Shanghay Expo’da 24 ülke pavyonu gezdim, gezdiğim ülke pavyonlarında, ülkeler kendi ihraç ürünlerine yer verirken Türk pavyonunda Türk ihraç ürünlerine rastlamadım. Birisinin Türk pavyonu çıplak demesi gerekiyor, o kötü iyi kişi ben oluyorum.

Türk pavyonu çıplak

Çok güzel, gurur duyulacak bir pavyonumuz var, bunu da önceki yazılarımızda belirttim. Diğer ülke pavyonlarında, ülkelerin kendi ihraç ürünlerini sergilediklerini gördüm, Türk pavyonunda bu söz konusu değildi. Bu eksikliği öncelikle çok sert kaleme aldım, bu yazı kendi içinde 4 sefer evrim geçirdikten sonra yumuşatarak bir durum tespiti yapayım diye düşündüm. Bu yazımızda da diğer ülke pavyonlarıyla Türk pavyonunu sadece ticari olarak karşılaştıracağım.

Kaçan fırsatlar kolay kolay geri gelmez

Tüketici alışkanlıklarının yeni şekillendiği bir pazar olan Çin’de, elimize süper bir fırsat geçmiş. Türk imajı yaratmak için başlangıç yapabileceğimiz, 70 milyon ziyaretçinin geleceği bir alanda Türkiye olarak bir tane ihraç ürünümüz yok. Expo ticari değil, kültürel dediğinizi duyar gibiyim, lütfen diğer ülke pavyonlarını gezip bu tezinizi ortaya sunun, ben aşağıda sizlere sunacağım. Geçtim İtalya’yı, İrlanda pavyonunda bile zeytinyağı ve diğer ihraç ürünleri bulunuyor. Türk pavyonu çok güzel olsa bile, Çinlilere hiçbir Türk ürününü tanıtamadığından (Çin’de üretilen Türk dondurması dışında) Türkiye adına ne kadar etkili kullanılmıştır/kullanılmaktadır? Türkiye olarak, Çin’i istediğimiz kadar hedef ülke olarak belirleyelim, burada Türk ürünlerini tanıtmadığımız takdirde ürün satamayız.

Expo temasıyla örtüşen ticari fırsatlar

Kaldı ki Expo temasıyla örtüşen ticari fırsatları bile ülke olarak kullanamamışız. Türkiye, Avrupa’nın bir numaralı otobüs üreticisi, Expo’nun teması “Daha iyi şehir, daha iyi yaşam” daha iyi şehirler ve yaşamlar için daha iyi otobüsler, daha yeni teknolojilerde gerekir ? Ben Türk pavyonunda Türk otobüsü görmedim ? Sizde göremediyseniz İsveç Pavyonu’na gidin, görün orada İsveç otobüslerini, çöp kamyonlarını, ya da satabilecekleri temayla uygun diğer ürünlerini.

İtalya nasıl marka oluyor

İtalya pavyonuna giriyorum, Roma kemerlerinden içeri giriyoruz içerisi muhteşem. Karşı duvarda müzik aletleri duvara monte edilmiş dikey şekilde duruyor. Karşı duvarında moda İtalya’dır diyen bir duvar elbiseler orada, dev bir ayakkabı, topuğunda bir sürü başka ayakkabı. Makarna odası, tavan spagetti, sağ tarafımda İtalyan makarna çeşitleri sol tarafımda İtalyan şarapları. Ferrari, İtalyan motosikletleri, Rossi v.s. her taraf buram buram ticaret kokuyor. İtalya diyor ki, moda da benim, makarna da, şarap da lüks araba da. Üst katı kültüre, İtalya’yı tanıtmaya ayırmışlar. İtalyan pavyonun %70 i ticari ürünlere ayrılmış, %30 u kültüre.

makarna odası - spagetti tavan

Pazarlamada da sınıfta kaldık

Sabah gazetesinde gördüm, Türk pavyonu expoda ziyaret edilen pavyonlar arasında ilk beşteymiş. Bu haberi yapan kişiyi Türk pavyonuna gözü kapalı mı getirmişler, gelirken başka ülke pavyonlarını görmemiş mi? Belki ilk 20 içinde olabilir, ilk 10 da dahi değildir, ben size bir çırpıda Türk pavyonundan daha kalabalık 13-15 pavyon sayarım. İşin acı noktası bu değil, içinde hiçbir şey olmamasına rağmen, iyi pazarlamayla Türk pavyonundan daha çok ziyaretçi çeken İngiltere ve Amerika pavyonlarıdır. Türk pavyonu danışmanları arasında çok değerli Arkeolog ve tarihçi bilim adamlarımız olmasına rağmen bir tane pazarlama danışmanı olmaması da benim tuafıma giden başka bir konu.

Güncelleme: Türk pavyonu Shanghay Expo’da ziyaretçi rakamlarını açıklayan, ülke pavyonları arasında en çok ziyaret edilen 5. ülke konumundaymış. Ülkelerin rakam açıklama mecburiyeti yok, ve bu konuda Expo’nun resmi sitesinde bir bilgi yok. Araştırmalarımız sonuçlanınca, sizlerle paylaşacağız.

27 Yorum var
 1. Sangay Rehberi | 1 Haz 2010 | 17:03:45

  Bu yazının 4 evrim geçirmeden önceki halini merak ettim walla :)

 2. Nihat | 1 Haz 2010 | 20:55:44

  Yavuz kardesim bu soylediklerinde yerden goge kadar haklisin.Ayrica gercekleri soyleyen kotu degil olmaz aksine “dost aci soyler” sozunden yola cikarak yaptiginin ne kadar dogru oldugunu ve destekledigimi belirtmek istiyorum.Internet uzerinden Cinlilerin yazdiklari yorumlardan da pavyonumuz hakkinda birsey anlamadiklarindan bahsettiklerini ve anca iceride satilan yiyeceklerden konustuklarini gozlemledim.

 3. Kemal Burkay | 2 Haz 2010 | 04:35:59

  COK, GERCEKTEN COK UZULDUM BUNA….

  NE ZAMAN BIZ O KENDIMIZ OLACAGIZ TOPYEKUN…

  selam ve en iyi dileklerimle

  Kemal

 4. yavuzselimsen | 2 Haz 2010 | 04:51:17

  Dinçer, boşver merak etme, orada öncelikle “Su akar Türk bakar” anlayışını eleştiriyordum, sonra “Okyanusları aşıp derede boğulma” mantığını eleştirdim. Ama gerek yok, anlamak isteyen bu yazıdan da anlar !

 5. Huseyin Kavrak | 2 Haz 2010 | 07:31:21

  Yavuz
  Iyi gozlemler yapmissin , anlasilan Kultur bakanligi ile Disisleri ve Ticaret Bakanliklari arasinda kalmis ve misyonu icin Tim , Ihracaatci birlikleri gibi kuruluslarda bir sekilde ikna olmamislar. Ayrica bu kuruluslar nasil olmussa dillerinden dusurmedikleri Cine acilma projelerini bu organizasyonda yer almayarak Cin halki ile paylasmayi bir sekilde unutmuslar . Onlarin disinda projeyi gerceklestiren ekibi tebrik etmek lazim tam zamaninda ellerinden gelenin en iyisini yaparak pavonu tamamlayip acmislar

 6. yavuzselimsen | 2 Haz 2010 | 09:06:56

  Evet Hüseyin abim, ben kimseyi eleştirmemeye dikkat ettim, hatta bir Türk olarak kendimi de işin içine katarak cümleleri özenle yazdım. Bu ülke olarak hepimizin sorunu, Expo ekibini ve pavyonumuzu öven bir yazı zaten yazdım.

 7. ismail | 2 Haz 2010 | 16:13:52

  ben manisalı köylüyüm şu zeytin yağı kafama takıldı köyde katıksız zeytin yağımız ambarlarda bekliyor 5 tl den satamıyoz şunu biri ön ayak olsada iyi fiyata yurt dışına satsak nasıl olur varmı fikri olan

 8. Muharrem ARDALI | 6 Haz 2010 | 18:35:09

  “Bor Yüzünden Çinliler Dertli”Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yılmaz, dünyada bütün sektörlerin Çin pazarı nedeniyle sıkıntıda olduğunu, Çinlilerin ise bor madeni nedeniyle Eti Maden İşletmeleri’nden dertli olduğunu söyledi.

  EKONOMİ / GENEL – 5 Haziran 2010 Cumartesi – 21:17

  Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yılmaz, dünyada bütün sektörlerin Çin pazarı nedeniyle sıkıntıda olduğunu, Çinlilerin ise bor madeni nedeniyle Eti Maden İşletmeleri’nden dertli olduğunu söyledi.

  Yılmaz, Balıkesir Bigadiç ve Bandırma, Kütahya Emet, Eskişehir Kırka ve Bursa Mustafa Kemal Paşa’da bor mineralleri ve rezervlerinin bulunduğunu belirterek, üretilen bor rezervlerinin yüzde 95’inin ihraç edildiğini söyledi.

  Eti Maden İşletmeler’inin kapasitesinin 2000’lerin başında 730 bin, kapasite kullanımının ise 430 bin ton olduğunu anımsatan Yılmaz, ”2010 yılında 1 milyon 400 bine çıkarttığımız kapasitenin tamamını kullanıyoruz. Bundan elde ettiğimiz ihracatta 2000’lerde 180-200 milyon dolarken, 2008’de 520 milyon dolara çıktı. Bu sene 650 milyon dolara yakın ihracat yapacağız”dedi.

