gıda-fuari-findik-tanitim-grubu

Çin’de birçok ünlü marka ürünlerinde Türk fındığını kullanıyor, ürünlerinde Türk fındığının olduğunu göstermek artık prestij göstergesi. Çinli markalar bu konuda yarışıyorlar. İşte Fındık Tanıtım Grubu sorumlusu Pınar hanımdan Türk fındığının başarı öyküsü.

Fındık Tanıtım Grubu (FTG) sorumlusu Pınar hanımla, FHC gıda fuarında görüşme fırsatı bulduk. FTG, bu fuara altıncı sefer katılıyor, bu fuar distribütörler, ithalatçılar ve nihai kullanıcılarımızla yıllık buluşma yerimiz diye özetliyor Pınar hanım. Röportajımız sırasında, Shanghai Ticaret Ateşemiz Serdar bey geliyor, yoğun koşturmaca arasında beraber bir fotoğraf çektiriyor biz röportaja devam ediyoruz.

Türk fındıklı yeni ürünler

FTG, AR-GE ye büyük önem veriyor, 13 kişilik bir ekiple çalışıyorlar. Soslu fındıktan tutunda, fındıklı süt ve fındıklı yoğurt Çin pazarına girmek için gün sayıyor. FTG tarafından 6 çeşit soslu fındık hazırlanmış, Shanghay’da bulunan iki büyük firma tarafından bu ürünlerin ikişer adeti beğenilmiş ve pazara girmek için gün sayıyor.

Bunların yanı sıra Çin’in en büyük süt ürünleri firması “Meng Niu” ile de fındıklı süt ve fındıklı yoğurt çalışmaları var. “Fındıklı süt ürünü” değişmiş ve “Fındıklı çikolatalı süt” olarak 2010 yılında piyasaya girecek. Fındıklı yoğurt çalışmasının ise 2010 un ikinci çeyreğinde bitmesi planlanıyor. “Meng Niu” 2010 yılının şubat ayında yapacağı büyük tedarikçi toplantısında, Türk fındıklı çikolatalı sütünü basına tanıtacak.

Yeni fındıklı dondurmaların yolda olduğu haberini de ilk Çin Günlüğünden öğreniyorsunuz. Yeni geliştirilen, 11-13 mm iç fındıklı dondurmalar 28 Kasımda piyasaya sunuluyor.

Bu seneki hedef Kuruyemiş sektörü

FTG her sene kendisine hedef belirliyor ve bir sektör üzerine yoğunlaşıyor. O sektöre yönelik ürün geliştiriliyor, sektörel fuarlara katılıyorlar. Çikolata, dondurma, unlu mamüller, şekerleme derken bu seneki hedefleri kuruyemiş sektörü.

Türk fındıklı ürünlerden bazıları

– Leconte ve Kanshifu ile fındık füneli bisküvi

– Jin Feng Cheng Xiang ile fındıklı bisküvi

– 800 şubeli Holliland ile, kırık fındıklı pasta

– Weidoumei, Zhenbao şirketleriyle fındık füneli ekmek

Türk fındığını kullanan firmalar arasında Nestle ve Çin’in en büyük çikolatacısı Dove da bulunuyor.

turk-findigi

Türk fındığı her yerde

Bir sabah ofise çıkarken asansörde Türk bayrağı gördüğümde şoke oldum, Merveille’nin çikolata reklamında Türk bayrağı (Resimde sol altta). Çin’de Türk fındığını kullanan firmalar bunu ambalajlarında ve reklamlarında kullanıyorlar bu onlar için bir prestij simgesi. Pınar hanım bu reklamın sadece Shanghai da değil tüm Çin’de olduğunu söylediğinde ise bir Türk olarak gururlandım. Aynı İspanyolların zeytinyağı stantlarını, İtalyanların makarna stantlarını, Fransızların şarap stantlarını gezerken gururlandıkları gibi.

Pınar hanıma ve FTG ekibine teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Çin pazarına girmek isteyenlerin alacağı önemli derslerin olduğu “Çin’de başarıyı 4 yılda sabırla yakaladık” bu yazıyı da okumanızda yarar var.

6 Yorum var
 1. Ahmet Gezgin | 26 Kas 2009 | 18:48:03

  10 yildir bu findigi tanitiriz demek hala tanitiyoruz.
  10 Yilda promosyonu icin 20 milyon$ harcadik ihracati 6 milyon dolara ancak yaklasmis. Nasil bir basari oldugunu anlatinda ogrenelim.

 2. cocuklacocuk | 27 Kas 2009 | 22:29:47

  ne güzel, gurur duyduk

 3. Serpil | 4 Ara 2009 | 19:46:45

  Anlatilanlar hikayeye benziyor.

  Her yerde Amerikan findigi var, madem bu kadar basariliyiz nerede bu Turk findigi.

 4. yavuzselimsen | 5 Ara 2009 | 05:12:55

  Bu soruyu mu soruyorsunuz hala, Fındığa Çince ismini dahi veren biziz. Nerelere gidiyorsunuz onu söyleyin ben Türk fındıklı ürünleri bulacağınız yerleri söyleyeyim.

  Çin’in en ünlü çikolatası Dove’da Türk fındığı kullanılıyor çok uzağa gitmeye gerek yok, her markette var. Nestle de Türk fındığı kullanılıyor. Çin’in en büyük süt ürünleri firması Meng Niu’nun dondurmalarında Türk fındığı kullanılıyor, fındıklı süt ve yoğurt gelecek sene geliyor. Leconte ve Kanshifu ile fındık füneli bisküviler Carrefour gibi büyük marketlerde satılıyor. 800 şubeli Holliland ile, kırık fındıklı iki çeşit pasta ürünleri var. Yukarıda bir sürü ürün yazdık bunlar hikaye değil, bunlar Çin’in en ünlü markaları.

  Amerikan badem tanıtım grubunun 18 yıldır burada tanıtım yaptığını, FTG nin 2005 yılından beri planlı bir çalışma yaptığını düşünürseniz, 4 yılda 80 ton ihracattan 987 ton ihracata çıktığını görürseniz yukarıdaki başarıların hikaye değil gerçek olduğunu da görürsünüz.

 5. Can ZIPLAR | 3 Şub 2010 | 02:52:36

  Findigin cince ismi: WEIZHENGUO

  Findik Tanitim Grubu, 2001 yilindan beri Cin’de tanitim yapiyor, 2005 degil. Cince ismi icin yarisma duzenlenip, isimi bulan Cinliye odul verildi.

  HOLLILAND’a 150-200 adet findikli kek siparis vermek isteyen bir arkadasim siparisi veremedi! Olaya sahitim. Bir parca tadma firsatini buldugum bu kek muhtesem lezzet.

  Diger findikli urunler cikarsa aliriz, destek de oluruz. Ic findik satisi da baslarsa aliriz yeriz, baska orijinli findik bulunuyor ama Turk ic findigi malesef yok.

 6. zepharoth1 | 23 Ağu 2011 | 07:21:50

  Gercekten de FTG basarili calisiyor olabilir ama biz Cin’deki Turkler olarak ic findik da yiyebilmek istiyoruz. Ben su ana kadar sadece Hong Kong’da bulabildim, diger sehirlerde bulabiliyorsak buralar hangi sehirlerdir? Nereden etmin edebiliriz? Bu konuda yardimci olabilecek kimse var mi acaba?

Yorum yapınız.