Türkiyenin ilk ve tek Çin hakkında yayın yapan kanalı Çin Günlüğü TV 10 gündür yayında. Türkiyenin ilk Çin hakkında yayın yapan kanalında neler olacak nelere rastlayacağız ve TV hakkındaki gelişmeleri ilk ağızdan yani benden duyacaksınız…

Nereden çıktı bu Çin Günlüğü TV muhabbeti, istanbuldayken kaçırmamaya çalıştığım ve kaçırmamanızı tavsiye edeceğim etohum toplantılarından birinde konumuz enine boyuna Televidyon du. Ben bir TV yapsam tutarmı, acaba ne kadar izlenir, tamam yapayım da ne çekicem ki … diye düşünürken bir çok konu buldum. Aslında çok fazla merak edilen bir sürü konu olduğunu farkettim. Ama ben Çin’e gideceğim nasıl çekim yapabilirim ki diye düşünürken, gidip Televidyona başvuru yaptık. Başvurumuz kabul edildi, Çin’e gelmeden 10 tane çekim yapma fırsatı bulduk. Bu 10 çekimi izleyemediğimden hatalarımı pek görme fırsatına sahip olamadım. Dolayısı ile ilk 10 çekim çok güzel çekimler olsa da bir çok hatalarım mevcut, -eeee, -ıııı demek de Mesut Yılmazı geçtiğimi bende biliyor verdiğim rahatsızlıktan dolayı affınıza sığınıyorum :)

Gerçekten kolay bir iş olmadığını, bazı çekimlerde acemilik, bazı çekimlerde Çincenin yetersiz olması, kameraya alışamamış olmam gibi bir dizi sorunu gelecek zamanlarda aşmaya, daha rahat olmaya çalışacağım.

Çin Günlüğü TV’de neler olacak, Çin kültürü, Çinlilerin yaşayışlarını ve Türk insanı Çin’de neleri merak ediyor gibi konular öncelikli olacak. Birde Çindeki girişimler var, Çindeki Türk iş adamları ve şirketlerle çekeceğimiz yayınlar olacak. Çinli firmalarla programlar yapmaya çalışacağız, iş adamlarımıza kolaylık sağlayacak programlar yapmaya çalışacağız. Sizin isteklerinizi de sorularınızı ve sorunlarınıza göre de yayınlar yapacağız.

Gelecek videolarda Çince altyazı da düşünüyoruz, televidyona bu talebimizi iletmiş bulunmaktayım. Eğer söz konusu alt yazı işini hallettiğimiz takdirde bir çok Çinli tarafından izleneceğini ümit ediyorum. İlk 3 bölümde Çinlilerden aldığımız tepkiler muhteşemdi. Çinlilerin en çok baktıkları sitelerden biri olan douban.com da Çin Günlüğü TV nin tartışılması, Spacelerine Çin Günlüğü TV yi ekleyenler, msn lerine “Tuerqi yu zhongguo dayue dianying http://televidyon.com/cingunlugu” (Türkçe Çin’i anlatan Televizyon) gibi bir çok güzel tepki ile karşılaştım. Alt yazı olduğunda bunların artacağını ve daha çok yer ve ortamda daha fazla kişi tarafından tartışılacağını umuyorum.

Çin Günlüğü TV sıkıntıları neler, sıkıntılar nasıl aşmaya çalışıyoruz ? Türkiye’deki çekimlerde kamera ve kameraman sorunumuz yoktu, Televidyon ekibinin kameramanları kameraları ile gelip çekimlerini yapıyorlardı. Bize sadece programı hazırlayıp, konuğu ayarlayıp sunmak kalıyordu. Buradaki kamera sponsorumuz Çin Eğitim Hizmetleri oldu, en kısa zamanda kameramızı almış olacağız. Kameraman sorunu da tesadüf eseri çözdük, benim sınıfımda bulunan en iyi yabancı arkadaşım İtalyan TV için kameramanlık yapan Davida ile çözdük. Tabi sıkıntılar kamera ve kameramanla sınırlı değil, Çin’de izinsiz çekim yapmak da yasak. Bu sorunu aşmak içinde şuan da Çin kültür bakanlığına vermek üzere bir dilekçe hazırlıyoruz.

Çin Günlüğü TV hakkındaki yapıcı görüş ve tüm eleştirilerinizi benimle paylaşa bilirsiniz..

3 Yorum var
 1. Eray | 23 Eki 2008 | 22:40:41

  Çok güzel bir program olmuş Yavuz abi ellerine sağlık,inşallah ilerde bende bir program çekerim.
  Sitemde bahsetmiştim;http://internetli.blogspot.com/2008/10/in-gnl-televidyonda.html

  İyi yayınlar,kolay gelsin..

 2. Ali | 24 Eki 2008 | 11:58:33

  Merhaba Selim,
  Hazırladığın programaların bazılarını izledim.İlk televidyon deneyimin olduğunu düşünürsek gayet başarılı.Ve bizler için (Çin hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler) bulunmaz bir kaynak.Çok teşekkür ederim. Programlarının sürmesini temenni ederim.

 3. yavuzselimsen | 24 Eki 2008 | 13:31:15

  Teşekkürler Eray yazını daha önce siteme verdiğin bağlantıdan görmüştüm.. Başarılar diliyorum sana her şey gönlünce olsun..

Yorum yapınız.