Şanghay’da düzenlenen ev tekstili fuarına Türk ev tekstilcileri çıkarma yaptı. Uludağ tekstil ihracatçıları birliği öncülüğünde yapılan milli katılımla 32 Türk firması fuara katılırken, bireysel katılımlarla toplamda 50 den fazla Türk firması fuara katıldı.

Bu fuarın İtalyanları Türkler

3 yıldan beri Uludağ tekstil ihracatçıları birliği tarafından katılımı organize edilen Şanghay’daki ev tekstili fuarına gün geçtikçe daha çok Türk firması katılım gösteriyor. Şanghay’ın en büyük fuar alanında düzenlenen fuarın girişinde ilk Türk firmaları yer alıyor. Ev tekstili fuarı Çin’de en fazla Türk firmasının katılım gösterdiği iki fuardan biri durumunda. Şanghay’da düzenlenen mermer fuarına da 2008 de yaklaşık 50 Türk firması katılırken, 2009 da ise bu sayı 29 firmaya düşmüştü. Ev tekstilinde ise yükselen bir trend söz konusu. Türk standı o kadar popülerki yukarıda bulunan fotoğrafın sol kesiminde bir Çinli kendi standına ziyaretçi çekmek için elinde bulunan reklam ile Türk standının önünde bekliyor. Fuarda İspanyollara ayrılan küçük bölümde boşluklar görülürken İtalyanlar yok denecek kadar azdı.

Çin ile karşılıklı heyet oluşturuyoruz

Şanghay ticaret ateşemiz Serdar Afşar Bey, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk İhracatçılar Meclisi başkan yardımcısı İbrahim Burkay bey ile beni tanıştırdı. İbrahim Bey önceki açıklamalarında Çin’in tekstil ithalatının 30 milyar dolar olduğunu belirterek aslında Çin’in tehditten çok fırsat olarak gördüğünü belirtiyordu. Görüşmemizde ise bu teşhisin tedavisi yolunda attıkları adımlardan bahsetti. Çin’i fırsata çevirmek için iki ülke arasında karşılıklı alım satım heyetleri organize etmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Çin tarafından büyük alıcılarının oluşturduğu bir alım heyeti için de Türk tarafının girişimleri olduğunu, bu alanda karşılıklı olarak alım satım heyetleri oluşturma aşamalarında olduklarından belirtti. Bu konu da Çin’de fuar ziyaretinin yanı sıra da bu alanda Çin tarafıyla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Çin pazarını anlamak, teşis koymak yetmez bunun eyleme dönüşmesi adımların atılması da gerekir, bu konu da üç yıldır başarılı organizasyon yapan Uludağ Tekstil İhracatçı Birliklerini de tebrik etmek gerekir. İbrahim Bey meşgul olduğundan röportaj yaparak zamanını almak istemedim, daha geniş bir zamanda kendilerini tekrardan Çin Günlüğü’ne ağırlıyor olacağız. Dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Çin’de daha çok Türk firması görmek dileğiyle.

1 Yorum var
  1. Nihat AYDIN | 16 Eyl 2010 | 16:47:41

    Gurur verici…Tebrikler

Yorum yapınız.