Türkiye’nin en başarılı girişimci kadınlarından Ayşen Zamanpur, girişimcilik öyküsü birçok kitaba konu olmanın yanı sıra yerel ve uluslar arası basında da yüzlerce kez yer aldı. Ayşen Zamanpur’un kurmuş olduğu Silk&Cashmere şirketi Çin’e yatırım kararı aldı ve bizde Ayşen Hanımla Çin potansiyelini nasıl değerlendirdiğini ve Çin hedefleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Çin’e yatırım  yapmak isteyen girişimcilerin mutlaka okuması dileğiyle.

1992 yılında kurulan, %100 saf kaşmir, %100 saf ipek ve bu iki elyafın birleşimi olan “Kaşipek” ten oluşan koleksiyonlarıyla bir dünya markası olma başarısı gösteren Silk&Cashmere Çin’e yatırım kararı aldı. Şirketin kurucusu ve CEO’su Ayşen Zamanpur ile Çin’e yatırım yapmayı düşünen, mağazalaşmak isteyen girişimcilere kaynak olabilecek bir röportaj yaptık, keyifle okumanız dileğiyle. Çin’de üreterek dünyaya ürün satan Silk&Cashmere bu başarısını Çin’de üreterek Çinlilere satarak gerçekleştirme peşinde.

Çin Günlüğü: Çin pazarındaki hedefleriniz neler ?

Ayşen Zamanpur: Çin dünyanın en hızlı büyüyen perakende pazarı. Markalı ürünlere ilgi çok büyük. Bizde bu büyüyen pazarda yerimizi almak amacındayız.

ÇG: Çin potansiyelini nasıl değerlendirdiniz ?

AZ: Fiba Holding – Turkmall ortaklığının Çin’de yapacağı yatırımlarının ilk ayağı olan Shenyang – StarMall projesinde yer almamız için teklif geldiğinde, fizibilite çalışmalarımızı yaptık. Hem bu projede yeralmanın hem de bu yolla Çin pazarına ilk adımımızı atmak için doğru bir zamanlama olduğunu düşünüyoruz.

ÇG: Çin’deki mağazalarınıza ne kadar zaman ayırmayı düşünüyorsunuz ?

AZ: İlk zamanlar daha çok olmak üzere ekibimiz sık sık gidecek, orada çalışanlarımız ilk 6 ay son derece yakın ilgilenecek. Bende Mayısta başlamak üzere senede 3-4 kez gideceğim sanırım.

Çin’e çok önem veriyoruz, Çin perakende pazarı çok güçlü, 1.8 trilyon USD gücü var. Müthiş bir dev, orada bir kez gerçek anlamda tutununca büyümek son derece hızlı olabilir. Çin’de güçlü bir partner bulabilir, büyümek için stratejik ittifaklar kurabiliriz. Fiba – Turkmall’ın Çin’de açacağı diğer alışveriş merkezlerinde de var olabilir buralardan farklı yerlere sıçrayabiliriz. Yepyeni ilişkiler kurarak (distribütörlük-acenta anlaşması v.s.) “benzerimiz bir marka gibi” iki yılda 50 mağazaya ulaşabiliriz. Bu Çin pazarında mümkündür.

ÇG: Çin’de kaç kişi çalıştırmayı planlıyorsunuz ?

AZ: Mağaza personeli ve kalite kontrol/satınalma birimlerini toplam düşündüğünüzde 7 kişilik ekip olacak başlarda. Mağaza sayısı ile büyüyecek bir rakamdır, orda ikamet eden 5 kişi zaten mevcut, iki kişi daha istihdam edeceğiz.

ÇG: Çin’de yaptıracağınız ürünlerde telif, isim haklarını nasıl koruyacaksınız ?

AZ: Silk & Cashmere markası olarak zaten Çin’de tescilli markayız. Ama bu konu da uzman bir hukuk bürosundan danışmanlık hizmetleri alacağız.

ÇG: Çin’de bu tarz ürünler yaygın, sizlerin ürettiği ürünlerle nasıl bir fark yaratarak rekabetçi bir markayı olmayı hedefliyorsunuz ?

