Pekin olimpiyatlarının yaklaşması ile heycan artarken bunun yanı sıra çalışmalar da hız kazanmış durumda. Pekinde ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Çin hükümeti önce pekin havalimanı’nı genişletmişti sonra metroda yeniliğe gidildi. Şimdi ise metroda manyetik bilet uygulamasına geçildi. Genelde diğer ülkelerle kendi ülkemizi karşlaştırdığımızda yaaa adamlar kaç sene önce yapmış bizde hala daha yapamadık diye söylendiğimiz durumlar oluyordu. Ama bu sefer biz onlardan önce yapmışız bee :) İETT nin 5 li biletleri Çinde manyetik bilet çıkmadan çıkmıştı. Ama eksik yaptığımız konu ise çinde manyetik biletler dolduruluyor burada 5 kullanımdan sonra çöpe atılıyor hem çevre kirliliği hem de israf :( Yani tamamen manyetiğe geçmeliyiz.

İstanbul üniversitesinde yapılan manyetik kart uygulamasını biz çok seviyoruz, öğrenci kimliğimize parayı yüklüyoruz sonra okulun yemekhanesinde yemek yediğimiz zaman yemeğin tutarı kadar karttan düşüyor. Çok komik rakamlar ama öğrenciyiz bee :) Buna benzer türleri üretilebilir.

Birde dikkatini çekmek istediğim başka konu var yukarıda foto da bulunan bilette gördüğünüz pekin metro ağı. Metro şehrin her tarafına yayılmış, darısı istanbulumuzun başına.

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapınız.