shanghai-dazhong-taxi
Günde 4 saat shanghai dan sesler programını dinliyorum :) Yaya hoca anlatıyor ben dinliyorum. Shaghai da indiğimde çözmem gereken belli başlı 2 konu var ulaşım ve yemek.

Shanghai da ulaşımda sıkıntı yaşamıyacakmışım, Shanghai da ulaşım otobüs, taksi ve metro ile sağlanıyor. Bizdeki akbil’e benzer bir biletleri var elektronik bilet, bu otobüs ve metronun haricinde taksi’de de geçiyor.

Otobüslere kısaca değinelim bu yazıda shanghai taksilerini anlatıyor olucaz genelde. Shanghai da otobüslerin çoğu klimalıymış, klimalı olmayan çok az sayıdaki otobüste ise her koltuğun arkasında yelpaze bulunuyormuş.

Taksiler bizdeki gibi durak sistemi ile çalışmıyor, taksi şirketleri var, her şirketin taksileri farklı renkte. Shanghai da en güvenilir taksi Da zhong şirketine bağlı gökyüzü mavisi olan taksiymiş. Shanghai da önce o taksiden arıyacakmşım eğer bulamazsam, Qiangh Sheng şirketinin taksilerine binmeliymişim onların rengi ise açık kaverengi ve yeşil taksilermiş. Shanghai da kesinlikle binmemem gereken taksi kırmızı renkli taksilermiş. Beni dolandıra bilirlermiş, Shanghai da şoför size sormadan farklı bir yoldan giderse taksi parası vermenize gerek yokmuş.

Taksi şoförleri mutlaka kravat takmak zorundaymış, tüm taksilerde taksinin sağ tarafında müşterinin göreceği yerde taksi numarası ve şoför numarası bulunuyormuş. İstediğin şoför şikayet edebiliyorsun. Shanghai da bulunan taksi şirketleri tarafından şoförlere yıldız veriliyor. En iyi şoförlerin 3 yıldızı oluyormuş daha üstü olup olmadığını yaya hoca bilmiyormuş, o en fazla 3 yıldızlı görmüş ama 3 yıldızlı şoför bulmamız çok zormuş.

Taksilerin önünde taksinin boş mu ? yoksa dolu mu ? olduğunu gösterir işaretler bulunuyormuş, eğer taksi boş olarak gözüküyor ve siz taksiciden beni şuraya getirirmisiniz dediğinde getirmek zorundaymış. Aksi takdirde taksiciyi şikayet edebiliyorsunuz. Yukarıda saydığım 2 şirkette bu soruna pek raslanmıyormuş.

7 Yorum var
 1. Süleyman SÖNMEZ | 4 Eyl 2008 | 21:49:38

  Bir de bize bakın!
  Taksiciye sor. Taksim’e çıkacağım abi.
  Yok orada çok trafik var.
  Karşıya geçelim abi.
  Yok ben durağa gidiyorum.
  Abi yağmur yağıyor bineyim?
  Nereye gidiyorsun yok oraya olmaz. Şimdi müşteri çok orası kısa mesafe…

  Ve bu adamları şikayet edecek bir tane düzgün yer yok. Verilen adresler hep palavra. Adamı şoför derneğine şikayet edecekmişiz :)
  Gel de gülme. Cidden Çin geldi de bizi çoktan geçti. Yakında gelip bize Çevre dersi verecekler şurada 10 sene var. 10 sene sonra çevreyi kirletmeden üretim yapmayı öğrenir Cennet’e çevirirler Çin’i.

  Bizde Avrupa’nın dibinde ilkel alışkanlıklarımızla yaşamaya devam ederiz.

 2. omer dağlı | 5 Eyl 2008 | 15:50:28

  NEKADAR GÜZEL BİR DAVRANIŞ HELAL OLSUN.DARISI BİZİM ÜLKEMİZE.TEK BİR KARTLA BÜTÜN ULAŞIM ARAÇLARINA BİNEBİLMEK.

 3. Muharrem ARDALI | 7 Eyl 2008 | 08:30:27

  Sansliysaniz 4 hatta 5 yildizli taksici gorebilirsiniz. benim bildigim yesil 1 tane taksi var. Bu 4 ve 5 yildizlilar shanghai’in tum sokaklarini bilirler.
  Kirmizi taksiler sahis taksisidir. Genelde bende kacinirim, ama hele yagmurlu bir aksamda taksi aradiginizda renk ayrimi yapamazsiniz.
  Onemli olan sofore gideceginiz yeri cince olarak, anlasilir bir sekilde soylemenizdir. Anladiysa sofor tekrarlar ve siz onaylarsiniz. Eger siz 2-3 defa tekrarlamaniza ragmen anlamadiysa, hic zaman kaybetmeyin, inin! Buyuk ihtimalle acemidir ve sizi ugrastiracaktir.
  Shanghai dan selamlar

 4. yaya | 15 Eyl 2008 | 23:55:28

  yağmur günlerde taxi çağırmak çok zor !

  bence yağmur zamanda metroya binse daha iyi,çünkü trafik yok !

 5. ORHAN OKUTGEN | 13 Nis 2010 | 14:31:25

  2006-2007 YILLARINDA SHANGHAI PUDONG ta 2 yıl yaşadım.bır gun taksiden ınerken telefonumu unuttum.verilen receıt:ucret faturası üzerindeki tlf aradım.telefonumu geri getirdiler.hadi gelde mukayese et.bızım taksılere uzuz zamandır bınmıyorum.vede bınmeyıde düşünmuyorum.bizim sistem:zengin patron–serseri soför-trafigi karıştıran bir sistemde yürüyor.protesto ediyorum.

 6. yavuzselimsen | 14 Nis 2010 | 13:44:14

  Siz şanslısınız, aynı olayı bende yaşadım yalnız fişi almayı unutmuştum giden telefon gelmedi. Telefonu 10 dakika aradık sonra sesi de kapandı, site önündeki kameralardan da taksi plakasını tespit edememiştik. Üzerine bir bardak su içtik !

 7. Mustafa | 2 Ara 2011 | 22:48:37

  Taksiciler arasında İngilizce bilme oranı nedir. Çince bilmeyenler nasıl anlaşıyor taksicilerle acaba.

Yorum yapınız.