Biraz kişisel bir yazı olacak, biraz Türk vergi sistemi ile alakalı olacak belki biraz da uzun olacak. Tamamen canımı sıktığı için yazacağım, bu saçma şey nasıl ülkemiz de yürürlülükte onu da konuşacağız. Bu kanun Çinde var mı bir bilgim yok onu da ilgilenen okurlarımıza soracağız. Çünkü bu kanun çok uluslu firmaların karını maksimize etmek için hükümetlere baskı sonucu ülkelere sokuluyor.

Bir çok arkadaşımın ödevinin son sayfasını mutlaka blogunda yaz demesi ile bir şekilde kahramanlığa büründük.

Allaha çok şükür İstanbul Üniversitesindeki eğitim hayatımız bitti, ama sınavlarımız devam ediyor. 27 haziran 2008 günü sınavları da bitirmiş olacağım. Okulu bitirmem için bir çok ödevle uğraşıyorum biri de Transfer fiyatlandırması ile örtülü kazanç dağıtımı. Evet bu kanun hakkında görüşlerimi yazmam istendi bunları uzun uzadıya kanun, tebliğ ve vergi kanunlarında uzman hocalarımızın makalelerini okuyarak yazdık. Anlamadık anlamsız geldi, Adem hocamız (Adem Elikara) dersini bıraktı bize bunu anlattı kendi dersi değildi ama bu kanunu %90 müşavirim diye geçinenler bilmez dedi. Cengiz hocam (Cengiz Ertem) size sağlam ödev vermiş dedi. Ben ödevimi burada yayınlamıyacağım çok uzun ama genel anlamda neden sokuluyor neden saçma bunları yazacağım, sonrada kanunu hazırlayanlara sorular soracağım.

Neden bu kanun ülkemizde yürürlükte ?

Çok uluslu firmalar kendi karlarını maksimum seviyeye çekmek ve ülkelerin vergi gelirlerini aşırmak için küreselleşmenin etkisi ile de kendi yönetimlerinde olan organlar ile devletlere baskı yaparak kendi lehine çalışan kanunları tüm ülkelere sokmak istemektedirler, bu kanunda Türkiye’ye baskı sonucunda girmiştir.

Kanun nedir neyi kapsamaktadır ?

Biz kanundakini değilde daha anlaşılır ifade edelim, kanun bize diyorki ; Efendim sen sattığın malı kaça satıyorsun 10 liraya senden diyor bu malı annen de alsa ona da 10 liraya satacaksın, babanda alsa 10 lira. En ufak indirim yapamazsın eğer yaparsan bende yakalarsam öperim. Yani bir malı X’e 10 liraya satıyorsan, annene, babana, akrabalarına, komşularına, tanıdıklarına, hatta tanıdıklarının tanıdıklarına onların üst soyuna, alt soyuna….. diye giden 9 satırlık bir kavram var. Tabi biz burada hep amiyane tabir kullanarak anlatıyoruz Kurumlar Vergisi Kanunu 13. madde de daha geniş bir şekilde okuyabilirsiniz.

Maliye Bakanlığına Eleştiri…

Düzenleyici Tebliğ çıkarmaya yetkili kurum Bakanlar Kurulu iken, Maliye Bakanlığımız kendisi düzenleyici tebliğ çıkarmıştır Maliye Bakanlığının yetkisi sadece açıklayıcı tebliğ çıkarabilir. Dolayısı ile çıkarılmış olan Kurumlar Vergisi 1. numaralı tebliğ geçersizdir. Maliye bakanlığı çıkarmış olduğu tebliğde de düzenlemeler yapması verginin kanuniliği ilkesine aykırıdır. Neyse efendim anayasa mahkemesine giderek bu tebliği iptal ettirebilirsiniz.

Vergi Konseyine Eleştiri…

Valla Vergi Konseyinde çalışanlar oraya nasıl seçilip gidiyor merak ediyorum, biz şuan üniversite de okuyoruz onlar gibi dallama hatalar yapmıyoruz. Yazmış olduğunuz kanunları kontrol edebiliriz isterseniz. Kurumlar vergisine baktım 11. madde de kanunen kabuledilmeyen indirimler ile alakalı olan maddenin “d” bendin de büyük saçmalık var gerçi o saçmalıktan her yerde var :) Kanunda ne yazmışsınız ?

Bu kanuna göre hesaplanan kurumlar vergisi ile her türlü para cezaları, vergi cezaları, 21.7.1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre ödenen cezalar ….. diye devam ediyor.

