Çin’in Sincan otonom bölgesinin başkenti Urumçi, bölgenin genelinde Uygurlular ağırlıklı yaşasada, başkent Urumçi’nin %75’ni Çinliler oluşturuyor. Hainan hava yollarının İstanbul – Urumçi arasında başlatacağı direk seferlerle de bölgenin daha da fazla turist çekeceğini umuyorum.

Pekin’den uçağa bindikten 4 saat sonra Sincan bölgesinin başkenti Urumçi’ye vardım. Uçaktan inmeden dışarıdaki hava sıcaklığının en yüksek -10, en düşük de -20 olarak duyurduklarında, Pekin’den t-shirtle uçağa binen biri için pek iyi haber değildi. Yerlerde kar olmasına rağmen ve bu kadar soğuk olmasına rağmen Urumçi’de müthiş bir soğuk yoktu.

Sincan otonom bölgesinin nüfusu 21,5 milyon, bunun 8.3 milyonu Uygurlu, 7.4 milyonu Han Çinlileri, 1.2 milyonu Kazaklar, 839 bin kişisi Çinli müslümanlar (Hui’ler), diğer etnik kökenlilerde nüfusun geri kalanını oluşturuyor. Sincan genelinde Uygurlular çok olsada, yaklaşık 2,5 milyonluk Urumçi şehrinde nüfusun %75’inden fazlasını Çinliler oluşturuyor.

Genelde birçok konuda ayrım var, mahalleler ayrı, bakkallar ayrı, camiler ayrı, barlar ayrı v.s. İki halk arasında alışveriş nispeten az olsa da birbirlerinin bakkallarından alışveriş yapıyorlar ama mecbur kalmadıkça birbirleriyle konuşmuyorlar. Hem Çin mahallelerinde, hem de Uygur mahallelerinde pompalı tüfekle gezen devriye polisleri görmeniz mümkün. Taksilerde de kamera var, alt geçitlerde ya da görmeyi başaramadığınız her yerde kameralar mevcut.

 

Kaşgarlı Mahmud & Yusuf Has Hacib

Urumçi’de ne yapılır ?

1. Büyük Pazar: Urumçi’nin kapalı çarşısı, Orta Asya’nın dünyaya açılan kapısı, Urumçi’nin en hareketli noktalarından biri.

2. Kırmızı Tepe: Kırmızı tepeye çıkınca Sincan’ın her yerini göreceğiniz iddia ediliyor ama kırmızı tepeden daha büyük bir dağ daha mevcut. Bu dağa çıktığınızda tüm şehri görebiliyorsunuz.

3. Urumçi tarih müzesi: Çok modern bir müze, içeride fotoğraf çekmek yasak. Bölgede yaşayan halkların eskiden kullandığı araç gereçler, kıyafetler temsili resimler mevcut. İlk Türkçe sözlüğü olan Divanu Lügati’t-Türk’ün yazarı Kaşkarlı Mahmud’un ve Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacib’in kitaplarını ve fotoğraflarını müzede görebilirsiniz. Tabi Urumçi’ye gitmişken, eskiden ilim merkezi olan Kaşgar’a giderek orada hem Kaşgarlı Mahmud’un hem Yusuf Has Hacib’in türbelerini de ziyaret edebilirsiniz.

4. Urumçi akşam pazarı: Büyük pazarın karşısına akşam üstü kurulan pazarda görmeniz gereken yerlerden.

5. Bunları da yemeden gelmeyin; Uygur pilavı, Kao baozi, Uygur ciğeri, Uygur şişleri, Nar suyu !…

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.