CEO’luk koltuğuna oturduğunda ilk hamlesini Çin’de yapmaya çalışan Çin-ABD iş konseyi başkanı da olan Muhtar Kent’e, Pepsi Çin’de karşı. Coca Cola ile Pepsi arasında Çin’de yaşanan amansız rekabet, pazar payları, Çin stratejileri, gelecek yatırımları ve daha fazlasını  bu yazıda bulacaksınız.

Her Çinli 5 büyük şişe kola içse !

Pepsi 2009 yılından itibaren üç yıl içinde Çin’e 3,5 milyar dolarlık yatırım yapacak, Coca Cola ise aynı zaman zarfında 2 milyar dolar daha Çin’e yatırım yapacak. Toplamda 5.5 milyar dolarlık yatırım bu yatırımların karşılığının alınması için her Çinlinin 5 büyük şişe kola içmesi gerekiyor. Bu rakam ise hayal değil, Coca Cola her Çinliye yılda 28 ürün satıyor (gazlı ve gazsız içecek olarak). Coca Cola’nın 290 bin satış noktası bunun yanı sıra 146 bin de kola makinası (örnek McDonalds’larda kullanılan makinalar) bulunuyor.

Pepsi ve Coca Cola’nın giriş stratejileri

Çin Halk Cumhuriyeti kurulduktan sonra, Çin’den çıkmak zorunda kalan yabancı firmalar, Çin’in yapmış olduğu dışa açılım politikasıyla tekrardan Çin’in yolunu tuttular. Çin’in açılım politikasıyla, Çin’e giren ilk firmalardan biri Coca Cola, Çin’e 1979 yılında giriş yapıyor. Pepsi ise 1981 yılında Çin’in güneyinde bulunan Shenzhen şehrinde şişeleme tesisi kurarken, 1995 yılında ise Şanghay’a geliyor. Coca Cola Çin’in gelişmiş şehirlerinde, rakibi Pepsi’ye karşı büyük üstünlüğü bulunuyor. Örnek olarak başkent Pekin’de kola pazarından Coca Cola %60 pazar payı alırken, Pepsi’nin payı %40 larda kalıyor. Pepsi ise Çin pazarına girerken, Coca Cola ile büyük şehirlerde rekabet ederken, rakibinin gitmediği yere git stratejisini izleyerek ikinci ve üçüncü şehirlere ise rakibi Coca Cola’dan daha önce gidiyor. Şuan iki firmanın da hedefini iç kesimler oluşturuyor.

Hedef orta ve Çin’in iç kesimleri

Coca Cola’nın Çin’de 39 şişeleme tesisi bulunuyor, Pepsi’nin ise şuan 22 şişeleme tesisi bulunuyor. İki şirkette 2009  yılında 3 yeni şişeleme tesisi açtı. İki firma da şişeleme tesisi yatırımlarına devam etmeyi düşünüyor. Pepsi’nin, Kunming, Langzhou, Zhenzhou, gibi orta ve iç kesimlerde şişeleme tesisleri yatırım planları bulunuyor. Gazlı ve gazsız içecek pazarını genişletmek ve iç pazarları açmak için iki firma kıyasaya rekabet halinde. Her ne kadar rekabet halinde olsalarda kendi aralarında yazılı olmayan rekabet sözleşmesi bulunuyor. İkinci ve Üçüncü dereceli şehirlere girerken aralarında şehir paylaşımı yapıyorlar, pazar büyüdüğünde aynı şehirlerde rekabete girişiyorlar. Büyük şehirlerde ise kıyasıya rekabet söz konusu. İki şirketinde şuan odaklandığı konular ise gazsız içecekler ve çay pazarı.

Pepsi Çin’de, Muhtar Kent’e karşı !

Pepsi, Coca Cola’nın anlaşmış olduğu ve kapatmış olduğu bazı pazarlardan pay almaya ve oralarda varlığını güçlendirmeye çalışıyor. Önceden Çin hava yolları Coca Cola’nın tekelinde bulunurken, 2009 yılında Pepsi Çin’in dördüncü büyük hava yolları firması Hainan hava yolları ile üç yıllık anlaşma yaparak, Coca Cola’nın uçaklardaki kola tekeline son verdi. Bu alanda Çin hava yolları, Dongfang hava yolları, Nangfang hava yolları, Şanghay hava yolları, Xiamen hava yollarına ile çalışan Coca Cola, rakibine büyük fark atsada, Coca Cola’nın tekelini kırdığı için Pepsi bu alanda başarılı bulunuyor. Pepsi bunun yanı sıra Zhen Gongfu gibi yerel bir fast-food zincirini de Coca Cola’nın elinden almış bulunmaktadır. Gazlı içecek satışı yapmayan bazı yerel lamian (makarna) restoranlarında artık Pepsi ürünleri girmiş durumda.

Rakamlarla Gazlı İçecek Pazarı (Kola)

1. Coca Cola %38.9
2. Pepsi %20
3. Diğer gazlı içecekler %41.1 (İki şirketin Fanta, Sprite gibi ürünleri ve diğer rakiplerin oranı)

Rakamlarla Gazsız İçecek ve Çay pazarı

1. Coca Cola %25.1 (Mei Zhiyuan)
2. Kan Shifu %20.5 (Mei Ri C, Kan Shifu meyve suyu)
3. Tongyi %18.3 (Duo meyve suyu)
4. Pepsi %7.2 (Tropicana)

Yukarıda ikinci ve üçüncü sırada yer alan firmalar Tayvan firması, bu tabloya göre Tayvan firmaları Çin’de pet şişe meyve suyu ve çay pazarında büyük söz sahibi diyebiliriz. Pepsi ise Coca Cola’nın oldukça gerisinde bulunuyor, yukarıdaki tabloya göre benim çok sevdiğim tropicana Çinlilerin damak tadından uzak kalmış durumda.

Kaynaklar:

1. CBN Weekly: 55亿美元之战

2. Coca Cola China

3. Pepsi China

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.