Okulun önünde taksiden indikten sonra ne yapacağım bilmiyorum. Bana seni hocan karşılayacak diyordu danışmanlık şirketi, kimse karşılamıyor. Ben shanghai a akşam gideceğim hocam beni nasıl karşılayacak dedim, sorun yok akşamda sizi bekliyorlar dedi. Kimse yok, hiç kimse beni anlamıyor :(

Çaresiz şekilde elimdeki yüklerle üniversitenin içinde yürüyorum, yolların biteceği yok az çincemle bir kızı çevirip soru soruyorum. Az olan çincemle derdimi kıza anlatıyorum. Kız gel diyor, kapıdaki görevlilerin yanına gidiyoruz. Görevliler kıza bir şeyler tarif ediyor, okulun güney tarafına gidiyoruz. Nan dao lou binasına girmeye çalışıyoruz görevli başka yöne yönlendiriyor, oraya gidiyoruz oda yarın geleceksiniz diyor. Kız ısrar ediyor yabancı öğrenci servisine gidiyoruz orada da bir görevli var oda yarın geleceksiniz diyor. Kız bana bakıyor ve hep çoooook geç geldin diyor. Bana nerede kalacaksın diyor bilmiyorum…. beraber yürüyoruz.

Yorgunluktan sırt çantam kolumdan düşüyor, bavulumla zor yürüyorum kız sırt çantamı taşımak istiyor. Yaklaşık yarım saattir yürüyoruz ve kız bana yardım ediyor o kadar, çantamı ayıp olmasın diye vermiyorum. Yurda geliyoruz, kız oradaki görevlilerle konuşup beni kayıt yapıyor. Ben istanbulda söylüyorum danışmanlık şirketine yurda kayıt edin kayıt orada olacaksınız diyorlar. Yurttaki görevli adı listede yok almam diyor. Yanımdaki Çinli bir şeyler anlatıyor ve ben yurda kayıt oluyorum. Oda arkadaşımın koreli olduğunu söylüyor. Güzel kızla biraz daha konuşuyoruz sonra kız gidiyor, gittikten sonra kızın adını bile bilmediğimi telefon numarasını dahi almadığımı fark ediyorum :( Kız hakkında bildiğim tek şey bizim okulda tarih okuduğu. Neyse zamanla onu bulurum.

O gün erken yatıyorum, internet paralıymış internete giremiyorum o gece.. Koreliyle sabah karşılaşıyorum korkuyor benden. Ertesi gün taşındı benim odamdan :) bir türk oda arkadaşım var artık. Biliyorum iyi bir durum değil ama başka insanlara güvenmek zor, ben türkçe konuşmuyorum oda benden sıkılıyor artık :)

Bir sonraki yazı; shanghai da ilk sabahım, kayıt işlemlerim, ilk türkle karşılaşmam, danışmanlık şirketinin hataları, türkler tarafından koro halinde küfür…

6 Yorum var
 1. Muharrem ARDALI | 10 Eyl 2008 | 16:12:55

  Shanghai’a hosgeldin !

 2. yaya | 15 Eyl 2008 | 23:57:14

  her zaman bir çare vardır

  özellikle shanghaidayken

  güzel bir başlagıç

 3. yavuzselimsen | 16 Eyl 2008 | 05:14:54

  Yaya hocam siz olmasanız okuluda bulamazdım… Tekrar çok teşekkürler..

 4. betl | 10 Haz 2010 | 18:18:38

  Merhaba.
  Rica etsem bahsettiğin ve eleştirdiğin uzakdoğu kültürün tam adını söyleyebilir misin? kadıköy bahariye caddesindeki uzak doğu kültür merkezi mi bahsi geçen?

 5. yavuzselimsen | 11 Haz 2010 | 04:36:43

  Kapanmış artık öyle bir merkez yok.

 6. Betl | 23 Haz 2010 | 14:17:33

  Biliyorum, epey oldu kapanalı fakat ben açık olduğu dönemde orada çince kurslarına katıldım, sonradan bırakmam icap etti ama uzun müddet oradaydım. Yalnızca emin olmak için sormuştum, demek orasıymış bahsi geçen yer. Teşekkürler böyle bir site aracılığıyla paylaştığın iyi-kötü her şey için.

Yorum yapınız.