shaghai yol
4 gündür shanghai dayım bana ilginç gelen yada Türkiyede görmediğimiz konuları bu yazıda yazıyor olacağım. Bundan sonraki yazı shanghai da olmayan tutarsa köşelik olabilecek işler olacak :) Bakalım yazarmıyım :)

En çok güldüğüm ve her sabah tekrar tekrar güldüğüm bir olay, okulumuzun önünde trafik ışıkları var. Türkiyedeki gibi kırmızı tam yanacakken geçmeye çalışan bir çok çinli var, dolayısı ile okulun önündeki ışıklarda uniformalı bir amca bekliyor. Amcanın görevi kırmızı yanınca arabaları durdurmak, kırmızı yanıyor kimse durmuyor, amca düdük öttürüyor yine kimse durmuyor, bayrak kaldırdığı anda herkes hazır ola geçiyor her sabah bunu izlemek için ışıktan geçmiyoruz 2-3 sefer :)

Burada çok bisiklet var, hatta bisikletli çöpçüler bile var sokakları süpürüyorlar. Aramızda dönen espiri bisikletli ambulans yok mu ? oluyor :)

Bütün kızların şemsiyesi var, bugün bana ücretsiz özel çince ders veren kıza neden shanghaidaki kızların hepsinde şemsiye var dedim. Dur dedi sırt çantasından şemsiyesini çıkardı. Ben beyaz kalmak istiyorum, beyaz olmaktan hoşlanıyorum dedi. Türk kızlarını sordu onlarda esmer olmak için solaryum a gidiyorlar dedim :) Sen beyaz kızlardan mı yoksa esmerlerden mi hoşlanıyorsun dedi. Politik cevap verdim ve soruyu geçiştirdim.

Çinliler çok düzenli insanlar yemek yedikleri masalardaki çöplerini topluyorlar, KFC de bile kendi tabaklarını kendileri boşaltan çinlileri gördüm. Yabancılar olmasa KFC masalardan çöp toplayan elemanı çalıştırmayacak Shanghai’da.

Sokaklarda şişler satılıyor, karides, sosis, böcek, yengeç, akrep v.s. bunları satın alan çinliler bunları çöp şişten ısırarak yiyorlar. Bizde tavuk şiş yaptırdık müslüman restorana bizde şişte yedik sosu harika :)

Çamaşırlarını askıya asıp, askıları ipe asıyorlar en azından şuana kadar mandal göremedim.

Çocukların altı çıplak dolaşıyormuş bazı şehirlerde shanghai da daha göremedim, tuvaleti gelince de yapıyormuş arkadaşlar öyle diyorlar ama ben göremedim.

İstanbul üniversitesinde hiç bir sınıfımızda klima yoktu burada her sınıfta klima var, klimanın olup olmaması önemli değil. Ders bittikten sonra da Çinli öğrenciler gidip üniversitede ders çalışa biliyolar, klimaları ışıkları açabiliyorlar. (Biz ders yokken üniversiteye gitmiştik kovalamışlardı bana ilginç geldi dolayısıyla) Biz de olsa görevliden başkası dokunamaz diye bir yazı olacağını düşünüyorum.

Bakkallar kokuyor diyorlardı şuanda abarttıkları kadar kokan bakkala rastlamadım ama buraya özgü bir kokan hava var. Beni rahatsız etmiyor oda.

7 Yorum var
 1. Uğur Samsa | 11 Eyl 2008 | 14:46:11

  Yazılar çok eğlenceli olmaya başladı. Teşekkürler Yavuz.

 2. sevie | 11 Eyl 2008 | 16:13:06

  Heyecanla takip ediyorum. Çin’e gitmiş gibi oluyorum. :)

 3. Cocukla Cocuk | 11 Eyl 2008 | 22:02:54

  sayende bu değişik kültürü öğreniyoruz ne güzel, beyaz kalmak için şemsiye biz de hiç olmayacak bir şey

 4. Uğur Özşahin | 12 Eyl 2008 | 02:21:35

  :) İstanbul Üniversite’sine saat 5 ‘ten sonra öğrenci alınıyor muydu yahu? Üniversite konusunda eğer bizim İstanbul üniversitesini görmüşsen kim bilir sezon sonuna kadar daha kim bilir ne farklılıklarla karşılaşacaksın. Bizim üniversitenin ülke sınırlarımızdaki diğer üniversitelerle arasındaki farkı gördükten sonra sınırdışındakilerle arasındaki farkı düşünemiyorum doğrusu… Fakülteler arası öğrenci geçişine izin vermeyen, kartlı turnikeleri uzun süredir var olmasına rağmen ancak 1 yıl sonra çalışmaya başlamış bir süre sonra çalışmayı bırakmış olan, yemek fiyatları borsa’ya endeksli (bir yükselip bir düşen), Çimlerine oturmak, yatmak vb. eylemlerin saat 4’ten sonra yasak olduğu, kış ortasında ısıtma sisteminin değiştirilebileceği, her an bir siyasi eylemle karşılaşılabilecek ve göz yaşartıcı gaz’a maruz kalınabilecek bir üniversiteden bahsediyoruz bu arada 😀

  Bende yorumumda İstanbul Üniversitesi’nin ilginçliklerinden bahsetmiş oldum böylece 😀

 5. eminimsi | 12 Eyl 2008 | 10:04:50

  Bayrak olayı eğlenceliymiş, video ya çekersen güzel olur 😀

 6. yavuzselimsen | 14 Eyl 2008 | 12:39:56

  Yeni gördüklerimide bu yazıya yorum olarak ekliyorum;

  Çinde yolları süpürenlerin çoğu bayanlardan oluşuyor,

  Bayan otobüs şöförü yada kamyon şöferine rastlaya bilirsiniz gayet normal :)

 7. yaya | 15 Eyl 2008 | 23:48:59

  Beyaz kalmak Çinliler için çok önemli , ama gerçekten biraz fazla olmuş hahaha

  en az ben o kadar sevmiyorum! doğa bir rengi daha iyi !

Yorum yapınız.