cin-mermer-fuari

Shanghai mermer fuarı, Çin-Türkiye ortaklığı ile düzenlenmiş güzel bir fuar. Ege İhracatçıları Birliği organizasyonunda fuara gelen 29 Türk firması fuar süresi boyunca Türkiye’yi, Türk mermerini tanıttılar. W2 salonunu süsleyen devasa Türk bayrakları, mermerde dünya birincisi olan İtalya gibi bir ülkenin fuarda yer aldığı bölgeye gölge düşürüyordu.

Mermer fuarı Shanghai da, dört gün boyunca sergilendi, fuarın ikinci ve üçüncü günü fuarda, Çinli ve Türk şirketler ile görüşme fırsatı bulduk. Türk şirketleri fuardan biraz dertlilerdi, Çinli firmaların gündeminde ise Xiamen’deki fuar vardı. Çin firmaları için buradaki fuar bir nebze olsun Xiamen’deki mermer fuarın reklamı gibiydi.

Görüştüğümüz konuştuğumuz Türk iş adamlarının sıkıntıları, fuara katılımın az olması, fuarın tarihi gibi nedenlerdi. Çin bahar bayramından çıkalı iki hafta olduğundan daha işler açılmadığından fuara katılım azdı. Geçen sene yaklaşık fuara Türkiye’den yaklaşık 50 firma katılırken bu sene bu rakam 29 a düşmüştü. Fuarda standı olmayan ama fuarı gezen birçok Türk iş adamı ile de tanıştık. Sadece Türkiye’den değil ABD de yaşayan ve orada kurulu işi olan Türk firmaları da fuarda ziyaretçiler arasındaydılar.

Shanghai Gıda fuarın da gördüğümüz üzücü tabloyu, Shanghai mermer fuarında görmedik. Shanghai mermer fuarına katılan birçok firma, Xiamen de yapılacak mermer fuarına katılmayacakmış. Xiamen’de yapılacak fuara ise İZFAŞ 20 firma ile milli bir çıkarma yapacak.

Mermerci iş adamlarımıza, misafir perverliklerinden dolayı teşekkür ediyor, Çin Günlüğü olarak hayırlı işler diliyoruz.

1 Yorum var
  1. Gökhan | 30 Mar 2009 | 00:08:09

    Hello i’m gökhan if you wants there are cheap marble i can help you and would you like to marble catalog want

Yorum yapınız.