Çin Büyükelçisi Emin Önen

Türkiye’nin Çin’i yeterince değerlendirdiği söylenemez, ikili ilişkilerde sürekli bir trafik söz konusuysa da bunun sonuca yansımadığı görülmekte. Çin’e yeni atanan Büyükelçimiz Emin Önen Bey ise bunu değiştirmek için yoğun çaba sarf etmekte. Önümüzdeki dönemde Türk – Çin ilişkilerinde somut adımlar atıldığını ve iki ülke ilişkilerinin efektif şekilde geliştiğini göreceksiniz.

Büyükelçimiz Emin Önen Bey ile Türkiye ve Çin’de toplam üç sefer görüştüm. Türk basınına verdiği demeçler dışında kendisiyle küçük bir röportaj da yaptım, fakat ben kendisiyle yaptığım görüşmelerdeki izlenimlerimin daha pozitif olacağı kanaatindeyim. Dolayısıyla soru – cevaptan ziyade daha sıcak bir yazı okuyacaksınız. Türkiye tarafından ilk defa daha önce Çin’de yaşamış, orta seviyede Çince bilen ve Çin’de yaşamadığı yıllarda da Çin’i takip eden, özetle genel anlamda Çin’e hakim, Çin’i anlayan birisi Büyükelçi olarak atandı. Bunun pratiğe yansıması da hızlı olacak.

Büyükelçimiz Emin Bey’in konuya hakim olması, konuyla ilgili sorunları ve çözüm yollarını erken keşfetmesine vesile oldu. İki ülke devlet başkanlarının yaptıkları üst düzey ziyaretlere rağmen, Çin’deki Türk kurumsal yapısının az olmasından ötürü ilgili stratejilerin hayata geçmemesi ve görüşülen konuların sadece lafta kalması sorunlarımızdan bir tanesiydi. Aynı şekilde iki ülkenin bir birini Batı basını gözlüğü ile yorumlaması da iki ülke haklarının yakınlaşmasına mani olmaktaydı. Türkiye ve Çin bir biriyle iyi ilişkiler geliştirmeli, Türkiye Çin pazarından hak ettiği değeri almalı, iki ülke insanları bir birlerini iyi anlamalıydı.

Büyükelçimizin Türkiye’nin Çin Potansiyelini Artırmak için 3+1 Kuralı

Çin’de bulunan Türk temsilciliklerindeki eksik kadroların tamamlanması. Türkiye’nin Çin’i iyi değerlendirmesi için ek müşavirliklerin açılması (Basın müşavirliği, Tarım müşavirliği). Bu çok önemli bir konu, ekibiniz yoksa, hayallerinizi gerçekleştiremezsiniz. Aynı şekilde eksik müşavirlikler nedeniyle Türkiye’nin Çin’de hızlı yol kat edemediğini de biliyoruz. Tarım Müşavirliğinin olmaması nedeniyle, birçok tarımsal ürün ihracatında iki ülke arasındaki anlaşmaların geciktiği hepimizin malumu. Büyükelçimizle Türkiye’de görüştüğümde, bu konu için Türkiye’de ilgili bakanlıklarla görüşüyor ve yoğun mesai harcıyordu, bu konu da ciddi gelişmeleri önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Türkiye’nin Çin’deki mevcut kurum sayılarını artırmak ve Türk mevcudiyetini güçlendirmek. Bugün Çin’de toplamda üç bin civarında Türk vatandaşı yaşamakta, diğer ülkelerdeki Türk sayısıyla kıyaslandığında bu sayının çok az olduğunu, Çin nüfusuna oranladığımızda ise bu sayının çok komik olduğunu görebiliriz. Sizi yurt dışında güçlü kılan, orada faaliyet gösteren kurumlarınız ve ülkesini iyi tanıtan dürüst vatandaşlarınızdır. Çin’deki Türk kurumlarının, firmalarının buna bağlı olarak Türklerin sayısının artması, Çin ile geliştirilecek ilişkilerde ve iki ülkenin almış olduğu ortak kararların sahaya yansımasında önemli etkendir. Büyükelçimiz öncelikli olarak Anadolu Ajansı, TRT, Başbakanlık Yatırım Ajansı, Yunus Emre Enstitüsü ve Çin’de kurulması planlanan Türk Ticaret Odası gibi kurumların Çin’de bir an önce faaliyet göstermesi için yoğun mesai harcamakta.

Türkiye’deki mevcut ekonomik kurumlarda Çin’i daha iyi anlamak için Çin masalarının oluşturulması. Bu da çok önemli bir konu, Türkiye’deki ticaret ve sanayi odalarının Çin’i bilmediklerini biliyoruz. Birçok firma sektörüyle ilgili Çin’i bildiğini ve Çin potansiyelini değerlendirdiğini düşünüyor olsa da aslında bunun yetersiz olduğu konusunda hem fikiriz. Büyükelçimiz Emin Bey, Çin’e gelmeden önce İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, DEİK, MÜSİAD, TUSİAD gibi Türk ekonomisinin önemli işletmelerini bir çatı altında birleştiren oda ve birlikleriyle görüşerek, ilgili odalarda Çin potansiyelini daha etkin şekilde değerlendirmek için Çin masaları kurulması konusunda görüşmeler gerçekleştirdi. İlgili masalar iş adamlarımızın Çin potansiyelini daha iyi değerlendirmesi için iyi birer araç olacaklardır.

Gelelim son konuya, Büyükelçimiz Emin Bey’in ısrarla altını çizdiği bir başka önemli konu da iki ülkeyi yarınlara daha iyi anlatacak insan kaynağının oluşturulması. Öğrenci değişimleriyle Çin’de daha fazla Türk öğrencinin eğitim görmesi, Türkiye’de daha fazla Çinli öğrencinin eğitim görmesi de onun en büyük hedeflerinden bir tanesi. Bu konu elçimizin en önemli gündem maddelerinden biri.

Çin Büyükelçimiz Emin Önen Bey’e yeni görevinde başarılar dileriz.

2 Yorum var
  1. Mehmet | 18 Ara 2017 | 09:47:53

    Emeğinize sağlık. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  2. Can ZIPLAR | 18 Ara 2017 | 10:11:27

    Masallah

Yorum yapınız.