Shanghai’ın en yüksek binası diye yazdığımız Shanghai Dünya Ticaret Merkezi yazımızın üzerinden 3 ay geçmedi, Shanghai Dünya Ticaret merkezinin yanında yeni bir kulenin (Shanghai Center) inşaatına başlandı.

Resimde gördüğünüz yer Shanghai ile klasikleşmiş yer olan Waitan. Shanghai’ın en güzel yerlerinden gezilecek görülecek yerlerin başında gelir. Shanghai’ın Taksim meydanı olarak kabul edilen Renmin Guangchang (People’s Squaer) den, Shanghai’ın istiklal caddesi olarak kabul edilen NanJing Lu‘nun sonundan 2-3 dakika uzaklıktadır. Büyük binaların olduğu ve TV kulesinin olduğu yere Pudong, karşı tarafa Pusi denir. Bir tarafta 1930 ların tarihi Shanghai ı diğer tarafta modern Shanghai durmaktadır.

Resimde 3 tane görünen devasa binanın, 2 tanesi var olmakta, şu fotoda olduğu gibi 3. ve en büyük olanı blog yazmaya devam edersek 2014 de tekrardan yazacakmışız. Resimde gördüğümüz 3 fotodan en küçük olan en yüksek binanın adı Jin Mao Tower 420 metre uzunluğunda, 2. si olan Shanghai Dünya Ticaret Merkezi 492 metre. Yeni yapılacak olan Shanghai Center ise 632 metre uzunluğunda olacakmış. Bittiğinde dünyanın en yüksek binası olmayacak çünkü Dubai’de yapılan Burj Dubai 688 metre uzunluğunda olacakmış.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.