shanghai-formula-1-ozcan1

Shanghai a geleli bir yıl olmadı ama, 7 ay içinde 2 defa Formula 1 yarışına rastlayan şanslı kişilerdeniz. 2008 yarış takviminde sonlarda olan Shanghai yarışı 2009 takviminde başa alınınca, biz de 7 ayda 2 yarış görme şansını bulduk.

19. Ekimde 2008 ekimin deki yarışa 4 farklı ülkeden 5 arkadaş daha kuşlar kalkmadan erkenden yola çıktık yarış pisti sahanghai merkezine uzaktı taksiyle 147 yuan (35 TL) tuttu. Arabanın gidebileceği son noktadan sonra yarış pistine bayağı yol yürümek zorundasınız. Bu yol üzerinde Formula ile ilgili her türlü çakma ürünü bulabilirsiniz, ama hiçte ucuz değil kendi mağazalarından 2-3 katına satıyorlar.

Formula yarışlarından önce ön yarışlar vardı. Assolist öncesi çıkan şarkıcılar gibi. Oturduğumuz yer pistin C bloğundaydı ve önümüzde keskin bir viraj bulunmaktaydı. Porchlar ön yarışmada yarıştılar bayağı araba virajı alamadı bizde arkadaşlar bayağı Formula aracının virajı alamayacağını tahmin ettik.

Arkadaşlarla yarışlar başlayana kadar çıkıp biraz alışveriş birazda şovları izleyelim diyip çıktı dışarı. Şov kısmını güzeldi simülasyon Formula arcı kullanma, şov kızları ve dansçı kızlar bulunmaktaydı.Ancak alışveriş yapamadık çünkü ürünler çok pahalıydı gerçek ürünler hemen dışında gördümüz ürünlerin 4-5 katıydı. Ancak dolaştığımız yerlerden bayağı eşantiyon malzeme verdiler biz eşantiyon malzemelere dalmışken bizim kız arkadaşımızın açık çantasından cüzdanını çaldılar. Böyle kalabalık yerlerde biraz dikkat etmek lazım. Hemen karakola gittik tutanağımızı tutuk ama ama hırsızı görmedik ki tarif edelim.Giden gitti yani…

Herneyse yarış başlamadan piste geri döndük ve sonunda yarış başladı o ses  muhteşem bir şeydi, bütün Formula araçları hep beraber önünden geçmesi gerçekten muhteşem bir görüntü ve sesti. Zaten bir ara hep beraber önünüzden geçemiyor.Bir de mutlaka yanınızda kulaklık götürmeyi unutmayın çünkü yarış sonunda sağır olmamanız içten bile değil.

Geçen sene Levis hamilton rüzgarı Shanghai yarış pistinde esti damalı bayrağı ilk o gördü. Ama takım olarak birinciliği Ferrari aldı çünkü ikinciliği felibe massa üçüncüğü kimi raikkonen aldı.

Dönüşümüz bayağı zorlu oldu çünkü taksi bulamadık .Toplu taşama aracı olan otobüsle kişi başına 50 yuan bilet alarak bayağı otobüs kuyruğa bekleyerek dönebildik. Gece sonunda tatlı bir yorgunluk vardı üzerimizde
Bu seneki yarışların heyecanlı geçmesi dileğiyle esenle kalın.

2 Yorum var
  1. kazim goker | 19 Nis 2009 | 15:58:19

    Yavuz, F1 bugun yani pazar yapildi… sen hangisine gittin yaaaa…Yoksa siralama turlarina mi?

  2. yavuzselimsen | 19 Nis 2009 | 19:09:30

    Kazım abim, bu yazının yazarı Çin Günlüğü için arasıra yazan arkadaşımız Özcan. Kendisi Formula 1 e geçen sene Ekim’de olan yarışa gitmişti.

Yorum yapınız.