AZ: Çin ipek ve kaşmirin anavatanı olmasına rağmen, bizim de tasarım ve mağazacılık güçlü yönlerimiz. Üstelik, konsept olarak dünyada kaşmir ve ipeği tek çatı altında toplayan markaların sayısı parmakla sayılacak kadar az. Silk & Cashmere gerek Türkiye gerekse Çin’in ucuz fiyatlı tekstil ürünleri üreten ülke imajının yaratabileceği tüm riskleri cesaretle üstlenmiştir. Hiç bir zaman üretimini Çin’de yaptıran bir Türk markası olduğunu saklamamış, aksine bunu bir farklılık ve iki ülkenin güçlü yanlarını birleştiren bir stratejik ittifak, akılcı bir konsept olarak sunmuştur. Dünyanın en kaliteli hammaddelerinin anavatanı olan Çin’de bulunma nedeninin sadece kaşmir ve ipeğe olduğunu netlikle ve yüksek sesle ortaya koymuş, Türkiye’nin genç, dinamik, uluslararası kimlikle çalışan güçlü yanını da vurgulayarak Sino-Turkish yatırımı olarak öne çıkmayı başarmış ve bu yanıyla dünyada ve özellikle Çin’de de büyük ilgi çekmiştir.

ÇG: Yatırım ve işletme sermayesi hesapları yaparken neleri göze aldınız ?

AZ: Türkiye’de bir AVM’de mağaza açarken göz önünde bulunduracağımız yatırım ve gider kalemlerini dikkate aldık ve bu yatırım giderlerinin Çin’de ne kadara mal olacağını bütçeledik. Mağazacılık alanındaki tecrübemiz ve beklentilerimiz doğrultusunda da hesaplarımızı sonuçlandırdık.

ÇG: Çin pazarına hangi sistemi kullanarak giriyorsunuz (acente, doğrudan satış (kendi ofisinizi kurmak), franchising, ithalatçı, ortaklık) ? Seçtiğiniz giriş yöntemini seçerken nelere dikkat ettiniz ?

AZ: 2006 yılından beri Çin’de yabancı sermayeli şirket kurmak, çıkartılan yasalarla eskisine göre çok daha kolaylaşmış durumda. Bu fırsatı değerlendirerek, temsilcilik ofisi açmaktansa, tüm kontrolün bizim elimizde olacağı, %100 Türk sermayeli bir şirket kuruyoruz. Bu şirket gerektiğinde franchisingler verebilir veya distribütörlükler tahsis edebilir.

ÇG: Bu hedeflere ulaşmak için planlarınızı yaparken neleri göz önünde bulundurdunuz ?

AZ: Ürün karmamız çok önemli. Çin mağazamız için ürünleri seçerken de, küresel bir zevki yansıtan tasarımlarımızla birlikte klasik koleksiyonumuzdan da parçalar seçtik. Ayrıca insan kaynağı bizim için çok önemli, Çin’de birlikte çalışacağımız personelin markamızı, kaşmir kalitesinde mağazacılık ilişkilerimizi çok iyi anlamış ve içselleştirmiş olmasını önemsiyoruz. Eğitim bu anlamda başta geliyor ve mağaza tahmini açılış tarihi Mayıs 2011 olmasına rağmen çalışmalara başladığımızı söyleyebilirim.

ÇG: Çin’de markanızı nasıl konumlandıracaksınız ?

AZ: Çin’de markamızı Avrupa’da, Türkiye’de, Kuzey Afrika’da konumlandıdığımız gibi konumlandıracağız. Avrupalılığımızı ve küresel zevke hitap eden tasarımlarımızı, üstün kalitemizi, ürünlerimizin sunduğu lüks hissini ve buna rağmen ulaşılabilir, sıcak ve müşterisine yakın marka imajımızı Çin’de de aynı şekilde anlatacağız. Ayrıca kültürel olarak benzerliklerimiz ve Çin’deki işbirliklerimiz sayesinde Çin kültürüne aşinalığımızında bu noktada bize avantaj sağladığını düşünüyorum.

Ayşen Hanım’ı Çin pazarına giriş cesaretinden dolayı tebrik ediyor, Silk & Cashmere’e de Çin pazarında ve dünya markası olma yolunda başarılar diliyorum.

2 Yorum var
  1. ceren nihal | 4 Ara 2010 | 23:33:09

    Cin gercekten büyük bir alım gücüne sahip.Orada yer yapan markalar cok hızla büyüyebılır.Lojıstık anlamda zorluklar asılırsa Sılk Cashmere DUNYANIN HER YERINDE deneyım sahıbı ,heryerde oldugu gibi burada da olur.Tebrıkler

  2. Kazim Goker | 6 Ara 2010 | 08:06:14

    Insallah oncu olur Ayse hanim, diger Turk firmalari da keske gelip alisveris merkezlrinde gorebilsek.

Yorum yapınız.