  ”ÇİN, BİZE KOTA KOYMAK İSTİYOR”
  Bor madeni konusunda uzak Doğu ve Çin pazarına hakim olduklarını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
  ”2002 yılında 9 milyon dolar bor madeni ihraç ettiğimiz Çin’e 2008 yılında 209 milyon dolar bor madeni ihraç ettik. Aynı şekilde uzak Doğu’da da 2002 yılında 34 milyon dolar olan bor madeni ihracı 2008 yılında 286 milyon dolara çıktı.

  Dünyada bütün sektörler Çin pazarı nedeniyle sıkıntıdayken Çinliler de bor madeni nedeniyle Eti Maden İşletmeleri’nden dolayı sıkıntıda. İki sene önce Çin’den 15 kişilik bir grup geldi ve bize kota koydurmak için uğraşacaklarını söylediler. Çünkü biz Çin pazarının yüzde 75’inden fazlasını aldık.”

  Kazım beye ve ılgılenen herkese duyrulur

 9. Muharrem ARDALI | 6 Haz 2010 | 18:42:15

  konuyla alakası yoktu, ama kendimizi nasıl pazarlayabildiğimizn bir başka hikayesi, sıfırız bu konuda! Türkün türkten başka düşmanı yok, bunu bi anlayalım artık…

 10. Muharrem ARDALI | 6 Haz 2010 | 18:47:58

  yavuzum, bu arada fabrika kurduk, huzhou changxing’te, röportaja beklerim:)

 11. yavuzselimsen | 7 Haz 2010 | 06:35:05

  Hayırlı olsun Muharrem abim, fırsatımız olurda geliriz inşallah. Ne fabrikası bu arada ?

 12. Muharrem ARDALI | 7 Haz 2010 | 19:47:55

  tubular motor, bunlar kepenk ve panjurlarda kullaniliyor…

 13. Nihat AYDIN | 11 Haz 2010 | 17:55:58

  Yigidi oldurun ama hakkinida yemeyin arkadaslar:)sinevizyon gosterisi cok iyi olmus ozellikle…

 14. yavuzselimsen | 11 Haz 2010 | 19:10:41

  Nihat Bey, yiğidin hakkını ne yedik, ne de yiğidi eleştirdik. Türk pavyonu güzel bir pavyon, pavyon ekibi de iyi çalışan ve güzel bir iş çıkarmış bir ekip. Bunları diğer yazımızda bahsettik, Türk pavyonunda ticari ürün olmamasının sebebi de, Türk pavyonundaki ekip değil. Bu yazıda da yiğitlere öven yazıya link verdik, iyi okuyun lütfen.

 15. mali | 11 Haz 2010 | 20:49:41

  pavyonun içi gerçekten etkileyiciydi, hele ki istanbul panaromamı denir bilmiyorum çok hoştu lakin dışarıdan görüntüsü o kadar güzel pavyonlar vardı kı bizim ki sönüktü onların içinde…
  hele dediğiniz gibi ülkemizi pazarlamaya dönük hiç bir şey yoktu…
  bilmiyorum çatalhöyük ü, istanbul’u , ebruyu, vede iskender kebabı ve dondurmayı tanıtarak pavyonumuzu gezen görenlere ne katmış olacağız…

 16. Nihat AYDIN | 14 Haz 2010 | 19:12:21

  Yavuz Kardesim,Bizim cevabimiz halistir(sizinle aynidir) aleyh-i bir durum degildir.

 17. Ahmet Sonmez | 19 Haz 2010 | 07:59:25

  Ticaretcilerin uyudugu yine ortaya cikti! Turk urunlerinin sergilenmemesi kadar buyuk bir hata olabilir mi? Yavuz bey cok dogru bir tespit yapmissiniz. tebrikler.

 18. Ahmet Sonmez | 19 Haz 2010 | 08:01:41

  Bir de Turkiye’nin su gizlenen EXPO butcesini ogrensek. Bu mutevazi pavyonumuz icin ne kadar harcadik? Her ulkenin rakami acik, bizimki neden gizli? Insanin aklina cok seyler geliyor. Bilen var midir?

 19. yavuzselimsen | 19 Haz 2010 | 08:43:21

  Ahmet Bey, ticaretçilerin uyuması gibi bir durum söz konusu değil. Expo’yu kültür bakanlığı düzenliyor, Expo planlarında Business Center bulunuyordu. Bu yapının hayata geçmemesinde son anda vaz geçen Türk İhracat Meclisi neden olmuş. Ben bu durumu bilmediğimden yazıda belirtmedim, olayın iç yüzünü öğrenir öğrenmez ayrı bir yazı ele alırım. Expo’nun bütçesi de beni ilgilendirmiyor, merak da etmiyorum.

