02.08.2010 tarihli Yeni Şafak gazetesin de Melih Bayram Dede imzalı, Çin’den ithalat, elektronik ürün ithalatı üzerine benimle yapmış olduğu röportaj yayınlanmıştır.

Çin’de pazar analisti olarak çalışan Yavuz Selim Şen, kalitesiz Çin ürünlerinin Türkiye’de yaygın olarak satılıyor olmasını, Türk standartlarının düşüklüğüne ve Türk ithalatçılarının aşırı kâr hırsına bağlıyor.

Türkiye’de Çin mallarının kalitesiz olduğuna yönelik yaygın kanıya, Çin’de pazar analisti olarak çalışan Yavuz Selim Şen’den ciddi bir itiraz var. Bir ürünün Çin malı olmasının kalitesiz olduğu anlamına gelmediğini belirten Şen, “Önce Türk ithalatçıların zihniyetini ve Türk standartlarını değiştirmek gerekiyor. Kalitesiz malı ülkeye sokmazsan girmez, gümrüklerine hükmedemeden Çin’e hükmetmeye çalışmak da komik oluyor. Türkiye’ye giren kalitesiz Çin malları demek ki Türk standartlarına uyumlu, o zaman sorun Çin malında mı? Türk standartlarında mı?” diyor.

Röportajın tamamını okumak için tıklayınız.

Melih Bayram Dede’nin konuyla ilgili kendi blogundaki yazıya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5 Yorum var
 1. selin | 5 Ağu 2010 | 11:20:15

  Kesinlikle hak verilebilecek bir röportaj

 2. volkan göksu | 8 Ağu 2010 | 11:09:02

  Ben de aynı düşünceleri paylaşıyorum. Tebrikler..

 3. maverickyyy | 8 Ağu 2010 | 17:43:07

  önceden dünya liderleri standartlarını belirlerdi, şimdi çin bu standartları ayarlayacaktır. bizim türk ithalatçılareı manyak paralar kazanıyorlar…yeterki parayı hazırla ..konteynır hazır

 4. Ahmet | 1 Eyl 2010 | 07:14:01

  Sorun Cin Malinda degil basligi cok sacma olmus. Elbette Turk standardlari cok onemli ve bunun da ulkeye gelen kalitesiz mallarda payi var fakat bu demek degil ki cin malinda sorun yok. Uretim yapan ulkedede bir takim kalite ve standard uygulamazi olmasi lazim. Cin demiyor ki ben kalitesiz ve sagliga zararli urunler yapmam. Kendi ulkesinde bile, haberleri okyanlar bilir, saglik skandallari dil boyu. Bir cok bebek sute katilan zararli urunlerden dolayi olmus veya zarar gormus durumda. Her yil bir cok yeni urun ortaya cikiyor. Bir standard yapip bunlarin hepsinin hangisi zararli hangisi zararsiz diye ayirmak Turkiye icin zor. Kalite kontrol iki tarafli olmali. Nitekim bana gore sorun hem cin malinda hem turk standardlarinda. Sorun Cin malinda degil demek ise tamamen sacmalik ve kimilerinin cikarlarina yattigi icin soylenmis bir soz.

 5. Irfan | 4 Eyl 2010 | 08:12:01

  Röportaj bir yere kadar hakli…Turk ithalatcilarinin kar hirsini ve umursamazligini iyi bilenlerden biriyim. 2003 yilinda Cin’e ilk geldigimde firmam yoktu Cin-Turkiye arasinda komisyonculuk yapiyordum. Standardinda urun isteyen bir tane Turk ithalatcisi yoktur. 100% kazanmayi kazanmak saymazlar en az 1’e 3 kar isterler. (Metal’de hurda-premium fiyatlari borsadir ama bitmis urunu hurda fiyatinda isterler örnegin) TSE rusvetin allahini yer..Adamin olsun iceriye cop degil zehir bile sokarsin gumrukte. Turkiye’nin sorunlari Cin’den dolayi degil kokusmus burokrasi ve ahlaksizliktan..Cinli gayet masum..Seytan’a veya yilan’a suc atamazsin onlar tabiatlarini yerine getiriyor.

Yorum yapınız.