Yorucu işlemlerin ardından öğrenci vizemizi alarak çıktık shanghai yolculuğuna, ilk defa shanghai gidiyorum nere gideceğim, nasıl gideceğim bilmiyorum. Az çincem var Türkiyede yaşayan Çinlilerle çat pat anlaşıyorum ama Çindeki çinlilerle anlaşa bilecekmiyim bilmiyorum.

Shanghai inince ne yapacağım hepsini tek tek Guangzhou da yaşayan Fuat abi söylüyor, hava alanından nereye nasıl gideceğim onuda Yaya hoca anlatıyor.

6 eylül cumartesi akşamı ermenistan maçını izleyemeden çıkıyorum yola, uçağım 23:10 da kalkacak, 2 saat önce orada oluyorum, canım sıkılıyor internete giriyorum interneti berbat hava alanının. Bütün kontroller yapıldıktan sonra uçağa biniyorum. Uçak 12:00 gibi kalkıyor. 6550 km sonra Pekin’de olacağız, yaklaşık 9-10 saatlik, 11.500 metre yükseklikte bir yolculuk. Türkiye saati ile saat 09:30 da pekin hava alanına iniyoruz. Gümrük ve pasaport kontrolü Pekin’de yapılacakmış. Normalde uçakta ufak beyaz bir kağıt vermeleri gerekiyormuş onu doldurup pasaport kontrol edilirken memura vermemiz gerekiyor, bize vermediler.

Pekin hava alanında bizi 2 kız karşılıyor “shanghai – shanghai” diye bağırıyorlar, shanghai aktarma yapacaklara etiket vuruyorlar kaybolmasınlar diye. Pasaport kontrolüne gidince beyaz kağıdı soruyor bana bayan polis memuru ingilizce sorularına Çince cevap veriyorum. Yanındaki bayanda bu sefer bana Çince sorular soruyor :) Çince ilk defa orada işime yarıyor beyaz kağıdı polis kendi dolduruyor, diğer gelenler kendi kağıtlarını kendi dolduruyor.

Pekin hava alanı hala daha olimpiyatların izini taşıyor, her tarafta Beijing 2008 yazıyor. Shanghai gitmem için G70 salanuna gitmem gerekiyor. Bir yerde el bagajlarımızı kontrol ediyorlar, önümdekinin el çantasında teneke kutu içinde beyaz peynir var. Görevli tenekeyi sallıyor, su sesini duyunca alıyor peyniri. Yalvar yakar geri vermiyor. Birinin el bagajında kekik suyu var, görevli açıp kafaya dikiyor gözlerinden yaş geliyor :) biz kopuyoruz o an, sonra anlat sen kekik suyunu adama :) Kaybolmadan G70 salanuna geliyorum.

G70 salanundan bizi otobüse bindiriyorlar uçağın yanına gidiyoruz, tekrar uçağa binip Pudong 2 hava alanına gideceğiz. Shanghai yaklaşık hava yolu ile pekine 1200 km bu sefer 10.000 metre yükseklikten uçuyoruz. Yolculuğumuz 1:40 dk sürecekmiş. Shanghai havadan süper gözüküyor pudong hava alanın etrafındaki pirinç tarlalarının havadan görünüşü muhteşem. Yerel saat 5 gibi hava alanına iniyorum. Öncelikli olarak bagajımı alıp sıraya giriyorum. Bagaj kontrolunden sonra artık tek başımayım :(

Bundan sonra endişeleniyorum, hava alanındaki görevliye çince bankayı soruyorum. Bankada 125 $ bozduruyorum 700 yuandan fazla para veriyor ama ne kadar aldım hatırlamıyorum. Hava alanında sana yetecek kadar para bozdur ve sakın oradan hat alma demişti fuat abi bana. Dediği gibi yapıyorum. 2 tane Çinliye hava alanına otobüslerine nasıl gideceğimi sorup hava alanı otobüsünü buluyorum. Normalde hava alanından bizim okul taksiyle 150 yuan tutuyormuş, cimrilik işte ben otobüse biniyorum :) Hava alanında otobüs duraklarının hatları var. Yaya hoca sen 3. hattan otobüse bineceksin, xi jia hui durağında ineceksin, oradan da taksiye bineceksin dedi. Otobüs terminalinde kızın teki yanıma yanaşıp nere gideceksin dedi Xi jia hui dedim tonları tutturamadım anlamadı :( çince yazılışlarını kağıda yazmıştım çıkardım gösterdim. Burası 4. hat dedi senin bineceğin otobüs ilerde dedi.

