Çinli araba üreticileri gözüne diktiğini 2007 eylül ayında Çinlilerin batıyı istila etme tarihleri başlıklı yazımızda dile getirmiştik. Modaya uyan şirketlere bir yenisi daha ekleniyor, Kanuni Hafei Türkiye’ye getiriyor.

İlk süreç mermerler otomotivin Çin’in en büyük araba üreticisi Chery ile anlaşması ile başladı, Çinde yapılan araba fuarında önemli gelişmeler yaşandı. Öncelikle Chery Türkiye’ye yatırım yapacağını, avrupaya satacağı arabaları Türkiye’de üreteceğini açıkladı. Fuarın takip eden günlerde bir açıklama da Anadolu grubundan geldi. Anadolu grubu Çinli araba üreticisi Geely ile anlaştığını Geely nin Ağustos – Eylül gibi Türkiye’de olacağını duyurdu.

Çinden araba getirme modasına motosiklet sektöründe Kanuni ismi ile var olan Kuralkan Grup ta katılmış. Çinde helikopter ve uçak üreten Hafei Kuralkan Grup için özel ucuz otomobil üretecekmiş. Hafei HF Kanuni adında özel otomobil üretimine başlayacak. Şirketten yapılan açıklamada fiyatların 10.000 YTL den düşük olmayacağı yönünde. En kötü ihtimalle aralık ayında arabalar Türkiye’de satışa başlıyacak genelde ticari araçlar satılacakmış. Otomobillerin gelme zamanı ise 2009.

Kuralkan Gruba başarılar dileriz.

3 Yorum var
  1. […] sadece mermerler otomotiv ile anlaşan Chery faaliyet gösteriyor. Diğer Çin arabaları Geely ve Hafei’in de pazara girmesi ile ortamın kızışacağı şimdiden ön görüyoruz. Sırada diğer Çinli […]

  2. […] Türkiye pazarında bulunan yada girmekte olan Çin arabaları, Chery, Geely, Hafei, DFM, Great […]

  3. suleyman | 21 Tem 2008 | 11:20:06

    kanuninin alt yapısı güçlü,bence kötü mal satmazlar.

Yorum yapınız.