Türk mermercilerin, en büyük ihraç pazarı geçtiğimiz yıla kadar ABD oluyordu, ekonomik krizde ABD ye yapılan ihracat düşerken, Çin’e yapılan mermer ihracatı artarak Türk mermercilerinin de en büyük ihraç pazarı Çin oldu.

Türk mermer firmaları, genellikle Çin’e blok mermer ihracatı yapıyor, bazı firmalar ise mermer ocaklarını Çinli mermer firmalarına kiralıyorlar. Ama son zamanlarda Türk mermer firmaları Çin’e yatırım yaparak, Çin’e blok mermer getirip, burada işleyerek plaka şeklinde hem iç pazara satışını yapıyor, hemde Çin’den başka ülkelere ihracat yapıyorlar. Türk mermer firmalarının Çin pazarına bir diğer giriş şekli ise Çinli bir mermer firmasıyla ortaklık.

Bu alanda Shenzhen de kurulmuş Türk-Çin ortaklı Hiquma şirketi bu alanın öncülerinden. Hiquma, Türkiye’de ocak kiralıyor, oradan çıkan mermeri blok halinde Çin’e getiriyor ve burada işleyerek plaka halinde Çin’de satıyor. Hiquma dışında Çin’de ofisi bulunan ve burada iş takibi yapan Türk mermer firmaları da bulunuyor.

Faber Mermer Çin’e 30 milyon dolar yatırım yaptı (Kaynak: DHA)

Krizle birlikte arayışlara giren Faber mermer, işçiliğin, enerjinin düşük olması aynı zamana Çin pazarındaki potansiyelleri değerlendirmek adına Çin’in Xiamen şehrine 30 milyon dolarlık yatırım yaptı. 8000 metrekarelik kapalı alanı bulunan tesiste 600 kişi çalışacak. Türkiye’den Çin’e blok halinde götüreceği mermerleri Çin’de plaka haline getirerek hem iç pazara hemde Çin’den ABD ve Kanada gibi ülkelere satacak.

Faber mermer, nakliye, konteyner başına alınan yaklaşık 500 dolar navlun ve diğer masraflara karşılık maliyetlerin %20 düştüğünü açıkladı.

Çin’deki fırsatları değerlendirmek için daha fazla geç kalmayın.

2 Yorum var
 1. mehmet | 3 Şub 2012 | 07:42:15

  Bu haber sanirim arastirilmadan kulakton dolma bilgiler ile yazilmis.
  Turk girisimcilerin Cin’ de elbette basari bayragini sallamalari gogsumuzu kabartir.
  FABER’in 30 milyon dolari olsa Turkiyede kendisine hammadde temin edecek ocaklarinin sayisini artirir. FABER’den yilda 4000 ton mal alan KORELI Mr CHENin , SHUITOU kasabasinin en guzel yerinde olan deposunun kapisina FABER’in logosunu asmasi ile , Cine 30 milyon dolarlik yatirim yapilmiyor..Mermer sektorunde bir kere Turkiye’de kriz yok. Kriz denilen donemlerde, fason mal kestirecek fabrika bulunamiyordu.
  SHUITOU kasabasi (AFYON’un ISCEHISAR kasabasi da diyebiliriz ) blok satmak icin Cine
  oglunu, kuzenini bilmem ne kisim akrabasini gondermis , ofis actirmis : bu zatlar pazarin ve bu kucuk kasabadaki yasamin zorlugundan kacip alti ay sonra da ofisine kilit vurup Turkiye’ye geriye donmusler. Soz konusu kasabada nereden baksaniz 20 ye yakin hayalet ofis vardir.

 2. Murat SAATCI | 28 Eki 2013 | 00:46:46

  sözlerime başlamadan önce belirtmek isterim ki,başarılarınızın devamını temenni ederim..
  Ben sizden bir konuda yardımcı olmanızı ıstramm ediyorum ve affınıza sığınıyorum.
  ben amatör bir hobby’ciyim ( RC MODEL OYUNCAK ARABA )uğraşıyorum,fakat aradığım bu araçtan
  sadece yurd dışında ( çin )de mevcut.ben şahış olarak cargo ile alamıyorum gümrükte takılıyo fiyatı % 200 katlıyor,,
  siz çin’e ihracat yapan bir firma olarak bu konuda yardımcı olabilirmisiniz .?? siniz talimatınız yeterli olacaktır şahıs değil şirket olduğuunuz için gümrükte takılma söz konusu olmayacaktır….belki güler belki alay edersiniz bu ricama fakat
  cevabınız ne olursa olsun lütfen bildiriniz..

Yorum yapınız.