Geçen gün yazdığım, Çin’in Xinjiang bölgesinde yer alan benim adımı taşıyan Selim gölü hakkında pek bilgi sahibi değildim. Çin uluslararası radyosu bu çağrımızı duyup mu yazdı bilinmez ama bu gün Xinjiang bölgesini tanıtan yazılarında Xinjiang’ın göllerini tanıtmayı uygun görmüşler.

Selim gölü hakkında şu ifadelere yer vermişler ;

Tianshan Dağları’nın batı kesimindeki dağların arasındaki çukurlukta yer alan Selim Gölü’nün rakımı 2 bin 73 metre, genişliği ise 459 kilometrekaredir.


Adı Moğolca’da “Dağ sırtındaki göl” anlamına gelen Selim gölünün çevresinde, bozkırlardaki ilkel insan topluluklarından kalma çok sayıda kaya resmi, mezar, tapınak ve kervansaray kalıntısı ve dikili taş bulunuyor, yöre insanları arasında da bitmez tükenmez rivayet ve masallar dilden dile dolaşıyor. Gölde cin yaşadığı, göl dibinde de manyetik alan ve delik bulunduğu şeklindeki söylentiler, Selim Gölü’ne esrarengiz bir çehre kazandırdı. Göl, dağlar ve bozkırları bir arada toplayan Selim Gölü bölgesi, ülkenin çok bilinen turistik yerleri arasında yer alıyor.

Çin uluslararası radyosunun Xinjiang’ın gölleri hakkında yazmış olduğu yazıya buradan ulaşabilirsiniz..

3 Yorum var
  1. ÖMER DAĞLI | 5 Tem 2008 | 08:25:24

    KESİNLİKLE ÖNCEKİ YAZDIKLARINI OKUMUŞLAR BENCE.GİTMEK GÖRMEK İSTERDİM ORALARINI.ŞU RESİM BİLE DİNLENDİRİYOR NEDE OLSA.BİRDE ATALARIMIZIN YAŞADIKLARI YERLERMİDİR DİYEDE MERAK ETTİM.

  2. Yuxing | 5 Tem 2008 | 16:46:42

    you forget me.And my mood is complex now.Have you checked your MSN and seen my message?

  3. DENİZ | 8 Kas 2009 | 20:02:57

    güsel yer valla bn de gitmek çok isterdimm ama malesef

Yorum yapınız.