 20. Ahmet Sonmez | 19 Haz 2010 | 16:59:27

  Butun ulkelerin butceleri aciklanmis. Vergisini veren vatandasin parasiyla yapildigi icin az veya cok rakamin ne oldugu aciklanmali. Gizlemenin mantigini sorumlu vatandaslar anlayamiyor.

  Bazilari soyle:
  Kanada: 44 Milyon $
  Cin: 220 Milyon $
  Endonezya: 23 Milyon $
  Cook adalari: 650 bin $
  Pakistan: 6.8 Milyon $
  Suudi arabistan: 168 Milyon $
  UK: 27.5 Milyon Sterlin
  USA: 61 Milyon $
  Fransa: 82 Milyon $

  Vs. seklinde devam ediyor.

  Turk ihrcat meclisinin neden vazgectigini ogrenirseniz yazmanizi rica ediyoruz. Baska ulkeler ihrac urunlerini sergiliyor biz sergilemiyorsak burada bir gariplik var demektir. Ihracatimizin Cin’e az olmasinin sebeplerini gormezden gelememeliyiz.

 21. Neslihan AKCA | 19 Haz 2010 | 17:04:34

  Turkiye’nin butcesi yaklasik 18 Mil. USD

  EXPO’yu Kultur bakanligi duzenlemiyor. Kultur bakanligi, Disisleri bakanligi gibi destekcilerden bir bakanlik.

 22. Aysegul Sonmez | 19 Haz 2010 | 17:12:34

  Turkiye Ihracatcilar Meclisinin (TIM) katilamamasi affedilir gibi degil. “Türkiye ihracatının özel sektör kanadının en üst örgütü olarak ihracatçıları yurt içinde ve yurt dışında temsil etmek” seklinde gorevi acik olan TIM bu iste hatalidir.

 23. Serdar BAysal | 19 Haz 2010 | 17:23:19

  Turkiye en buyuk otobus ureticisi olabilir ama teknolojisini ureten ulke degildir. Yukarida gordugunuz cop kampyonu basit bir cop kamyonu olmayi Hybrid sistemle calismaktadir.

  Moda Italya’dir cunku modayi ureten italyadir, Cin’de bile bircok tekstil ureticisi isin ehlini, italyan moda uzmanlarini calistiurmaktadir.

  Turkiye’nin kendi buldugu veya teknolojisini uerettigi ne varsa onu sergilemelidir. Urettigini bile sergilemdigine gore Cin pazarindan kafaca uzaktir, vizyonunda yoktur. Dis ticaretcilerin sucu yok demenizi anlayamiyorum. bal gibi ihmalleri vardir.

  Saygilarimla

  Serdar Baysal

 24. Izzet Kasikci | 19 Haz 2010 | 17:31:41

  Ticaret musavirinin duydugum kadariyla 58 milyon Euro. 18 milyon dolar rakami yanlis. Ancak bu kadar butce ayirilabildi diye soyluyordu.

 25. yavuzselimsen | 19 Haz 2010 | 17:38:48

  Sayın Serdar Bey,

  Ben modayı sergileyelim, ya da başka bir şey sergileyelim demedim. Ürettiğimizi, ihracatta avantajlı olduğumuz ürünleri sergileyelim dedim. Çöp kamyonu v.s. hepsi temsilidir. Hiç mi ihraç ürünümüz yok, o kadar aciz miyiz ?

  Dış Ticaret Bakanlığı konuyla alakası yok, dolayısıyla ticaretçilerin suçu nerede ? TİM’in yapmış olduğu, pavyon yönetimini de zora sokan bir yanlış söz konusu diye duydum. Dolayısıyla pavyonda Türk ürünleri de yok, bu duyum olduğu için paylaşmadım, eğer direk kaynaklardan bu bilgiye ulaşırsam paylaşırım.

 26. Sevda Ocal | 26 Haz 2010 | 13:41:06

  58 milyondan kimler ne goturmustur

 27. Mustafa | 12 Tem 2010 | 15:41:56

  Bu basi-bozukluk veya adam-sendecilik sadece Expo’da degil, GuangZhou Export Fuarindaki Türk resmi pavyonunda da her alti ayda bir yasanmakta.
  Fuar yeri tutuluyor, eleman gönderiliyor fakat Türk resmi standinda bir kisiyi bile bulamazsiniz.
  Ya alis-veristeler veya kiz pesinde.

  GuandDong’dan selamlar
  Mustafa Gürbüz

Yorum yapınız.