Harbin_yemek_festivali

Çin’in kuzey doğusunda yer alan Harbin şehrinin en büyük AVM’si Grand Shopping Mall’da düzenlenen Uluslararası yemek festivalinde Türk mutfağı en çok ilgi gören mutfak oldu. 300 bin kişinin ziyaret ettiği festivale Türk yemekleri damgasını vurdu.

17-27 Aralık tarihleri arasında devam eden, Harbin uluslar arası yemek festivalinde, Kore, Japon, Hong Kong, İtalyan, Alman, Amerika, Hint ve Türk mutfağından seçme yemekler ziyaretçilerle buluştu. Türk mutfağından seçme mezeler, döner ve bulgurlu lezzetler misafirlere sunuldu. Duru Bulgur sponsorluğunda, Felixum‘un öncülüğünde Türk mutfağı festivalde en dikkat çeken mutfak oldu. 300 bin kişinin ziyaret ettiği festivalde en fazla satılan yemek Türk döneri oldu. Bulgur festivalin en sağlıklı yemeği çekilirken, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Harbin uluslararası yemek festivalinde kullanılan Türk yemeklerinin başarısı sayesinde, Türk gıda firmaları Duru Bulgur ve Ancora Harbin’deki süpermarket zincirlerinde de yer almaya başladı.

Home_Park_Supermarket

Festival boyunca misafirlere, Türkiye kartpostalları dağıtılarak, ziyaretçilerin sevdiklerinin yeni yıllarını, Türkiye temalı kartpostallarla kutlamaları düşünüldü. Bu sayede Türkiye ve Türk mutfağının geniş kitleler tarafından tanınması hedeflendi. Aynı zamanda ziyaretçilere, Duru Bulgur’un Çince olarak hazırlamış olduğu bulgurlu tarifler kitapçığı hediye edildi.

kartpostallar

 

Festival boyunca, Heilongjiang eyaleti ve Harbin şehrinin önemli medya organlarında Türkiye ve Türk mutfağı hakkında birçok haber yer aldı. Eyaletin en büyük gazetesi “Xin Wan Bao (新晚报)” tam sayfa Türk mutfağını anlatan bir makale yayınladı.

xin wang bao

Harbin, Çin’in Kuzey Doğusunda yer alan oldukça soğuk bir şehir. Yemek festivali boyunca, -15 ile -35 arasında değişen hava şartlarıyla da mücadele etmek zorunda kaldık. Festivalin son 4 günü hava sıcaklığı -30 un altına hiç düşmedi. Zaman zaman kar yağışı olsada, yolların her zaman buz olduğu şehirde kayıp düşmemek için büyük efor sarfettik, pek başarılı olduğumuz söylenemez. Harbin maceralarımızı ayrı bir yazıda anlatmayı düşünüyorum. Sağlıcakla kalın.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.