Pekin olimpiyatlarının 4. günü tamamlanmasına rağmen ilk gün aldığımız gümüş madalya dışında hiç madala alamadık. Her geçen gün sıralamada geriye düşüyoruz. Bu rezilliğin nedenini arıyoruz…

Oysaki ne umutlarla Pekin’e gitmiştik, 5 altın 15 madalya hedefimiz yalan oldu. Peki suç sporcuların mı ? federasyonun mu ? basının mı ? yoksa ne suçlu arıyorsun bütün suç hepimizin mi ?

Amacımız suçlu aramak değil sadece bütün ihtimallerle olimpiyatları değerlendirmeye çalışıyorum. Oimpiyatın şuana kadar en başarılı takımı Çin’i yaklaşık 3 yıldır takip ediyorum, 3 yıldır CCTV(Çin Devlet Televizyonu) izliyorum. Spor haberleri denilince önce amatör sporlar hakkında haberler veriyorlar, amatör sporcularla röportajlar yapıyorlar. Bizdeki kadın programlarının benzeri programları var, ama milli sporcular konuk oluyorlar, bazen bir yüzmeci bazen masa tenisci bazen bir başkası. Bizde amatör sporlar çok kısa haber oluyor yada hiç olmuyor.

Yani basın onları takip ediyor, onları önemsiyor haber yapıyor halkın gözüne çıkarıyor. Halk önüne sunulan bu sporculara, sahip çıkıyor ilgileniyor. Halkın amatör sporcular ile ilgilenmesinin sonucu büyük markalarda amatör spora yatırım yapıyorlar. Çin sadece 2008 pekin olimpiyatlarına hazırlanmıyor her yaşta sporcu profili ile gelecek olimpiyatlara da büyük bir hazırlık söz konusu. Yani Çin’in başarısı bir tesadüf değil, ilgi ve alakanın yüklediği sorumlukla var gücü ile çalışan sporcularından kaynaklanıyor.

Amatör sporun gelişmesi için Türkiye Milli Olimpiyat komisyonundan daha fazla çalışan Aziz YILDIRIM’a teşekkü ediyorum. Fenerbahçeliyim diye değil bu teşekkür, Türk sporuna yaptığı katkıdan dolayı, Pekin olimpiyatlarına katılmaya hak kazanan bir çok sporcunun yetişmesine destek olduğundan dolayı,  amatör spora önem verdiğinden dolayı, sporu sadece futbol’dan ibaret görmediğinden dolayı, sadece imkan sağladığından değil amatör sporcuları desteklemek için onların musabakalarını izlemeye gittiğinden dolayı.

1 Yorum var
  1. eminimsi | 13 Ağu 2008 | 15:35:23

    Tek kelime Fiyasko…
    Böyle saçmalık olur mu ?
    Türkiye de yaptıkları dereceleri dahi yapamadı bir çoğu, güreş desen rezalet, halterde 3 kere deneyip kaldıramayanlar, skandal ötesi…
    Amatör şubelerdeki sporcular eskisinden çok daha iyi şartlarda çalışıyorlar, bunun başka bir sebebi olmalı…

Yorum yapınız.