Çin seddini Türk korkusu mu yaptırdı? Pekin’de gezdiğimiz Çin seddi yapıldığında Türkler orta asyayı terk etmişti. İşte Çin Seddi’nin en mantıklı açıklaması.

Çin seddi dünyanın en uzun geçmişe sahip ve en büyük çaplı askeri savunma projesidir. Şuan bulunan parçalarıyla uzunluğu 7 bin kilometreyi aşmış durumdadır. Çin seddinin yapılma nedeni üzerine birçok iddia vardır.

Çin kaynaklarına göre Çin Seddi

Çin kaynaklarına göre, zamanın Çin krallıkları kuzeydeki etnik grupların saldırılarını engellemek için, sınırlarda duman işaretlerinin verildiği kule ve kaleleri birbirlerine setlerle bağladılar. Buradaki etnik grupların hangi milletler olduğu kaynaklarda belirtilmiyor. Çin seddi böyle oluştu, bu en eski Çin seddiydi. Daha sonra Çin içindeki krallıklar bir birleriyle savaşırlarken de setler inşa ettiler.

Türk korkusu setleri birleştirdi !

Çin kaynaklarına göre M.Ö. 221 yılında Qin hanedanının imparatoru Yinzhen, Çin’i birleştirdikten sonra kuzeyde göçebe yaşam sürdüren, hayvancılıkla geçinen atlı askerlerin saldırılarını önlemek için, daha önce krallıkların inşa ettikleri setleri birbirine bağladı. O dönemde Çin seddinin uzunluğu 5 bin kilometreyi aşmıştı.

Çin kaynaklarında geçen kuzeyde göçebe yaşam sürdüren hayvancılıkla geçinen atlı askerlerin milliyeti belirtilmemiştir. Bu dönemde Büyük Hun İmparatorluğu ile Çinliler ipek yoluna hakim olmak için savaş yapıyorlardı. Çinli kaynaklarda belirtilmeyen devlet Altay kavimlerinden oluşan, Büyük Hun İmparatorluğudur. Hun imparatorluğu günümüz Moğolistan bölgesinde, Çin’in kuzey batısında yaşamaktaydı.

Çin Seddinin büyümesi

Qin hanedanlığından sonraki Han hanedanı, Çin seddinin uzunluğunu 10 bin kilometreye çıkarttı. Han hanedanlığından sonra gelen her hanedanlık da setti büyüttü. Çin seddinin uzunluğu 50 bin kilometreyi aşarak ekvatorun çevresini bile geçti.

Günümüz Çin seddi

Pekin’e gidip turistik olarak gezdiğiniz Çin seddi, Ming hanedanlığı döneminde (1368-1644) savunma amaçlı inşa edildi. Çin settinin geçtiği yerlere bakıldığında, yeni bir moğol kuşatmasına önlem olarak yapıldığını söyleyebiliriz. Cengiz Han 1215 yılında oldukça kanlı bir savaş sonucu Çin’i himayesine almıştı, yaklaşık 70 küsür yıl Çin, Moğol himayesi altında kaldı.

Pekin’e gidip turistik olarak gezdiğiniz Çin seddini atalarımız kuşatmamıştır, atalarımız eski Çin seddine rağmen, İpek yoluna egemen olmak için Qin hanedanlığı ile savaşmış ve Çin’i vergiye bağlamıştır.

Çin Seddine çıkmayan adam sayılmaz

Pekin’e gittiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında Çin Seddi gelmektedir. Çin’de, Çin seddine çıkmayanlar, gerçek adam sayılmazlar gibi bir sözde mevcuttur. Çinliler turizmi canlandırmak için farklı bölgelerde de buna benzer sözler söylemektedirler. Şanghay’da, Yuyuan bahçesini gezmeyen Şanghay’a gelmemiş gibidir, Gökte cennet, yerde Hangzhou ve Suzhou gibi her bölgeye özgü turizmi canlandıracak sözler Çin’de mevcuttur.

4 Yorum var
 1. levent | 20 May 2011 | 11:08:51

  bilgiler için tşkler

 2. Faruk | 24 May 2011 | 00:39:45

  süper bilgiler.Türkiye’den takip ediyorum bu siteyi.Herşey için emeğinize sağlık…

 3. ayşe | 9 May 2012 | 16:56:12

  selamlar
  maalesef çin seddi ile ilgili bilgi bu kadar değil
  moğol- mançur gibi kavimlerin istilası üzerine yapılan set, Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin ifadesine göre Hz Zülkarneynin Yecüc Mecücden halkın korunması için yaptığı seddir. Bu konuda farklı görüşler okumuştum ama Said Nursinin şualar ve lemalar kitaplarında bu bahsi duyunca inandın

 4. irem | 13 Oca 2013 | 18:40:50

  iyi bilgi

Yorum yapınız.