Shanghai New International Expo Center da düzenlenen 12. FHC China 2008 adı verilen, gıda, içecek ve gıda malzemeleri fuarına katıldım.Türkiye’den tek bir firmanın teşrif ettiği fuardan izlenimlerim.

FHC China 2008 fuarını sadece, yurtdışı’ndan gelen firmalar oluşturuyor, kimisi zeytin yağını, kimisi makarnasını, kimisi pizzasını, kimisi şarabını, kimisi çayını pazarlamaya çalışıyor. Çok büyük gıda firmaları fuarda yer alıyorlar, birçok yabancı ülke standanlarını görüyorum. Ülkeler bazında baktığımızda; Amerika, İspanya, İtalya ağırlıklı olmak üzere, Yunanistan, Hindistan, Ekvator, Sirilanka ve daha bir çok ülkeden katılım var. Hatta ekvator daha güzel birşey yapmış, geleneksel odundan kıyafetleri olan bir dans grubu getirmiş. Bu sayede ülkelerini tanıtmanın yanı sıra ürünlerine de ilgiyi çekmişlerdi.

Türkiye’den sadece Fındık Tanıtım Grubu (Hazelnut Promotion Group) katılmış fuara. Gerçi standlarının yeri bana göre güzel değildi gezerken göremedim, girişte elime verilen kitapçıkta görmesem standlarını görmeden geçecek ve hiç kimse katılmamış yazacaktım. Yine de kendilerini kötünün iyisi seçiyorum. Fındık Tanıtım Grubu (FTG) hakkında daha önce de şu yazıyı yazmıştık…

Bazı küçümsenmeyecek gıda firmalarından mailler alıyorum Çin hakkında sorular üzerine, Çinlilerin damak tadı nasıl neler tutar gibilerinden. Bazı firmalar benim ürünüm bu, şu fiyattan sana vereyim sen pazarla gibilerinden olaya yaklaşıyor. Üniversitede bir hocamız dağıtmadan toplayamazsın derdi, bu firmalar dağıtmadan toplama peşindeler, öyle birşey yok dağıtmadan toplamak. Ar-Ge ye pazarlamaya para harcamadan vole vurmanın peşindeler, bu şekilde her tarafı reklam olan dünyanın en büyük pazarına nasıl girilir. Fuarlara katılmadan, Ar-Ge ye pazarlamaya yatırım yapmadan dünyanın en büyük pastasında uluslararası rakipleriniz yer edinirken, sizde kendi çiftliğinizde oynayı verirsiniz.

Pazarın büyüklüğü iştah kabarttığı gibi aynı zamanda göz korkutucudur, akıllı yatırım için gelip bu pazarın uzmanları ile burayı gezmelisiniz. Fabrikaları ziyaret etmelisin, Çin lokantalarında yemelisin ağız tadını bilesin. Senin bilmediğin uluslararası rakiplerin bu pazarda nasıl var olmuşlar neler yapıyorlar takip etmelisin yada oturup senin ürününü almaya gelen firmayı beklemelisin. Bu imkansız birşey değildir, bir firmanın patronu ile konuşuyorduk, dış ticarete nasıl başladıklarını sormuştum. Yurtdışından bir firma bunları bulmuş ürünlerini talep etmiş mecbur kalmışlar öyle başlamışlar. Yada bu firma gibi bu şans faktörünü beklemlisin.

Yine dönüp dolaşıp, üniversitede söylediği sözler aklımdan çıkmayan o hocamın diğer lafı ile yazımı noktalayayım, “Nişan alıp atış yapanlar daima vururken yada hedefe yaklaşırken, nişan almadan atış yapanlar nadiren vururlar” derdi. İyi nişan alabilmek için mutlaka Çin’e gelip yerinden araştırmanız lazımdır. Sürçü lisan eylediysek affola bir çok Yunanistanlı firmanın katılımını gördükten sonra Türk firmalarının katılmamaları zoruma gitti.

2 Yorum var
  1. Muharrem ARDALI | 7 Ara 2008 | 17:41:24

    Bu boyledir Yavuz kardesim, cunku hep beklemisiz: armut pis agzima dus. Bu kafayla tabii Cin pazarina girmek mumkun degil. O da zaten, halen bu pazarda varolmayisimizdan belli.

  2. Kazim Goker | 8 Ara 2008 | 09:38:09

    Yavuz kardes durum ne yazikki bu kadar acikli.. Biraktim Italyani Fransizi vd Avrupaliyi Yunanli Kibrisli Ekvatorlu orda biz de kos kos seyrediyoruz..Koca Turkiyeyi sadece 2002 futbol sampiyonasindan hatirliyorlar. Bir muddet sonra onu da hatirlayamayacaklar..
    Findik-Zeytinyagi-meyve suyu-salca-konserve-narenciye-kuru yemis-biskuvi-sekerleme aklima gelen bazi gida urunlerimiz..Burda rahatlikla satilir ama alismisiz Muharrem abimin dedigi gibi armut pise…Gelsin paralar donelim koseyi hesabi kimsenin sabretmeye niyeti olmayinca aval aval bakmak duser neyazikki bizlere

Yorum yapınız.