Bu şekilde kanun yazılır mı? kaldıki kanunların devamlı değişiklik göstermiş olduğu Türkiye gibi bir ülkede. Yukarıda üzeri çizilmiş olan yazı, kanunu yazanların büyük hatası. Kanun yazılırken diğer bir kanuna atıfta bulunurken kanun numarası ve tarihi vermek çok yanlış birşey. Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun değiştiği takdir de ne yapacaksınız ? Tebliğle düzeltiyorsunuz biliyoruz ama kanunda yazılanların tebliğ ile düzeltilemiyeceğini siz bilmiyormusunuz ? Halbuki kanunu şu şekilde yazsanız hiç tebliğ çıkarmanıza da gerek kalmayacak.

Bu kanuna göre hesaplanan kurumlar vergisi ile her türlü para cezaları, vergi cezaları,  Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre ödenen cezalar, ….. 

diye yazmış olsanız, Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun da ne değişiklik yapılırsa yapılsın, diğer kanunu değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. Ya sende bir açık buldun saldırma diyebilirsiniz ama maalesef kanunda bunlardan çooook fazla var benim sayamadığım kadar.

Gelelim asıl konumuza zaten bu şekilde saçma kanun yapanlardan mantıklı bir kanun çıkarmak da beklemez. Neyse efendim bizim size sormak istediğimiz bazı sorular var ? Transfer Fiyatlandırması ile alakalı. Soruları ben hazırladım tüm arkadaşlarım sormak istedi cevaplarını da bekliyoruz.

KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

1- Kanundan ne mükellef ne meslek mensupları memnun değildir, bunların yanı sıra inceleme elemanları da aynı şekilde kanundan şikayetçi iken kanun hangi akla hizmet için çıkarılmıştır?

2- İlişkili kişi kavramına babaannemin çocukluğunda tanışmış olduğu kişiler de girmekte midir?

3- Emsallere uygunluk ilkesine göre bütün akraba ve arkadaşlarımız tarafından saygınlığımızı yitireceğimizden onların gönlünü nasıl almamız gerekir?

4- Kanunu çıkaran kişi veya kurum hayatında hiç birebir satış yapmış mıdır? Yoksa oturduğu yerden esnafın nasıl satış yaptığını anlamaya mı çalışmaktadır? Yada hiç alışveriş yaparken pazarlık yapmamış mıdır?

5- Son olarak kanunu çıkaranlar bu kanun sonucunda neler olacağını düşünmüşler midir? (muhasebe ile ilgilenen herkes küfür ediyorda :) 

Bu sorulara cevap vermeye çalıştıklarında onlarda saçma sapan, birşey yaptıklarını idrak edeceklerdir.

İstanbul Üniversitesi Muhasebe Öğrencisi Yavuz Selim ŞEN, yazımızda birilerini kırmış isek özür dileriz.

4 Yorum var
 1. Yasin | 21 Haz 2008 | 23:09:14

  yavuz kardeşim seni tebrik ediyorum. Bu konuyle alakalı yazı yazmakta çok iyi yapmışsın. En azından senin blogunda bunu okuyan kişiler böle uygulanması çok zor bir kanunun var olduğunu bilirler. Kanunu çok güzel açıklamış ve açık yönlerini çok iyi analiz etmişsin. Bende aynen senin gibi düşünüyorum ve bu kanunun Türkiye’de uygulanması imkansız diyorum. Neymiş efendim ben tüm tanıdıklarıma aynı fiyattan satacakmışım :( çok zor yaa böle şey olurmu. Bu kanunu yapanın kendisi satıcı olsa oda böyle salakça birşey yapamaz. En azından küfür yemeyi göze alamaz 😛

 2. Sevinç Tartıcı | 22 Haz 2008 | 07:37:09

  Sevgili Yavuz Selim.. Asla doğru bir şey yaptığınız için özür dilemeyin.. Bu yazıyı yayınlamak için mazerete ihtiyacınız ok.. Elinize beyninize sağlık.

 3. kadir | 24 Haz 2008 | 21:41:16

  http://entelektuel.com/transfer-fiyatlandirmasi-yoluyla-ortulu-kazanc-dagitimi/

  merhaba yavuz.
  ben bir smmm yim , çaıştıgım şirkettede 10dan fazla a.ş. var ayrıca bir grup oldugu için sürekli para transferleri oluyor.sen bizim işimizi düşün artık.ben de kendim yazmıştım bu saçmalıkları, eksiklikleri.

 4. yasemin | 18 Oca 2009 | 17:33:27

  Bravo diyorum , masallahh genclerden umitsizdim ama sayende yalanci ciktim …..Cok gzuel tesbitler bilgilendirdigin tesekkuler..

Yorum yapınız.