Shanghay’da yaklaşık üç ay önce açılan yeni bir Türk restoranı Pasha, yemekleriyle, tasarımıyla, servisiyle her şeyiyle bir Türk restoranı, sadece yabancılara oynayan değil Türkleri de düşünen gerçek Türk restoranı Pasha.

Pasha hakkında çok olumlu yorum duydum, ziyaret etme fırsatım olmamıştı, yoğun işler arasında fırsat bulup geçenlerde ziyaret etme fırsatım oldu. Pasha’nın işletmecisi genç bir arkadaşımız Burak, sıcak kanlı birisi. Beni kendi yaptığı Gavur dağı salatasıyla karşıladı, Pasha’nın mutfağı devamlı gelişiyormuş, hergün yeni şeyler deniyoruz diyor, bana Burağın yaptığı Gavur dağı salatası rastladı.

Gerçek Türk mutfağı

Devamlı gelişen bir mutfakları var, diğer Türk restoranlarından Pasha’yı ayıran en büyük farkı gelişen mutfağında Türk müşterilerin söz sahibi olması. Türk mutfağını kebapla dönerde sınırlamayan, mantısından güveçte yapılan kuru fasülye’ye, türlüsünden çiğ köfteye kadar tüm lezzetleri bulabileceğiniz, hafta sonları ailenizle özlediğiniz Türk kahvaltısını doya doya yapabileceğiniz bir mekan olma yolunda Pasha. Türk müşteriler için 15 günde bir toprak güveçte kuru fasülye, diğer 15. günde türlü yapıyorlar, ayda bir ise çiğ köfte. Hafta sonu Türk usulü kahvaltılara da yakında başlayacaklar.

Çinliler Türk mantısına alışamadı

Benim denediğim ve çok sevdiğim yemekleri Fırın beyti ve Alinazik, yabancılar pek alinazikten hoşlanmıyorlarmış. Yabancıların en çok sevdiği yemekler kebap döner takımını bir kenara koyarsak, mücver ve fırın beyti oluyormuş. Çin mutfağında da bulunan mantının, kayseri versiyonunu Çinliler yoğurttan dolayı sevmiyorlarmış, bazıları yoğurtsuz istiyorlarmış. Pasha’da yediğim ve çok sevdiğim başka yemek köfte, etler Moğolistandan geliyormuş maharet ette diyeceğim sırada ustanın Akçaabatlı olduğunu öğrendim ama cidden etleri çok hoşuma gitti.

Yabancıların ısrarla istediği Şakir Şat

Pasha restorana özel bu karışımın adı şakir şat, rakıdan yapılıyor, isim babası Shanghay Ticaret Ateşemiz Serdar Bey. Tüm yabancıların ısrarla istediği bu içeceğin çıkış hikayesi ismi kadar komik. Yabancı müşterilerin sipariş verdikleri kokteyl o sırada dükkanda yoktur, barmenlikten gelen bir garsonları ben rakıdan da bu kokteyli yaparım demesiyle ortaya çıkmış ve çok beğenilen bir içecek. Şakir’in formulü, CocaCola’nın formülü ile aynı yerde saklı olduğundan burada yazmıyorum, Pasha restorana gidince mutlaka deneyin diyorum sadece.

Set Menüler

Çalışanlar ve öğrencilerin düşünüldüğü bu restoranda öğlenleri set menüler de mevcut, 48, 58, 68 RMB ye set menülerde yemek yiyebiliyorsunuz.

48 lik set menü; Döner dürüm, salata veya çorba, içecekten oluşuyor.
58 lik set menü; Salata veya çorba, pilav üstü kanat, içecekten oluşuyor.
68 lik set menü; Salata çorba veya tabuli, pilav üstü köfte ya da musakka, pide veya lahmacun ve içecekten oluşuyor.

Restoran Adresi; Nanchang lu, No:262. Tel. 6473 8113

6 Yorum var
 1. Dincer | 22 Oca 2010 | 11:15:07

  Brunch için 108RMB biraz fazla gibi görünüyor gerçi ama gene de bir denemek lazım, belki de yanılıyorumdur :)

 2. Y.Can Yurdaer | 2 Şub 2010 | 04:10:10

  Ceo Yavuz anlattığına göre ziyaret edilmesi gereken bir mekan umarım bir gün yolumuz düşer ve bir yemek yemek nasip olur :) Belki bende bir restorant açabilirim :) ama benim kisi sırf Adana kebap olur herhalde.

  Saygılar 😉

 3. Amik | 12 Şub 2010 | 19:47:46

  48 rnb lik set menü; Döner dürüm, salata veya çorba, içecekten oluşuyor.
  58 rnb lik set menü; Salata veya çorba, pilav üstü kanat, içecekten oluşuyor.
  68 rnb lik set menü; Salata çorba veya tabuli, pilav üstü köfte ya da musakka, pide veya lahmacun ve içecekten oluşuyor.
  bir cinli icin cok kazik fiyatlar 10 ,13,16 TL civari adamlarin eti budu ne ayda 150-200 dolara calisan adam yiyemez.

 4. yavuzselimsen | 12 Şub 2010 | 21:30:56

  Bu restoranın hedef kitlesi 150-200 $ kazanan Çinli değil ki, hem Shanghay içinde zor bulursun 150 $ a çalışan Çinli.

 5. hamit ünlü | 24 Şub 2010 | 14:06:09

  döner üzerine calısmak nasıl olur acaba

 6. Xindy | 17 Nis 2011 | 09:32:47

  Nice restaurant but compare to the foods price in Turkey, it’s a little bit higher. But the good thing is they have Efes which brings me back to the days in Turkey =)

Yorum yapınız.