shanghai-expo-turkiye

2010 yılında yapılacak olan Shanghai Expo’da yer alacak Türkiye pavyonunun resimleri Shanghai Expo nun resmi sitesinde yayınlandı. Shanghai Expo’da yer alacak Türkiye pavyonunun simgesi dünyanın bilinen ilk toplu yerleşim yeri olan Çatalhöyük.

Shanghai Expo’nun Türkiye komiseri ise büyük elçilerimizden Sencar Özsoy. Büyük elçimiz, Devlet Bakanımız Zafer Çağlayanın Shanghai’ı ziyareti sırasında Shanghai Exposu hakkında bilgiler vermiş ve iş adamlarımızı oraya yatırıma çağırmıştı. 1 Mayıs – 31 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan Shanghai Expo fuarında Türkiye’yi temsil edecek olan pavyon 31 Aralık 2009 tarihinde tamamlanacak.

shanghai-expo-turkiye-2

2000 m2 lik alana kurulacak Türkiye pavyonunda 160 m2 si Business Center olacak, bu alanda Türk ve yabancı iş adamlarının buluşması hedefleniyor. Aynı zamanda bu alanda yapılacak tematik haftalarda Türk ürünleri sergilenecek.

shanghai-expo-turkiye-3

Bir baklava firmasının 10 ton bedava baklava vereceğini ve bunun standa gelenlere dağıtılacağını söyleyen büyük elçimiz, Türk firmalarını bu alana yatırıma davet etti. Shanghai Expo dünyada yapılacak en büyük Expo olacağı tahmin ediliyor. Shanghai Expo’yu 70 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor, Türkiye standını ise ziyaretçilerinin %10 luk bölümünü oluşturan 7 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Shanghai Expo’nun yabancı gönüllüler abisi ise yine bir Türk, 27 yıldır Çin’de yaşayan Sayın Noyan Rona.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.