shanghai-muslim-bazaar-1

Cuma günleri bizi, Shanghai’da ayrı bir heycan alır, Shanghai’da gittiğimiz caminin dışında cuma günlerine özel yemek pazarı kurulur. Ucuz ve lezzetli yemekleri, Ülker çikolataları, ağız tadımıza uygun tuzlu çekirdeği, yağlı pilavı, şiş kebabı, ciğeri, kuzu çevirmeyi, helal eti burada buluruz.

Bu yemek pazarı cuma günleri müslümanlar dışında da birçok milletten insanı da ağırlar. Cami çıkışı midemizin bayram ettiği andır, bir büyük kase pilav üzerinde bir parça eti 20 yuan (5 TL) ye satıyorlar. Ben genelde tabağın yarısını yiyemediğimden pek pilav yemeği tercih etmiyorum. Baozi dedikleri yuvarlak şekilde içinde bolca ezilmiş et bulunan yiyeceği daha çok seviyorum.

Favori yemeklerim;

1- Baozi : içinde bolca kıyma bulunan bir yiyecek, buharda pişiriliyor daha sonra kızartılıyor, tuzsuz hamuru var Çinliler onu sosa batırarak yiyorlar. Fiyatı 1 yuan (0,25 TL). 4-5 tanesi bir insanı doyuruyor.

2- Adını bilmiyorum, bizim poğaçaya benziyor şekil olarak, içindeki kıyma ise mantının içindeki kıymaya benziyor. Fiyatı 2 yuan (0,50 TL)

shanghai-muslim-bazaar-2

3- Nang ve şiş : Nang dediğim uygur ekmeği, arasına 3-4 şiş atıyoruz. Nang 3 yuan, şişler 2 şer yuan.

4- Pilav üstü et : Burada yenilecek en güzel yemeklerden, ben pilavı bitiremediğimden pek tercih etmiyorum. Bir kase pilavı 15 yuane, üzerine koyduracağınız parça et başına da 5 yuan ödüyorsunuz.

5- Tarihi geçmiş ülker çikolataları : Türkiye’de tarihi geçmiş ürüne el sürmeyi bırak, üstüne birde bakkalcıya çıkışırsınız ama biz burada bu ürünleri yiyoruz (1,5 aydan birşey olmaz dedik ve yedik, bu yazıdan sonraki yazılarım geçikirse hayatımdan şüphe edin). Çikolatalı gofretler, metrolar burada 4 yuane (0,75 TL) ye satılıyor. Çikolataları aldığımız yerde bizim tuzlu çekirdek de mevcut, Çinliler şekerli çekirdek yediklerinden başka yerde bulmak zor bu çekirdeği.

Evde yapacağınız yemek içinde bu pazardan helal et alabiliyorsunuz. Burada Çin mantısı, huntun gibi birçok yiyecek mevcut.

Her cuma çıkışı kendimizin ve midemizin memnun kaldığı güzel bir mekan, birde dilenciler yememize izin verseler daha da güzel olacak.

8 Yorum var
 1. eminimsi | 25 Nis 2009 | 08:39:07

  ülker dünyanın öbür ucunda dahi din-ticaret ilişkisini paraya çevirmeyi başarmış ya helal olsun, ne diyeyim artık

 2. turgay | 20 Haz 2009 | 15:35:28

  Tam olarak Shanghai ın neresinde bu pazar_?

 3. yavuzselimsen | 20 Haz 2009 | 16:21:24

  3. hat metrosuyla Zhen Ping lu durağına yakın bir yerde. Metrodan sonra 5 dakika yürüme mesafesi var.

 4. Mustafa Yilmaz | 30 Haz 2009 | 16:02:48

  Merhabalar arkadaslar

  Shanghay daki cami nin tam adresi mevcut olanlar var ise bildirsin.

  Temmuzda nasip olursa tekrar shanghai dayim

  Selamlar
  Mustafa Yilmaz

 5. a fatih t | 2 Tem 2009 | 14:32:54

  2. sırada ki sanırım SAMSA… yani uygurlar ona samsa diyorlar… bende bir süre oldukça fazla yedim… hergünün kahvaltısında samsa vardı…

  genelde uygur yemekleri oldukça lezzetlidir. 3 yıldır kendi türk yemeklerimizden çok uygur ve dungan yemekleri yedim.. ilk başta alışmakta zorluk çeksenizde alışınca bırakamayacağınız bir lezzet olmaya başlıyor… herkese uıygur yemeklerini denemelerini tavsiye ederim..

 6. a fatih t | 2 Tem 2009 | 14:34:56

  ülker ürünlerini direkt olarak kendi pazara sunmuyor çinde… biliğim kadarıyla uygur firması olan ihlas tarafından sağlanıyor pazara mal… çinde genelde uygurlar tercih ediyorlar ülkeri çünkü ürünlerinde domuz yağı olmadığı için…

 7. mustafa azman | 28 Ağu 2010 | 21:13:31

  selamlar arkadaşlar
  19-26 eylül arası shanhhai bulunacağım ilk kez gidiyorum ve shanghai de neler yapılır nereler gezilmesi görülmesi gerekiyor bilek istiyorum yada orada yaşıyan bir türk varmı aranızda bize boş vakitlerinde eşlik edebilecek bir arkadaş teşekkürler

 8. sedat | 20 Haz 2011 | 16:52:28

  gıtmeden önceherkes cok zorluk cekeceğimizi söyledi tam tersı bı durumla karsılastık hrsey cok güzeldi yemek sorunu hiç cekmedım camııyıode bulduk namaz sorunuda olmadı şangayı herkese tavsıye ederım

Yorum yapınız.