Otobüsüm gelmişti biletçi kadın aşağı indi bavuluma etiket yapıştırdı ve etiketin kağıdını bana verdi. İnerken o kağıdı verip bavulunu alıyorsun. Bir çinlinin yanına oturdum, otobüste tek yabancı benim, çinli shanghai ilk defa mı geliyorsun dedi. Evet shanghai ilk defa geldim dedim, camın kenarından kalktı sen oraya geç, shanghai ilk defa geldin shanghai gör dedi. Bu hareket çok hoşuma gitti ben xi jia hui durağını bilmiyorum dedim. Ben sana gösteririm dedi, öndeki kızda birşeyler dedi anlamadım. Xi jia hui 3. durakmış, her durak arası neredeyse 10 km. Otobüse oturuyorsunuz sonra biletçi kadın gelip paraları topluyor, kaç para dedim 18 yuan dedi 20 yuan verdim 2 yuan verdi birşeyler söyledi, sanırım biz 2 yuanini de veririz gibilerinden :) yanımdaki çinli ile beraber güldüler. Yanımdaki çinli 2. durakta indi bende orası xi jia hui sandım, sen otur dedi gelecek durak xi jia hui dedi. Xi jia hui gelince biletçi kadın beni uyardı öndeki kızda orasının xi jia hui olduğunu söyledi. Otobüse bindiğimde kızın bana demek istediğini o zaman idrak ettim bende o durakta ineceğim demiş.

Xi jia hui de indim bavulumu aldım taksi çevirdim. Taksici nereye gideceksin dedi, okulumun adını söyledim güney tarafımı kuzey tarafımı dedi. Bilmiyorum dedim adresi verdim, ok dedi. Taksici ile konuşmaya başladık Türkiyeyi biliyormuş. Tabi öle konuşamıyoruz, genellikle ben bu ming bai (anlamadım) yada bu zhi dao (bilmiyorum) kelimelerini kullanıyorum :) Taksilerin taksimetreleri farklı. Taksi metre farklı çalışıyor kapağı var onu kapatıyorlar, taksi metre sizin önünüzdeki torpido tarafında duruyor yani siz göre biliyorsunuz ne kadar gittiğinizi ve ne kadar tuttuğunu. Taksicinin sicil numarası var şikayet edebilirsiniz. Arka koltuklarda 11 inch lik ekran mevcut. Taksici beni okulun önünde indiriyor, inmeden taksi fişim otomatik kesiliyor, taksiciye 19 yuan veriyorum.

Bir sonraki yazı; shanghai sokaklarında çaresiz kalışım ve Allah tarafından gönderilen melek gibi bir Çinli kız…

Not: Fotoğraf yüklemek çinde çok zor olduğundan şimdilik beceremedim, net çok yavaş :(

8 Yorum var
 1. Süleyman Sönmez | 10 Eyl 2008 | 08:43:44

  Çok çok güzel bir anı demeti olmuş. Böyle devam edersen müptela olabiliriz. Hep ilk izlenimleri öğrenmek isterim gitmiş gibi olurum. Çok teşekkür ederim dostum.

  Dilerim hızla adapte olur rahat edersin :)

 2. yavuzselimsen | 10 Eyl 2008 | 09:14:48

  Hiç yabancılık çekmedim sadece ilk gece çaresiz kaldım biraz :(

 3. Uğur Samsa | 10 Eyl 2008 | 13:44:56

  Hadi hayırlı olsun. Süleyman abinin de söylediği gibi bağımlılık yaratabilir :) Zevkle okudum.

 4. yasin | 11 Eyl 2008 | 18:05:06

  Havaalanındaki görevliler ayıp etmemiş mi? Ne diye kafana dikiyorsun her gördüğün şişeyi, değil mi? Ama iyi olmuş kekik suyu içmesi, “sağlığımıza” diye de havaya kaldırmıştır belki 😛

 5. faruk | 28 Eyl 2008 | 14:01:56

  çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık nasipse seneye bu yaşadıklarınız benimde başıma gelicek :)

 6. ortakarar | 1 Mar 2009 | 06:13:17

  Öncelikle emeğinize sağlık çok güzel bir dizi olmuş. Shanghai için ben de haziranda yola çıkıcam. Benzer tecrübeleri yaşamadan önce, birinin kaleminden okumak gerçekten güzeldi. Teşekkür eder, şiddetle devamını beklediğimi belirtirim.=)

 7. mustafa | 12 Haz 2009 | 14:51:59

  merahaba gelecek ay shangai da fuara gelmeyi düşünüyorum..oradaki türk arkadaşlarla tanışmak isterim..istanbuldan bişey isterseniz gelirken getiririm..saygılar

 8. Huseyin BALCI | 25 Tem 2014 | 16:37:46

  Süperdi Zevkle okudum Harikasınız … Bu sene bende shangai ye geleceğim sizlerle tanışmak ve sizleri orada görmek büyük grur inş görüşmek üzere …Sevgilerle İstanbuldan

Yorum yapınız.