shanghai-finance-tower

Çin’in en yüksek gökdeleni olma ünvanına şimdilik sahip olan gökdelendir, Shanghai Finans kulesi. Şimdilik en yüksek gökdeleni dedik çünkü yanına 632 metrelik yeni bir kule olan Shanghai Center yapılıyor. 

Shanghai finans kulesine giriş 150 yuan (35 TL) biletinizi alıp önce aşağıya iniyorsunuz. Yerin 5 metre altından bindiğimiz asansör bizi yaklaşık bir bucuk dakikada 430 metre de bırakıyor. Yukarı çıkarken hava basıncından mı kaynaklandı bilmiyorum, kulaklarımız bir anda tuaf oluyor, azda olsa işitme kaybı yaşıyorsunuz. Bu sorunu asansördeki herkes yaşıyor.

430 metre ye geldikten sonra, yürüyen merdivenle bir kat daha çıkıyoruz, aman allahım manzara süper, çanta gibi duran gökdelenin tutacağının alt kısmındayız. Önce buradan shanghai bakıyoruz, sonrasında tekrar asansöre biniyor en tepe noktaya da doğru yol alıyoruz. Buradan sonra asansör, kat sayarak çıkıyor, 97. kattan 100. ve son kata çıkıyoruz. 100. kattayız çanta gibi duran gökdelenin tutacak kısmındayız, burada bastığımız bazı yerler cam ve aşağıdaki manzarayı izlemeniz mümkün. Yükseklik korkusu olanlar ilk başta tırsıyorlar yavaş yavaş onlarda alışıyorlar.

474 metre yükseklikten shanghai ı izliyoruz.

jin-mao-tower

Shanghai Finans kulesinden, shanghai’ın bir önceki en yüksek binası olan Jin Mao tower (421 metre) gözümüzde ufak kalıyor. Televizyon kulesi başka ufak geliyor gözümüze (468 metre). Shanghai Finans kulesinin etrafında 150 – 200 metrelik bir sürü gökdelen var ama hepsi ufak geliyor gözümüze işte. Aşağıdaki arabaları izliyorum, oyuncak gibi herşey.

İnsanlara ilk defa yukarıdan baksamda, kimseyi göremiyorum. İnsanlara bir daha yukarıdan bakmamak üzere kuleden iniyorum.

3 Yorum var
  1. ortakarar | 20 Nis 2009 | 04:28:25

    shanghai’da gidilecek yeni yerler =)

  2. Şangay Rehberi | 5 Nis 2010 | 17:03:12

    Güneşli, açık bir havada gitmek daha mantıklı sanırım.. Bir de o tshirt olmamış :)

  3. yavuzselimsen | 6 Nis 2010 | 07:27:00

    Yeni tshirt bekliyorum, “Fenerliysen hayata her zaman 1-0 önde başlarsın” olan tshirtlerden :)

Yorum yapınız.