Geçtiğimiz pazar günü dünya fuarı Shanghay Expo’yu gezme fırsatım oldu, 13 saat gezdiğim expo da ben bittim expo’nun C bölümü bitmedi. İşte sizlere dünya fuarı Shanghay expo. 

Shanghay Expo’ya ilgi beklenin altında

Benim gittiğim gün Shanghay Expo’yu 300 bin kişi ziyaret etmiş, expo açıldığından itibaren 23 günde 5.05 milyon kişi expo kapılarını aşındırmış. Shanghay expo’ya 70 milyon ziyaretçi bekleniyordu, bu rakamlara bakıldığında expoya ilgi beklenin altında kalmış. Günlük 380 bin kişinin ziyaret etmesi gereken exponun ortalaması 219 binlerde. Siz kafanıza takmayın bu sayı işini Çin ziyaretçi sayısını artırmak için planını yapmış, Çin genelindeki okullar Expo’ya gezi düzenleyecek. Okulların tatile çıkmasıyla beraber Expo kreşe dönecek! Shanghay’da bir yıldan fazla yaşayanlara expo bileti veriliyor, sadece Shanghaylılar gitse 20 milyon kişi demek aslında ! Shanghay’da yaşıyorsanız biletinizi site yönetimlerinden, pasaportunuzu göstererek alabilirsiniz.

Shanghay Expo biletleri

Bir günlük expo bileti 160 RMB (37,5 TL), bu yüksek bilet fiyatları arkasında Fenerbahçe yönetiminin olduğunu düşünüyorum ! Biletleri hemen hemen her yerden alabiliyorsunuz, China mobile’dan, All Days marketlerden, otellerden neredeyse her yerde satılıyor. Aynı zamanda üç günlük ve yedi günlük biletlerde mevcut.

Shanghai Expo Ülke pavyonları

Ülke pavyonları Shanghay’ın Pudong bölgesinde yer alıyor, Pudong bölgesinde Expo alanı içinde, A,B,C olmak üzere üç alan bulunuyor. A ve B bölgesinde Asya ülkleri bulunurken, C bölgesinde Avrupa ve Amerika kıtasındaki ülkeler yer alıyor. Türkiye’de C bölgesinde yer alıyor. Nehrin diğer tarafı olan Puxi’de D ve E bölgeleri bulunuyor, burada şirket pavyonları ve şehir pavyonları var ama buraya ilgi oldukça düşük. Bu bölgeye ilgiyi artırma çalışmaları da yapılıyor ama bölge öksüz kaldı denilebilir.

Expo ipuçları

– Expo kapılarını saat 9 da açıyor, ve uzun kuyruklar oluşturuluyor, ülke pavyonları akşam 9:30 – 10:00 a kadar açık. Expo ise gece geç saatlere kadar açık kalıyor.

– İçeri yiyecek sokabiliyorsunuz, ama yanınızda su getirmeniz yasak. Suluk tarzı ya da bardak tarzı bir şey getirirseniz, Expo içinde bedeva içme suyu alabileceğiniz, Sultan Ahmet çeşmeleri bulunuyor ! İçeride bakkal ve restoranlar var yemek taşımam diyorsanız içerideki restoranları deneyebilirsiniz.

– Ülke pavyonları önlerinde uzun kuyruklar oluşuyor, örneğin Almanya pavyonunu gezmek istiyorsanız, 4-5 saat beklemeniz söz konusu dolayısıyla bu tarz büyük pavyonları akşam 6 dan sonraya saklayın, çok daha az kişi oluyor. Ya da sabah ilk girişte direk bu pavyonların birine gidin !

Expo pasaportları

Shanghay Expo için özel pasaportlar bulunuyor, her girdiğiniz ülke pavyonunda mühür vurduruyorsunuz. Yalnız mühür vurdurmak için bayağı kuyruk oluyor, dolayısıyla bayağı zaman kaybı, hatıra olarak saklayabilirsiniz. Expo pasaportları ise 30 RMB (7 TL).

Expo geyikleri

– Expo kalabalık olduğundan Çinliler expoya dünya fuarı yerine insan fuarı diyorlar.

– Almanya’nın Çince söylenişi “De Guo”, Alman pavyonun önündeki uzun kuyruk sebebiylede, Almanya’ya “Deng Guo” diyorlar. “Deng” Çincede beklemek anlamına geliyor, “bekleme ülkesi” gibi bir anlamı oluyor.

Expo yazılarımız devam edecek !

1 Yorum var
 1. mali | 11 Haz 2010 | 20:37:30

  bende 5 gündür expo için burdayım…

  fuar alanına girmek bi dert yaklaşık ben sabah erken gitmiştim yarım saatten fazla sürdü…

  sonrasında giriyoruz içeri her ülkenin pavyonları var ve o pavyonların her birine girmek özellikle en önemli olanlarına çook sıra oluyor… insanlar birbirini eziyor polis asker kuyruğun içinde böyle etten duvar örüyorlar sıkışıklık olup olumsuz bi davranış bulunmasın diye… tabi sıcak ve nemli bunaltıcı havada işin kötü yanı… hele birde benim gibi yalnızsanız iş kendi sabrınızı sınamaya dönüyor diyebiliriz..
  gezenlerin %99 benim gözlemlediğime göre çinli, keşke bir gün de diğer ülke vatandaşlarının gezebilceği gün olsa…
  sabah 9 dan akşam 6 ya anca 4 pavyon gezebildim…
  daha 5 gün daha buralardayım expoda mutlaka görmek istediğim pavyonlar var artık bi şekilde göreceğim onlarıda…
  aslında bu fuarı gezmek sabır işi böyle 3 4 gün sabah 9 akşam dokuz fuar alanında olsan yinede hepsini gezemezsin…
  ki ingiltere pavyonu için 3 saatten fazla kuyruk bekledim ama hiç bir şey yok tu…

Yorum yapınız.