konka, Türkiye distribitörü Elkon Elektronik ile İstanbul’da Beylikdüzü’nde televizyon üretimine başlamıştır. Beylikdüzü’ndeki fabrika için 10 milyon dolarlık yatırım yapan Konka, yılda 350 bin televizyon üretim hedefi ile yola çıkmış ve daha sonra kapasiteyi 1 milyona çıkarma kararı almıştır. Devlet kuruluşu olan Konka, 5 fabrikası ile televizyon ve cep telefonu konusunda Çin’in en üyük firmalarından biri konumundadır ve Çin pazarının yüzde 25’ine sahiptir. Bilinen markaların yarı fiyatına HDTV üreterek ABD piyasasında söz sahibi olmak isteyen şirket halen dünyada 90’ın üzerinde alan ve ülkde satış yapmaktadır. Geçen yıl 8.5 milyon adet TV, 4 milyon adet de cep telefonu üretmiş, 2004 yılında cirosunun yüzde 7’sini ihracattan kazanmıştır. Endonezya ve Meksika’da da fabrikası bulunmaktadır.

Bu grupla dışında Çin’in belli başlı nakliye, enerji makina ve ekipman firmalarının da Türkiye pazarına satış odaklı temsilcilikleri bulunmaktadır.

1 Yorum var
  1. azra:) | 23 Şub 2011 | 18:36:25

    valla süper çinliler yakında aynımızı yapacak çok tırsıyorum

Yorum yapınız.